Zachovať si duševné zdravie a nezblázniť sa môže byť v dnešnom svete náročné, pretože sa žije ťažko. A s tým množstvom negatívnych správ je to ešte ťažšie. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa starať o svoje emocionálne a psychické blaho, pretože všetci predsa chceme žiť čo najlepšie, pokojnejšie, zdravšie a čo najdlhšie. A to isté chceme aj pre svojich blízkych.
1. Udržujte rovnováhu: Snažte sa nájsť rovnováhu medzi pracou, osobným životom a voľným časom. Stanovte si priority a vyhnite sa preťaženiu. Nikto by nemal žiť iba prácou a hnať sa za peniazmi na úkor všetkého ostatného.
2. Hľadajte podporu: Rozprávajte sa s blízkymi alebo profesionálom o svojich pocitoch. Zdieľanie starostí rozhovorom môže uľahčiť tlak a poskytnúť nové perspektívy. Nikdy neviete, kto vám povie presne to, čo potrebujete počuť k tomu, aby sa vám žilo lepšie. U koho nájdete chýbajúce dieliky do životnej mozaiky.
3. Zvládajte stres: Naučte sa rôzne techniky zvládania stresu, ako je meditácia, hlboké dýchanie, jóga alebo cvičenie. Tieto metódy môžu pomôcť uvoľniť napätie a znížiť úzkosť. Proti stresu pomáha aj poriadne sa zničiť v posilňovni alebo pri práci v záhrade, okolo domu … .
4. Robte veci, ktoré vás tešia: Nájdite si čas na svoje záľuby a záujmy. Robiť veci, ktoré vás bavia, vám môže pomôcť uvoľniť a zlepšiť náladu. U každého je to niečo iné. Už len nájsť to svoje. A samozrejme mať svoje obľúbené miesta, ktoré upokojujú a z ktorých viete kedykoľvek načerpať silu. Podobnú moc má umenie, hudba, film, kniha, kultúrno-spoločenské podujatie.
5. Udržujte zdravý životný štýl: Dostatočne sa vyspite, zdravo sa stravujte a športujte. Fyzické zdravie má priamu súvislosť s duševným blahom.
6. Odpúšťajte sebe a ostatným: Nezovšeobecňujte negatívne situácie a naučte sa odpúšťať, aby ste udržali duševnú rovnováhu. Je to podobné ako s balónom, z ktorého keď nezhodíte závažia, nepoletí hore a vždy ho to bude ťahať k zemi.
7. Sledujte limit vo vyčerpávajúcich záležitostiach: Obmedzte prílišné sledovanie správ alebo sociálnych médií, ktoré môžu viesť k pocitu únavy alebo úzkosti. K predstave, že je tu všetko iba zlé a že nič nemá zmysel.
Ak sa vám zdá, že zvládanie duševného zdravia je pre vás veľmi náročné, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc u psychoterapeuta alebo psychológa. Starostlivosť o svoje duševné zdravie je dôležitá a nikdy sa za to nemusíte hanbiť.