test
Viac

  Výber známych filmov o tom, že peniaze nie sú všetko

  Ako to s tými peniazmi je? Asi sú aj nie sú všetko. Podľa toho, z akého pohľadu sa na to dívame, pretože existujú aj hlbšie princípy, stavy a situácie. Citujeme z jednej stránky:

  Môžeš si kúpiť sex, ale nekúpiš si lásku. Kúpiš si závisť, ale nie kamarátstvo. Kúpiš si vzdelanie, ale nie talent. Kúpiš si zdravé produkty, ale nie zdravie. Kúpiš si koučing, ale nie charakter a povahu. Kúpiš si knihu, ale nie poznanie. Kúpiš si kariéru, ale nie skúsenosti. Kúpiš si príležitosť, ale nie čas. Kúpiš si zvedavosť, ale nie záujem. Kúpiš si chválu, ale nie úprimnosť. Kúpiš si názor, ale nie pravdu.

  Na tému, či sú peniaze naozaj na vrchole všetkého, bolo natočených aj niekoľko inšpiratívnych filmov na zamyslenie. Tu je pár z nich. Schválne, koľko ste ich videli?

  Forrest Gump (1994)

  Tento kultový film režiséra Roberta Zemeckisa sleduje život Forresta Gumpa (Tom Hanks) od jeho detstva po dospelosť. Forrest je muž s nízkym IQ, ale s veľkým srdcom. Napriek svojim obmedzeniam dosahuje úspech vo viacerých oblastiach života, vrátane športu, podnikania a vojny. Počas svojich dobrodružstiev sa stretáva s niekoľkými vplyvnými osobnosťami a neznáme udalosti tvarujú jeho životný príbeh. Film zdôrazňuje, že skutočné bohatstvo spočíva v láske, priateľstve a dobrom srdci, nie v materiálnych statkoch.

  Slumdog Millionaire (2008)

  Tento viacnásobne ocenený film režiséra Dannyho Boylea sleduje príbeh Jamala Maliqa, chlapca z chudobného mesta v Indii. Jamal sa zúčastní indickej verzie televíznej súťaže “Who Wants to Be a Millionaire?” a nečakane postupuje až na finále. Diváci a organizátori sú skeptickí, pretože sa zdá, že by nemal mať šancu uspieť. No každá otázka, na ktorú odpovie správne, je preňho spojená s jeho osobnými skúsenosťami a vzťahmi v živote. Film ukazuje, že aj keď nemá peniaze, jeho život je bohatý na skúsenosti a vzťahy, ktoré majú nenahraditeľnú hodnotu.

  It’s a Wonderful Life (1946)

  Tento klasický vianočný film, režírovaný Frankom Caprom, sleduje príbeh Georgea Baileyho (hrá ho James Stewart), ktorý sa cíti beznádejne a rozmýšľa o samovražde v deň vianočného večera. No anjel strážny mu ukáže, ako by vyzeral svet, ak by sa nikdy nenarodil. George spoznáva, aký veľký pozitívny vplyv mal na životy ľudí okolo seba a že skutočné bohatstvo spočíva v jednoduchých radostiach a láske k blízkym.

  The Pursuit of Happyness (2006)

  Tento film je inšpirovaný skutočným príbehom Chrisa Gardnera (Will Smith), ktorý sa snaží zlepšiť život pre seba a svojho malého syna. Po finančných ťažkostiach a životných útrapách získa stáž v spoločnosti maklérov, kde musí zvládnuť množstvo prekážok, aby dosiahol úspech. Film zdôrazňuje význam odhodlania, tvrdej práce a vízie, ako aj to, že skutočné bohatstvo spočíva vo vzťahoch a láske k rodine.

  Into the Wild (2007)

  Tento film režiséra Seana Penna je založený na životnom príbehu Christophera McCandlessa (hrá ho Emile Hirsch), ktorý sa po ukončení univerzity rozhodne opustiť konvenčný život a odísť do divočiny Aljašky. Jeho cesta sa stáva vnútornou cestou sebapoznania a duchovného hľadania. Film nám ukazuje, že pravá hodnota života nezávisí na majetku, ale na dôležitých zážitkoch, sebarozvoji a ľudských interakciách.

  Tieto filmy veľmi silno zdôrazňujú, že peniaze nie sú základom skutočného šťastia a bohatstva. Namiesto toho dávajú do popredia hodnotu ľudských vzťahov, osobných úspechov a nekvantifikovateľných aspektov života, ktoré nám prinášajú skutočné uspokojenie.

  /ilustračné foto: https://wallpaperaccess.com/forrest-gump/

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články