test
Viac

  Viete ktoré letiská a letecké spoločnosti sú najlepšie? Pozrite si rebríček

  Meškanie lietadla či problémy na letisku zažil vari každý, kto častejšie lieta. Takéto veci sa jednoducho stávajú a nedá sa im úplne zabrániť. Dôležité je, ako na to dopravcovia či pracovníci letiska reagujú.

  Meškanie lietadla či problémy na letisku zažil vari každý, kto častejšie lieta. Takéto veci sa jednoducho stávajú a nedá sa im úplne zabrániť. Dôležité je, ako na to dopravcovia či pracovníci letiska reagujú.

  Aj to sa bralo do úvahy pri najnovšom rebríčku kvality leteckých služieb. Štúdiu realizovala už šiesty rok po sebe spoločnosť AirHelp, ktorá pomáha pasažierom pri kompenzáciách za omeškané či zrušené lety.

  Zostavila rebríček 72 aerolínií a 141 letísk. Brala pritom do úvahy dochvíľnosť, kvalitu služieb, ale aj hodnotenia ľudí na internete.

  Výsledky sú v mnohom prekvapujúce. Na piate miesto sa napríklad dostala spoločnosť South African Airways, s ktorou mala skúsenosti aj reportérka Bloombergu Nikki Ekstein.

  Popísala, ako absolvovala šesť letov so spoločnosťou a pri každom niečo nebolo v poriadku. Mala napríklad pokazené obrazovky či ventilátory v lietadle. Keď sa však sťažovala zákazníckej službe spoločnosti na zastarané lietadlá, dostala rýchle ospravedlnenie a voľné míle ako kompenzáciu.

  „South African Airways majú fantastické reklamačné oddelenie. Dostali zaň 8,69 bodu z 10. Darí sa im tiež lietať načas,“ vysvetlil dôvody ich vysokého umiestnenia v rebríčku Ashley Raiteri zo spoločnosti AirHelp a dodal:

  „Meškania a iné nepríjemnosti sa stávajú. Dôležité je, či sú na ne aerolínie pripravené a vedia zmierniť vplyv na zákazníka,“

  Amerika neuspela

  Na základe podobnej filozofie zhodnotili nielen aerolínie, ale aj letiská. Spomedzi leteckých spoločností vyšli ako najlepšie Qatar Airways nasledované Lufthansou a Etihad Airways. Najlepšie skóre za dochvíľnosť, až 90 percent, mali Aegean Airlines, ktoré sa vďaka tomu vyšvihli na siedmu priečku.

  Na opačnom konci skončila islandská nízkonákladovka Wow Air. V poslednej desiatke boli aj ďalšie nízkonákladové spoločnosti EasyJet a Ryanair. Nízkonákladový však nemusí znamenať nekvalitný.

  Dôkazom je spoločnosť Norwegian Air Shuttle ASA, ktorá mala dochvíľnosť 76 percent, ale najmä výborný reklamačný servis a kvalitu služieb. To ju vynieslo na 12. miesto.

  Zaujímavé je, že americkým dopravcom sa veľmi nedarilo. Prvé sú American Airlines na 23. mieste, nasledujú United Airlines na 37. a Delta na 47. priečke.

  Podobne neuspeli ani americké letiská v druhom rebríčku. Zo 141 hodnotených letísk sa do prvej tridsiatky nedostalo ani jedno z USA. Prvé bolo až Seattle – Tacoma na 33. mieste.

  Pomerne zle sú na tom britské letiská – v poslednej desiatke sa nachádza Londýn Stansted, Manchester aj Edinburgh. Ich zástupcovia však kritiku odmietli a celý rebríček označili za PR snahu AirHelp zviditeľniť sa.

  Najlepšie aerolínie

  1. Qatar Airways
  2. Lufthansa
  3. Etihad Airways
  4. Singapore Airlines
  5. South African Airways
  6. Austrian Airlines
  7. Aegean Airlines
  8. Qantas
  9. Air Malta
  10. Virgin Atlantic

  63. Jet Airways

  64. Aerolineas Argentinas

  65. Iberia

  66. Korean Air

  67. Ryanair

  68. Air Mauritius

  69. EasyJet

  70. Pakistan International Airlines

  71. Royal Jordanian Airlines

  72. Wow Air

  Najlepšie letiská

  1. Hamad International, Dauhá, Katar

  2. Athens International, Grécko

  3. Tokyo Haneda, Japonsko

  4. Kolín / Bonn, Nemecko

  5. Changi, Singapúr

  6. Nagoya Chubu, Japonsko

  7. Viracopos International, Sao Paulo, Brazília

  8. Amman Queen Alia, Jordánsko

  9. Gurarapes Gilberto Freyre International, Recife, Brazília

  10. Quito International, Ekvádor

  132. Eindhoven, Holandsko

  133. Bordeaux Merignac, Francúzsko

  134. Edinburgh, Veľká Británia

  135. Boryspil International, Kyjev, Ukrajina

  136. Manchester, Veľká Británia

  137. Štokholm Bromma, Švédsko

  138. Paris Orly, Francúzsko

  139. Lyon, Francúzsko

  140. Londýn Stansted, Veľká Británia

  141. Kuwait International, Kuvajt

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články