test
Viac

  Trump očakáva, že Veľkú Britániu budú nasledovať ďalšie krajiny

  Najnovšie sa Donald Trump vo víkendovom rozhovore pre noviny The Times of London vyjadril očakávanie, že Veľká Británia nebude jedinou krajinou, ktorá opustí Európsku úniu. Podľa neho je toto len začiatok napätia na starom kontinente...

  Novozvolený americký prezident Donald Trump sa hneď od svojho zvolenia stará o nevídaný rozruch na svetových finančných trhoch.

  Na prezentovanie svojich názorov najčastejšie využíva sociálnu sieť Twitter, na ktorej svojimi vyhláseniami už viackrát výrazne ovplyvnil ceny amerického dolára, mexického pesa, ako aj napríklad automobiliek General Motors alebo Ford.

  Najnovšie sa Donald Trump vo víkendovom rozhovore pre noviny The Times of London vyjadril očakávanie, že Veľká Británia nebude jedinou krajinou, ktorá opustí Európsku úniu.

  Podľa neho je toto len začiatok napätia na starom kontinente, ktoré sa bude prejavovať narastajúcim nacionalizmom a smerovaním k opätovnému posilneniu národných záujmov.

  Trump vo svojich komentároch pokračoval. Neodpustil si poznámku o NATO, ktoré je podľa neho zastarané a vlastne prestáva plniť svoju funkciu. Ako jeden z problémov uviedol práve roztriešťujúcu sa Európsku úniu, ktorá ešte navyše aj na spoločnú obranu vynakladá oveľa menej prostriedkov ako Spojené štáty.

  Donald Trump tak ostro kontrastuje vo svojich tvrdeniach oproti jeho predchodcovi Barackovi Obamovi, ktorý Brexit jednoznačne nepodporoval, obraňoval úlohu NATO a snažil sa o neustále sankcie voči Rusku.

  Aj v tom poslednom sa od Baracka Obamu líši. Donald Trump je podľa svojich vyjadrení pripravený upraviť sankcie voči Rusku a nastoliť tak možno novú éru v americko-ruských vzťahoch.

  Za najzaujímavejšie a asi aj najzábavnejšie tvrdenie sa dá označiť názor, že Európska únia ako celkový projekt je len nástrojom Nemecka ako poraziť USA v medzinárodnom obchode.

  Podľa Trumpa ide len o úspech jednej krajiny v exporte tovarov a služieb na úkor všetkých ďalších krajín Európy. Zároveň vyzdvihol správnu cestu Veľkej Británie a prisľúbil, že Spojené kráľovstvo uzavrie veľmi rýchlo obchodnú dohodu s USA, ktorá bude prospešná pre obe strany.

  K slovám Donalda Trumpa sa okamžite začali vyjadrovať aj vrcholní európski predstavitelia. Angela Merkel, ktorej imigrantská politika bola v rozhovore označená ako katastrofálna, iba skonštatovala, že podľa nej Donald Trump opäť vyjadril názory, ktoré už všetci dávno poznajú a nepovedal nič nové.

  Každopádne bude čakať na prezidentskú inauguráciu, ktorá sa uskutoční už tento piatok. Už zajtra je však na programe ďalšia zaujímavá udalosť, ktorá bude pravdepodobne výrazne hýbať trhmi a najmä britskou librou.

  Na obed sa bude konať ostro sledované vystúpenie, na ktorom by mala britská premiérka Theresa May predstaviť plán Veľkej Británie na odchod z EÚ. Najnovšie sa očakáva, že pôjde o tzv. hard brexit, to znamená, neriadený brexit.

  Práve jej zajtrajšie vyjadrenia by mali viac napovedať, akým spôsobom celý proces prebehne, a či nastanú pre britskú libru minimálne krátkodobo ťažké časy. Každopádne zajtrajší deň prinesie najmä pre krátkodobých obchodníkov šancu na úspešné obchody.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články