Viac

    Udržateľný svet

    Európa vymiera a migrácia má byť jej záchrana. Tak tvrdí mnoho ekonómov. A dokonca môžu mať aj pravdu. Dočasne. Veľký obraz je však radikálne iný. Žijeme v jednej veľkej ilúzii. Ilúzii, že všetko bude iba rásť – náš blahobyt, naša ekonomika, dokonca množstvo ľudí na zemeguli. Rast populácie je, ako vidíme na príklad Európy, nutnou podmienkou rastu ekonomického.

    Európa vymiera a migrácia má byť jej záchrana. Tak tvrdí mnoho ekonómov. A dokonca môžu mať aj pravdu. Dočasne. Veľký obraz je však radikálne iný.

    Žijeme v jednej veľkej ilúzii. Ilúzii, že všetko bude iba rásť – náš blahobyt, naša ekonomika, dokonca množstvo ľudí na zemeguli. Rast populácie je, ako vidíme na príklad Európy, nutnou podmienkou rastu ekonomického.

    S rastom počtu obyvateľstva totižto prichádza rast HDP a bez neho nedokáže fungovať súčasný finančný systém.

    Úroky sa totižto musia splácať a bez prílevu nových peňazí nie je ich splácanie matematicky možné. Svet potrebuje rásť cez množstvo úverov. Ináč sa stane to, že množstvo peňazí v ekonomike klesne iba o malé percento a svet takmer skolabuje – presne ako sa to stalo po páde Lehman Brothers.

    Čo sa však stane, ak sa rast populácie zastaví? Finančný systém narazí na stenu. A nepochybujme, že k takému niečomu raz príde. Štatistiky hovoria jasne – tempo rastu ľudstva už dosiahlo svoj vrchol.

    Bolo to v roku 1989, keď za rok pribudlo takmer 93 miliónov ľudí. Momentálne je to 74 a o 50 rokov by to mala byť iba polovica. No podkladové trendy sú ešte horšie.

    Počet ľudí na svete sa primárne zvyšuje kvôli tomu, že sa predlžuje dožitie obyvateľstva, nie kvôli tomu, že sa rodí príliš veľa nových detí. Tých sa rodí až o 60% menej ako pred 30 rokmi. V roku 1950 sa narodilo 10 detí na jedného seniora (75+). V roku 2050 bude pomer oboch vyrovnaný.

    Tieto čísla len potvrdzujú, že už o pár dekád príde ku globálnemu populačnému vrcholu. Pôvodne sa hovorilo o roku 2050, no NASA to posunula do roku 2070 s počtom 9,4 bilióna. Čo potom? Sotva na svet priplávajú Marťania a budú chcieť pracovať za minimálnu mzdu.

    Jednoducho, ekonomický model založený na neustálom raste populácie je dlhodobo neudržateľný. Prečo ho potom držíme pri živote? Z pohodlnosti? Z naivity? Či nevedomosti? Nech je to akokoľvek, zdá sa, že jeho zmena bude raz nutná. Čím neskôr príde, tým väčší problém vytvorí.

    A tak migrácia môže byť iba záplata na diery, ktoré tu máme. Cieľ by mal byť niekde úplne inde – vybudovať udržateľný svet.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články