Viac

  Úver, skutočne ho potrebujeme?

  S pojmom úver sa dnes stretáva každý. Stačí si zapnúť televíziu, prečítať noviny, prípadne zapnúť rádio. O internete ani nehovorím. Čo znamená slovíčko úver a prečo vlastne vznikol?

  S pojmom úver sa dnes stretáva každý. Stačí si zapnúť televíziu, prečítať noviny, prípadne zapnúť rádio. O internete ani nehovorím. Čo znamená slovíčko úver a prečo vlastne vznikol?

  Ide o produkt, pri ktorom banka, nebankovka poskytne na isté, vopred stanovené obdobie určitú sumu peňazí a my ako klienti sa zaviažame poskytnuté peniaze vrátiť a zaplatiť úrok.

  Úverový princíp je jednoduchý. Tak ako keď ideme do obchodu nakúpiť si oblečenie, prípadne potraviny. Zaplatíme viac ako sú reálne náklady na výrobu týchto produktov. Ide o prirážku, ktorá pokrýva náklady a zisk obchodníka. Aj banky predávajú úvery s prirážkou, ktorá je známa ako úroková sadzba.

  úver

  Ako postupovať, ak potrebujeme úver? Najzákladnejším pravidlom je schopnosť identifikovať, či ho skutočne potrebujeme. Či si nedokážeme peniaze radšej našetriť.

  Druhým pravidlom je schopnosť zistiť, koľko peňazí skutočne potrebujeme, ako dlho chceme úver splácať a akú mesačnú splátku chceme mať a hlavne dokážeme splácať.

  Tretím pravidlom je schopnosť vybrať si ten správny. Ale pozor, vyberajme podľa RPMN, teda ročnej percentruálnej miery nákladov.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Finančná akadémia

  Spoločnosť poskytujúca finančné vzdelávanie. Ako hovoríme: „Schopnosť správne narábať s peniazmi je umením.“Učíme ľudí zamyslieť sa nad vlastnými peniazmi. Najprv premýšľať a potom míňať.

  Ako prví sme uviedli na Slovensku Finančné pexeso a Slovník finančnej gramotnosti. Tešíme sa aj rastúcemu záujmu o naše prednášky. Efektívne hospodárenie s peniazmi sa dostáva čoraz viac do popredia. Najlepšie to vystihuje náš slogan: „Byť finančne gramotným je IN.“

  Komentáre

  Najnovšie články

  Predchádzajúci článokBugatti robí veľký krok v Amerike
  Ďalší článokAko v sebe upratovať

  Podobné články