Viac

    Vitajte vo svete primitívnej ekonomiky

    Sympózium v Jackson Hole, ktoré predstavuje kľúčovú udalosť tohto leta, sa začne už tento týždeň. Očakáva sa, že v piatok na ňom predstaví guvernérka FEDu, Janet Yellenová, svoje ďalšie kroky.

    Sympózium v Jackson Hole, ktoré predstavuje kľúčovú udalosť tohto leta, sa začne už tento týždeň. Očakáva sa, že v piatok na ňom predstaví guvernérka FEDu, Janet Yellenová, svoje ďalšie kroky.

    Koniec sveta sa nekonal

    Brexit nespôsobil, ani napriek hrôzostrašným predpovediam, zánik sveta. Je však zaujímavé pozorovať, že svet sa „rúti do záhuby“ vždy, keď sa voliči, údajne skutočná sila každej demokracie, rozhodnú ísť proti elite a establišmentu.

    Koncept voľného trhu však pritom neustále čelí útokom od centrálnych bánk, ktoré zavádzajú „krátkodobú podporu trhov“, a inzultáciám vlád, ktoré pred sebou len tlačia akékoľvek budúce riziká.

    Napríklad americký hypotekárny trh je v súčasnosti takmer celý garantovaný vládou Spojených štátov, bez akéhokoľvek kapitálového vankúša. Finančná kríza v rokoch 2009/2009 jednoducho presunula hypotéky z účtovných kníh bánk priamo do rúk amerických daňových poplatníkov.

    Výška záväzkov dosahuje až do výšky potenciálnej straty dvoch až troch percent HDP, teda rovnaký objem ako počas finančnej krízy v rokoch 2008/2009.

    Vďaka týmto krokom si banky medzi sebou neboli schopné konkurovať. Jednoducho žiaden trh, žiaden kapitalizmus, ale zato veľa makroprudentiálnych politík. Celková veľkosť amerického hypotekárneho trhu pritom vysoko presahuje tamojší akciový trh.

    Na trhoch dnes panuje pevná viera vo výrazné oslabenie dolára, čo považujem za signál nízkeho bodu ekonomického cyklu USA.

    Áno, na trhoch teraz vládne určitý politický nepokoj ohľadom volieb v USA, ale faktom ostáva, že americká monetárna politika je nielen striktnejšia, ale vykazuje už i známky predčasného stresu, ktorý úverové a aj dlhopisové trhy zatiaľ ignorujú.

    Deficit dôveryhodnosti

    Na rozdiel od začiatku roka, kedy FED zvyšovať úrokové miery nemohol, to trh teraz, v čase, keď burzy dosahujú svoje historické maximá, a aj ceny bývania opäť vystúpili na svoj vrchol, rázne požaduje. Všetko to dáva zmysel, až na očakávanie slabšieho dolára.

    Kľúčovou udalosťou tohto leta je sympózium v Jackson Hole, kde guvernérka FEDu, Janet Yellenová, 26. augusta oznámi svoje ďalšie kroky. Sledovať komunikáciu FEDu je takmer sto percentná strata času, keďže jediné pravidlo, ktoré zarába peniaze, je ignorovať, čo FED oznámi. Naopak konať podľa neho najčastejšie znamená nič nerobiť.

    Odhliadnuc od toho však existuje silný dôvod pre septembrové zvyšovanie sadzieb, či aspoň oznámenie zvyšovania v októbri. Prvým argumentom je to, že podmienky na úverovom trhu odrážajú potrebu vyšších úrokov.

    Druhým dôvodom je vytvorenie si určitého priestoru pre pokles sadzieb, ktoré by malo prísť začiatkom budúceho roka. A na záver, patrilo by sa niečo oznámiť pred americkými voľbami v novembri.

    FED to, aj keď už nie je považovaný za dôveryhodného, jednoznačne uviedol. No len rozprávanie o tom už nestačí. Iba jednoznačná akcia vytvorí centrálnej banke toľko potrebné zlepšenie dôveryhodnosti, ktorá sa v súčasnosti blíži nule.

    Najdôležitejším argumentom však je ten najprimitívnejší a teda to, že akciový trh sa aktuálne obchoduje na historických maximách. Túto skutočnosť nemožno ignorovať.

    V nedávnej histórii vždy predchádzalo znižovanie úrokových sadzieb dočasným minimám na akciových trhoch. Teraz je pravdepodobné, že FED bude recipročný a v čase nových maxím sadzby zvýši.

    Táto logika je v súlade s tým, ako FED poníma primitívny svet ekonomiky. Teda ako svet, kde sa politika meria podľa vplyvu na Wall Street a akciové trhy a nie na skutočnú ekonomiku.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    • Autor článku: Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank
    • Zdroj: Saxo Bank

     

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články