test
Viac

  Všetci slúžime, alebo Chcete byť sám sebe pánom?

  Všetci. Bez výnimky. Zamestnanec, zamestnávateľ, podnikateľ či živnostník. A čím väčšia je naša zodpovednosť, tým viac musíme slúžiť. Slúžime svojim zamestnancom, svojim zákazníkom, šéfovi.

  Keď som začínal s podnikaním, mal som krásnu ideu.

  Že budem nezávislý. Že budem sám sebe pánom. Nikto mi nebude hovoriť, čo mám robiť.

  Ale netrvalo dlho, a z krásneho sna som musel vytriezvieť.

  Uvedomiť si jednoduchú pravdu, ktorá je v knižnej sérii Pieseň Ľadu a Ohňa (Hra o Tróny, atď …) dokonca bežným pozdravom.

  Valar dohaeris – Všetci musia slúžiť

  Všetci. Bez výnimky. Zamestnanec, zamestnávateľ, podnikateľ či živnostník. A čím väčšia je naša zodpovednosť, tým viac musíme slúžiť. Slúžime svojim zamestnancom, svojim zákazníkom, šéfovi. Slúžime ľuďom z rôznych úradov, a oni zase (možno, niekedy) slúžia nám.

  Samozrejme, najviac je to vidno na živnostníkoch a podnikateľoch. Pretože samotnou podstatou, napríklad živnosti, je služba iným ľuďom, našim zákazníkom.

  A kvalita vášho “slúženia” sa priamo odrazí na vašom obrate/zisku. Čím lepšie niečo robíte, tým viac ľudí sa o vás dozvie – a povie to ostatným. Tým väčšiu máte šancu získať nových zákazníkov.

  Avšak títo ľudia nie sú jediní, ktorí slúžia. Aj v zamestnaní proste slúžime. Sme nástrojom svojho šéfa, ktorý cez nás niečo vytvára. A znova platí (vo väčšine prípadov), že čím lepšia služba (poctivejšia robota), tým viac pozornosti sa vám dostane, a máte šancu to “niekam dotiahnuť”.

  Samozrejme, neznamená to, že sme otroci. Sami sa môžete rozhodnúť, čo chcete robiť. Či sa zamestnáte ako krajčír alebo ako marketingový pracovník. Či budete podnikať v potravinárstve, alebo budete mať lekársku prax.

  Ale nakoniec budete aj tak musieť slúžiť ľuďom, ktorí vaše produkty/služby kupujú. Prispôsobovať sa ich požiadavkám a potrebám. Nikdy nebudete úplne sám sebe pánom.

  Kedykoľvek máte vzťahy s inými ľuďmi, ste závislí. A keď ste na niekom závislí, už nie ste sami sebe pánmi.

  Valar dohaeris

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Andrej KrasAndrej Kras
  Mladý chalan, ktorý má rád poctivé podnikanie so srdcom, a verí, že kapitalizmus vo svojej prapodstate je dobrý. Prečo nezahodiť to zlé, čo sa na neho za storočia nalepilo, a nezačať stavať na jeho zdravých základoch?Kapitalizmus 24902 je blog o poctivom podnikaní na Slovensku a vo svete, ktoré sa správa zodpovedne a s úctou nie len k zákazníkom, ale aj dodávateľom, ľuďom okolo seba, a matke Zemi.
  Založený na myšlienkach knihy “Screw Bussiness as Usual” od Richarda Bransona.
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články