test
Viac

  Sprievodca TOP anonymnými kryptomenami, ktoré chránia vaše súkromie

  V dnešnom svete plnom technologických pokrokov je jednoduché, aby sa niekto dostal do vášho súkromného – digitálneho sveta. Či už sa jedná o vládne nariadenia, sociálne siete, alebo iných útočníkov, pred ktorými sa treba chrániť začali vznikať anonymné kryptomeny.

  V dnešnom svete plnom technologických pokrokov je jednoduché, aby sa niekto dostal do vášho súkromného – digitálneho sveta. Či už sa jedná o vládne nariadenia, sociálne siete, alebo iných útočníkov, pred ktorými sa treba chrániť začali vznikať anonymné kryptomeny.

  Možno si myslíte, že nemáte čo skrývať a ochrana osobných údajov sa vás netýka, ale anonymita vašich transakcií je niečo, čo by ste mali brať vážne.

  Chceli by ste, aby niekto mohol sledovať vaše nákupy, videl váš plat, alebo ďalšie súkromé informácie finančného charakteru?

  Dokonca aj so preudoanonymitou Bitcoinu je relatívne jednoduché sledovať transakcie a sumy, preto je tu sprievodca TOP anonymnými kryptomenami, ktoré tento problém riešia.

  Monero

  Mnoho ľudí v krypto komunite považuje Monero za najlepšiu kryptomenu, čo sa týka súkromia. Tento coin bol pôvodne forknutý z Bytecoinu a používa stealth adresy a Ring Confidential Transactions (RingCT), aby vaše transakcie a peňaženky ostali anonymné.

  Vývojový tím spoločnosti Monero neustále pridáva nové funkcie, ako je integrácia operačného systému Tails, aby boli krok pred tými, ktorí chcú získať prístup k vašim informáciám.

  Dash

  Aj keď Dash neponúka primárne anonymitu, ako niektoré kryptomeny na tomto zozname, prináša určitý dostačujúci druh anonymity. Minca obsahuje funkciu PrivateSend, ktorá vám umožňuje odosielať financie anonymne.

  V priebehu procesu PrivateSend, Dash masternody premiešajú vaše peniaze niekoľko krát s ďalšími mincami, ktoré sa vysielajú v sieti.

  Tento proces robí vaše kryptomeny nerozoznateľné od ostatných mincí Dash. Vznikol forkom Bitcoinu, takže tu nájdete kvalitnú a časom overenú technológiu.

  Verge

  Verge poslednou dobou upútal pozornosť v spojitosti s partnerstvom so spoločnostou Pornhub. Verge má kontroverznú históriu a zástancovia blockchain technológií ju nepovažujú za najdôveryhodnejšiu.

  Verge používa službu TOR, ktorý anonymizuje IP adresy pre transakcie, aby sa ubezpečil, že vaše pripojenie je anonymné. Ďalšiu možnosťou je, že môžete odosielať svoje transakcie cez I2P, čo je iná anonymizácia IP adresy.

  Verge vyvinulo Wraithov protokol, ktorý vám umožňuje odosielať transakcie prostredníctvom verejného, alebo súkromného blockchainu. Ak si zvolíte súkromné transakcie budete využívať stealth adresy, podobne ako to má Monero, ale s kombináciou Tor.

  Zcash

  Táto anonymná kryptomena implementuje argumenty SNARKS. Ide vlastne o matematický dôkaz, ktorý dokazuje, že odoslané transakčné informácie sú správne bez toho, aby museli byť odhalené.

  Ide o zabezpečenie, vďaka ktorému sú všetky transakčné údaje ako aj IP adresy zašifrované. Rovnako ako u Dash, súkromie je len možnosťou výberu.

  Bytecoin

  Bytecoin bol vytvorený v roku 2012 a niektorí členovia komunity považujú Bytecoin za originálnu kryptomenu určenú pre ochranu osobných údajov. Ako už bolo spomenuté, toto je kryptomena z ktorej vzniklo Monero. Bytecoin používa protokol CryptoNote – čo je zmes podpisov a jednorazových stealth adries.

  Každá transakcie Bytecoin využíva jedinečný a jednorazový verejný kľúč. Tým sa zabezpečí, že nebudete môcť sledovať históriu transakcií.

  Hoci spoločnosť Bytecoin bola forknutá niekoľko krát, nedávno došlo k oživeniu hlavného vývojového tímu. Projekt prešiel rebrandingom a začal tiež viac komunikovať s komunitou.

  Bitcoin private

  BTCP je fork Bitcoinu a Zclassic. Tím vytvoril coin s cieľom zabezpečiť rovnaké povedomie ako má Bitcoin a ochranu osobných údajov ako Zclassic. Ak ste držiteľom Bitcoinu alebo Zclassic možno ste prednedávnom dostali BTCP v pomere 1:1.

  Zclassic je vlastne fork Zcash s odstránením odmeny pre zakladateľa. Takže tento fork má rovnaké funkcie ochrany súkromia ako Zcash.

  Hshare/Hcash

  Táto kryptomena nie je sama o sebe anonymnou, ale má za cieľ umožniť prenos hodnoty na blockchaine medzi kryptomenami. Patria sem aj coiny na ochranu osobných údajov, takže je potrebné, aby do siete bola zabudovaná anonymita.

  Platforma Hshare/Hcash má dva typy peňaženiek: čierne a biele. Biele peňaženky zostávajú verejné, zatiaľ čo čierne sú chránené v súkromí. Na dosiahnutie tohto cieľa spoločnosť Hshare používa stratégiu SNARK, rovnako ako Zcash.

  PIVX

  Fork kryptomeny Dash je skratkou Private Instant Verified Transaction. Využíva proof of stake a zameriava sa na každodenné použitie. Používa protokol Zerocoin na skrytie adries priradeným k peňaženkám a združuje anonymné transakcie.

  Na rozdiel od Zcash, alebo Dash je PIVX úplne odolný voči blockchain analýzam, čo znamená že odosielatelia aj prijímatelia si zachovajú svoje súkromie.

  Ak chcete poslať svoje PIVX anonymne, musíte svoje coiny konvertovať na zPIV. Odošlete zPIV a váš príjemca dostane normálne PIVX mince. Protokol Zerocoin tak získa overenie priamo na blockchaine, pričom zachová súkromie odosielateľa aj príjemcu.

  Zcoin

  Menej známa kryptomena na ochranu súkromia, ktorá tiež používa protokol Zerocoin na udržanie súkromných transakcií. V typickej transakcií Zcoin spálite niektoré Zcoin (0,01). Ako prijímateľ Zcoin viete, že peniaze boli odoslané do vašej peňaženky, ale neviete od koho bola transakcia odoslaná.

  ZenCash

  ZenCash je viac než len súkromná kryptomena. Zahŕňa aj obsahovú platformu zasielania správ a decentralizovanú autonómnu organizáciu (DAO). ZenCash je fork Zclassic, ktorý je forkom Zcash.

  Zencash ponúka zvoliť si možnosť súkromia prostredníctvom adries „z“ (anonymné) a „t“ (pseudoanonymné).

  V roadmape ZenCash je implementácia decentralizovanej burzy, bankové služby, peer-to-peer poistenie. Všetky tieto funkcie budú obsahovať rovnaký pocit súkromia ako zvyšok projektu.

  Nav Coin

  Rovnako ako mnoho ďalších na tomto zozname, Nav Coin obsahuje anonymnú možnosť transakcií.

  Súkromné transakcie NAV sa uskutočňujú na subchaine NavTech. Namiesto odosielania transakcie priamo príjemcovi ju zašifrujete a odošlete do subchainu. Odtiaľ spoločnosť NavTech odošle príjemcovi iný súbor z poolu čím dosiahne anonymitu.

  Záver

  Tento článok obsahuje iba kryptomeny na ochranu súkromia v top 100 podľa tržnej kapitalizácie. Existuje aj mnoho ďalších menších projektov, ktoré vedú k ochrane súkromia ako Sumokoin alebo Aeon, ktoré sú forkami Monera.

  Aj ďalšie projekty pozdvihujú súkromie na nový level ochrany. Spoločnosť Wanchain vytvára cross-chain smart kontrakty zatiaľ čo Enigma umožňuje súkromné decentralizované aplikácie (Dapps)

  V dôsledku naďalej narastajúceho porušovania súkromia jednotlivých osôb budú zoznamy anonymných kryptomien naďalej rásť.


  Kryptotrejder sú mladí chalani, ktorí sa už vyše 2 rokov venujú investovaniu do kryptomien. Svoje skúsenosti a praktické rady v tejto oblasti zdieľajú na svojom webe kryptotrejder.sk

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články