Viac

    Vojna na Krypto? Hurikány Kim a Irma zobudili zlato

    Tento text je ekonomickou časťou mailového týždenníka "Zlé peniaze, dobrý život" Juraja Karpiša. Na jeho odber sa možno prihlásiť tu www.jurajkarpis.com

    Tento text je ekonomickou časťou mailového týždenníka “Zlé peniaze, dobrý život” Juraja Karpiša. Na jeho odber sa možno prihlásiť tu www.jurajkarpis.com

    Ekonomická potopa

    Po prírodných tragédiách zvykne obživnúť tragická ekonómia. Okrem tradičného omylu rozbitého okna, ktorý považuje ničenie za podporu rastu ekonomiky, je rozšírené aj odsudzovanie rastu cien tovarov a služieb v postihnutých lokalitách.

    War on Crypto. Kim a Irma zobudili zlato

    https://twitter.com/kenklippenstein/status/902571298521399296

    Napriek dobrým úmyslom je regulačný boj proti rastúcim cenám druhou vlnou pohromy. Aj tu je lepšie odolať vrodeným morálnym intuíciám. Nikomu nič nezakazovať alebo neprikazovať. Radšej poslať peniaze alebo ísť pomôcť.

    Rastúce ceny sú dôležitou súčasťou riešenia následkov katastrofy. Na strane ponuky do postihnutých území pritiahnu pracovníkov, tovary a kapitál z okolia katastrofy. Potenciál zisku im signalizuje, že sú tam potrebné a veľmi vítané.

    https://pbs.twimg.com/media/DIpx0oAXcAIz3C4.jpg:largeNa strane dopytu vedú k šetreniu a obmedzovaniu plytvania so zrazu výrazne vzácnejšími zdrojmi. Aby sa uspokojovali len tie najurgentnejšie potreby a nejaké fľašky vody zostali aj pre ostatných.

    Trhy

    Dolár oslabil voči euru (1,20) aj voči zlatu. Unca sa predáva za vyše 1350 dolárov, čo je najvyššia cena za posledný rok. Pomáhajú aj katastrofy Irma a Kim.

    Americké akcie odpočívajú pod historickými maximami.

    Krypto-okienko – Paris Hilton Top?

    Čo je to ten bitcoin? Mám do toho investovať? A oplatí sa to ťažiť?“ volal mi bývalý spolužiak pôsobiaci v stavebníctve. Dostal investičné tipy od IT človeka v ich firme.

    Toho pred troma mesiacmi premohla bitcoinová horúčka a nakúpil grafické karty. Na tunajšom bitcoin-meetupe som sa dostal dovnútra zaplneného podniku len po známosti. Coiny pumpuje už aj Paris Hilton.

    Robert Shiller hovorí, že najlepším príkladom bubliny je dnes práve bitcoin. Jeho by som ale nebral príliš vážne. Okrem toho preto, že nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu ani nevie, čo ten Bitcoin vlastne je.

    Novinár: „ A nepozreli ste sa náhodou aj na Initial Coin Offerings?“

    Shiller: „Nie, to je čo?“

    Novinár: „Je to niečo ako používanie krypto-tokenov, nie samotných bitcoinov ale bitcoinovej architektúry a vydávanie týchto virtuálnych kryptovaných tokenov skoro ako akcií, napriek tomu, že oni vravia, že to nie sú akcie.“

    Shiller: „A v čom sa toto líši od bitcoinu?“

    Tu sú informovanejšie argumenty pre pokles cien.

    Čínska centrálna banka prekvapila trhy zákazom ICOs v krajine. Zo zákazu navyše nie je úplne jasné, či sa vzťahuje aj na obchodovanie so samotnými kryptomenami.

    Podľa centrálnej banky virtuálne meny, ktoré „nie sú vydávané monetárnymi autoritami…nemajú zákonný status peňazí a nemôžu byť cirkulované a používané na trhu ako mena.“ Regulačné autority majú v najbližšom čase preskúmať 60 obchodných platforiem zo zverejneného zoznamu.

    Tieto správy viedli k výpredajom. Bitcoin stratil 11 % ethereum 16 %. Niektorí hovorili o „prasknutí bubliny“, „zrútení“ alebo „páde“ trhu virtuálnych mien. Na môj vkus príliš hysterický slovník. Aj po tomto „zrútení“ je bitcoin stále 7 krát drahší, než pred rokom. Takéto „prepady“ prajem všetkým mojim investíciám.

    War on Crypto

    Pre mňa je zaujímavejšou otázkou, než to či kryptomeny dosiahli lokálne cenové maximum, kedy im štáty vyhlásia otvorenú vojnu. A čo sa stane potom.

    Konflikt je nevyhnutný. Jeho pravdepodobnosť rastie s popularitou a úspešnosťou virtuálnych peňazí. Štátny monopol na peniaze je pre politikov a dnešných finančný systém príliš dôležitý. Bez zlých peňazí by sa štáty dnes už nevedeli financovať, veľké banky prežiť.

    Glum si nenechá zázračný prsteň sňať bez boja.

    Neviem, či bol čínsky zákaz výstrelom Auróry. Reguláciu kujú aj v USA aj vo Veľkej Británii. „Žiadna členská krajina nemôže zaviesť svoju vlastnú menu, menou eurozóny je euro.odpovedal šéf ECB Mario Draghi na štvrtkovej tlačovke na otázku ohľadom plánov Estónska vytvoriť vlastnú virtuálnu menu.

    Otvorená vojna je otázkou času. Aj preto ma mánia okolo kryptomien a ich rastúcich cien skôr teší. Scénu už dávno netvoria len geekovia. Vidina bezprácnych ziskov priťahuje pozornosť ľudí, ktorí nepoznajú ani rozdiel medzi ICO a bitcoinom.

    Čím viac „obyčajných“ ľudí bude virtuálne meny vlastniť v čase prvého útoku, tým ťažšie sa bude politikom argumentovať terorizmom, drogami a detskou pornografiou.

    Vypnúť sa to už nedá. Ten moment regulátor prespal. Otvorená otázka je, čo kriminalizácia tohto sektora spraví s rozšírením virtuálnych mien a tým aj s ich užitočnosťou.

    Švajčiarsko na počkanie

    Pre nedočkavých na Slovensku: HDP na obyvateľa východného Nemecka je aj takmer 27 rokov po zjednotení stále len na 73,2 % priemeru západných spolkových republík.

    Zdroj: bmwi.de

    Za chyby v minulosti sa platí.

    Tip

    Téma „profitovania z nešťastia iných“ si zaslúži viac, než dva odseky v tomto týždenníku. Na hlbší ponor do problematiky s diskusiou nielen ekonomických, ale aj etických otázok odporúčam EconTalk a rozhovor výborného Russa Robertsa s jeho obľúbeným hosťom Michalom Mungerom.


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články