Viac

    6 najväčších mýtov o Bitcoine ktorým veríte

    Vzhľadom na to, že Bitcoin musí bojovať proti všetkým negatívnym tlakom, argumenty v jeho prospech sa často strácajú v celom tom hluku dezinformácií.

    Vzhľadom na to, že Bitcoin musí bojovať proti všetkým negatívnym tlakom, argumenty v jeho prospech sa často strácajú v celom tom hluku dezinformácií.

    Určite ste počuli že Bitcoin je scam, ponzi, používajú ho len drogoví díleri a mafiáni. Pozrime sa spoločne na typické útoky, ktorými Bitcoin čelí a ako by sme mohli reagovať v prípade, že niekto spomenie jeden z týchto mýtov.

    Cena Bitcoinu je vysoká

    Napriek súčasnej cene, ktorá je v porovnaní s decembrovým ATH približne o 60% dole stále odrádza mnoho ľudí na vstup do trhu.

    Napriek tomu, že Bitcoin je od roku 2017 v pozornosti médii, väčšina ľudí ešte stále netuší, že si nemusia kupovať celý Bitcon. Takže definujme veci na pravú mieru. 1 Bitcoin je možno rozdeliť na 100 miliónov satoshi (najmenšia jednotka Bitcoinu).

    Len preto, že si nemôžeme kúpiť celú zlatú tehličku, ktorej cena sa pohybuje približne 600 000 dolárov za kus neznamená, že si nemôžete kúpiť zlatú mincu, alebo investovať pomocou Gold ETF, aby ste získali zlato. To isté môžeme urobiť aj s Bitcoinom.

    Za predpokladu svetovej populácie 7 miliárd ľudí to znamená, že na ľudskú bytosť je k dispozícií 0,003 BTC. A to hlavne vďaka tomu, že niekoľko štúdií odhalilo, že v prvých rokoch sa stratilo 3-4 milióny Bitcoinov.

    Tento problém viedol k bubline na konci roku 2017, kedy všetky lacné kryptomeny náhle začali stúpať, pretože mnohí si mysleli, že sú lacné. Táto myšlienka bola nesprávna práve kvôli rôznej tržnej kapitalizácií daného projektu. Práve vďaka tomu väčšina týchto kryptomien odvtedy klesla o 80%.

    Pamätajte na to, že ak sa Bitcoin masovo rozšíri medzi ľudí, už nebudeme používať metriku 1 Bitcoin, ale skôr 1mBTC (tisícina Bitcoinu), alebo dokonca 1 satoshi.

    Súčasná trhová kapitalizácia Bitcoinu dosahuje 114 miliárd dolárov, zatiaľ čo americký dolár dosahuje na 14 000 miliárd dolárov a hodnota všetkého zlata, ktoré sa doposiaľ vyťažilo dosahuje 8 000 miliárd dolárov, takže je stále možnosť rásť smerom hore.

    Bitcoin má príliš vysokú volatilitu

    Ruku na srdce, cena Bitcoinu je veľmi nestála a existuje to dobrý dôvod, prečo je to tak. Prvý krát v dejinách ľudstva vznikla kryptograficky bezpečná, decentralizovaná mena, ktorú nepodporuje žiadna centrálna banka ani žiadne fyzické aktívum.

    Bolo by veľmi prekvapujúce, keby bol Bitcoin stabilný. Otázka volatility sa pravdepodobne vyrieši časom, keď sa trhová kapitalizácia Bitcoinu stane porovnateľná s aktívami, ktorými konkuruje – fiat meny, alebo zlato.

    Kryptomeny sú najviac volatilné a špekulatívne aktíva, takže ak do nich investujete, mali by ste vedieť do čoho idete a investovať len to, čo si môžete dovoliť stratiť.

    Na druhej strane, ak vás netlačí čas, nikdy nebudete nútení predávať, keď je cena nízko a môžete tak prečkať klesajúci trhový cyklus, bez strát.

    Bitcoin je nevhodný pre životné prostredie

    Keď v roku 2009 začal ťažiť Satoshi Nakamoto, mining mohol byť vykonávaný na stolnom počítači, alebo notebooku a jeden blok sa ťažil v priemere 10 minút. Algoritmus Bitcoinu je taký, že automaticky upravuje náročnosť kryptografie, ktorú musia ťažiari vyriešiť, aby overili blok a dostali odmenu.

    Čím viac zdrojov sa pridá do siete, tým je väčšia náročnosť. Toto je výhoda, ktorú robí sieť Bitcoinu najsilnejšou a najbezpečnejšou na Zemi.

    Dôvodom prečo ťažiari investovali miliardy dolárov do zariadení je ten, že Bitcoin je cenný. Pokiaľ je Bitcoin cenný, spoločnosti budú naďalej investovať do ťažobných zariadení, aby získali odmenu, ktorá prichádza z ťažby bloku.

    Títo ťažiari spotrebujú veľké množstvo elektrickej energie na to, aby mohli prevádzkovať svoju činnosť a to je často extrémne kritizované. Keďže náklady na elektrickú energiu sú hlavnou zložkou, prevádzkovatelia sa ju snažia získať čo najlacnejšie.

    Elektrická energie je lacná tam, kde je jej prebytok a to sa zvyčajne vyskytuje tam, kde majú obnoviteľné zdroje ako napríklad voda.

    Pri hodnote 7000 dolárov za Bitcoin sa ročné náklady siete pohybujú okolo 4,6 miliardy dolárov a značná časť z nich sa vynakladá na účty za elektrinu.

    Ale to, čo Bitcoin sieť poskytuje za túto cenu je Blockchain, ktorý je nezničiteľný akýmkoľvek existujúcim počítačom alebo inou technológiou.

    Zatiaľ čo sa ochranári životného prostredia zameriavajú na Bitcoin, fiat systém nie je v tomto ohľade vôbec dokonalý.

    Veľa zdrojov spojených s fiat sa venuje prevádzkovaniu dátových centier, budovanie a napájanie bánk, tlačeniu bankoviek a tak ďalej. Samotná federálna rezerva USA vynakladá 700 miliónov dolárov ročne na tlač bankoviek.

    40 percent všetkých Bitcoinov je kontrolovaných 1000 ľuďmi

    Ďalším mýtom je, že údajne 40% Bitcoinu vlastní iba 1000 ľudí. Toto sú len čisté špekulácie. To čo v súčasnosti vieme je, že existuje 24 miliónov Bitcoinových peňaženiek.

    Jedna osoba môže mať niekoľko peňaženiek a jedna peňaženka môže patriť niekoľkým ľudom, takže analýza koncentrácie bohatstva medzi držiteľmi Bitcoinu je nemožná.

    Dve peňaženky, ktoré obsahujú najviac Bitcoinov, boli označené ako „cold wallets“ Bittrexu a Bitfinexu, takže niekto, kto hľadá surové dáta môže vyhodnotiť, že majitelia týchto peňaženiek sú miliardári, zatiaľ čo Bitcoiny v týchto peňaženkách patria tisíckam až miliónom používateľom.

    V prípade, že si ukladáte kryptomeny na burze (čo by ste nemali) si burza nevytvorí peňaženku špeciálne pre vás, ale jednoducho pridelí nejaké Bitcoiny, ktoré boli vložené od jedného používateľa k druhému.

    Na druhej strane väčšina peňaženiek vytvára novú adresu vždy keď nastane prichádzajúca transakcia. To znamená, že niekto s hardwarovou peňaženkou by dostal 5 krát 0.2 BTC a celkom vlastní 1 BTC rozložený na 5 adresách.

    Neexistuje žiaden spôsob, ako zistiť, že týchto 5 adries patria k rovnakej osobe. Veľká koncentrácia bohatstva vo svete Bitcoinu môže, ale nemusí byť realitou. Zatiaľ sa nepredložili presvedčivé dôkazy, ktoré by ukončili túto diskusiu.

    Bitcoin sa používa k nákupu drog a praniu špinavých peňazí

    Ak používate Bitcoin, každá transakcia je verejná, čo nie je úplne ideálne ak sa chcete zapojiť do nezákonných aktivít.

    Nedávno uvedené dve správy prišli s tvrdením, že iba 1% všetkých Bitcoinových transakcií bolo použitých na pranie špinavých peňazí a maximálne 44% na nezákonné aktivíty. Netreba dodávať, že v tejto otázke neexistujú dostatočné informácie.

    Ak sa rozhodnete za svoje ilegálne aktivity prijímať Bitcoin, ako budete platiť svoje výdavky?

    S najväčšou pravdepodobnosťou si ich budete musieť vybrať cez určitú zmenáreň, aby ste získali fiat menu a to nemôžete robiť anonymne, pretože pri registrácií používateľov musíte overiť svoju totožnosť a súhlasíte s podmienkami regulácii proti praniu špinavých peňazí. Toto je pasca pre zločincov, pretože orgány často monitorujú výberu z burzy. Takže fiat meny aj naďalej zostávajú menou pre kriminálnikov.

    Bitcoinové transakcie sú pomalé a drahé

    Od začiatku forku zvaného SegWit, ktorý bol implementovaný v roku 2017 sa maximálny počet transakcií za sekundu zvýšil z 5 na 20, alebo 1,7 milióna za deň.

    Toto číslo je samozrejme veľmi vzdialené tomu, čo ponúkajú klasické platobné systémy ako Visa. Dnes tu máme aj Lighting network a ten by mohol umožniť rýchle transakcie mimo reťazec.

    Celá sieť je navrhnutá na základe poplatkov, aby žiaden útočník nemohol poslať milióny drobných transakcií a tak paralyzovať systém. Poplatky zabezpečujú, aby boli najskôr spracované najdôležitejšie transakcie – tie, za ktoré užívatelia zaplatili vysoké poplatky.

    Dokonca aj keď čakáte niekoľko blokov na potvrdenie transakcie je sieť oveľa rýchlejšia, ako bankový prevodom, ktorý môže pokojne trvať aj niekoľko dní, pokiaľ sa jedná o medzinárodný prevod.

    Záver

    Väčšina ľudí na planéte ešte stále nevie, čo to je a ako funguje Bitcoin a bude chvíľu trvať, kým na to prídu. Keď internet prechádzal hlavným prúdom pred viac ako 20 rokmi, mnohí ľudia ani nevedeli, načo im bude emailová adresa, keď majú poštu.

    Pozitívna správa je, že Bitcoin sa pomaly adaptuje do tohto sveta a ľudia sa o ňom dozvedajú aj z komerčných médií, čo zvyšuje jeho popularitu. Ak vám nabudúce bude niekto tvrdiť, že Bitcoin je zlo, vysvetlite mu jeho výhody a možno zmení názor.


    Kryptotrejder sú mladí chalani, ktorí sa už vyše 2 rokov venujú investovaniu do kryptomien. Svoje skúsenosti a praktické rady v tejto oblasti zdieľajú na svojom webe kryptotrejder.sk

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články