test
Viac

  Aké pracovné pozície budú v roku 2018 na pracovnom trhu žiadané?

  Pracovný trh v roku 2017 prial absolventom VŠ, zaznamenal konštantný nárast miezd, expandoval v oblasti IT a evidoval zvýšený dopyt po pracovníkoch v priemyselnom sektore - vyplýva to z internej analýzy spoločnosti Grafton Slovakia.

  Pracovný trh a pracovné pozície v roku 2017 prial absolventom VŠ, zaznamenali konštantný nárast miezd, expandovali v oblasti IT a evidovali zvýšený dopyt po pracovníkoch v priemyselnom sektore – vyplýva to z internej analýzy spoločnosti Grafton Slovakia.

  Trh práce na Slovensku zaznamenáva výrazné trendy. Na nové investície a vznik projektov reagoval pracovný trh nielen v hlavnom meste, ale aj v ostatných regiónoch Slovenska.

  Napríklad príchod logistického hráča Amazon do Serede, prítomnosť automobilky Jaguar Land Rover, koncentrácia SSC centier v Bratislavskom kraji podnietili vyšší záujem o špecialistov na technické pozície s dôrazom na kvalitu, inžiniering, projektový manažment, výrobu, logistiku. Vítaní boli kandidáti so znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka.

  „Analýza prehľadu najžiadanejších pracovných pozícií na Slovensku vznikla na základe spracovania denne aktualizovaného zoznamu s takmer 450 voľnými pozíciami v regiónoch Slovenska, ktoré uchádzačom o prácu aktuálne ponúkame,uviedol Miroslav Garaj, Country Manager Grafton Slovakia.

  Bratislavský kraj ponúka uchádzačom lepšiu vyjednávaciu pozíciu

  Oblasť IT zohráva pre Bratislavský región významnú úlohu. Očakáva sa tu kontinuálne vysoký dopyt zamestnávateľov po IT developeroch so znalosťou programovacích jazykov, otvorené sú pozície v oblasti výroby, napr. operátori výroby.

  Z oblasti ekonomiky sú často vyhľadávanými pozíciami, napr. junior s požiadavkou na ekonomické vzdelanie a znalosťou anglického jazyka či nemeckého jazyka.

  „Kandidáti o zamestnanie majú v Bratislavskom kraji lepšiu vyjednávaciu poziciu, požadované platy pomerne rýchlo rastú a často sa rozhoduju medzi vícerými ponukami. Práve to vytvára na firmy veľký tlak, preto sú nútené odlíšiť svoju ponuku od tých konkurenčných, napr. ponúknuť zamestnancovi parkovacie miesto,“ dodáva Miroslav Garaj.

  Trnavský kraj

  Trnavský región sa vďaka výhodnej lokalite, investičným stimulom a dopravnej infraštruktúre stal atraktívnym pre mnohé výrobné podniky.

  Zamestnávatelia Trnavského regiónu otvárajú najčastejšie pozície v oblasti manažment kvality, napr. inžinier kvality so skúsenosťou s prácou s dodávateľmi, obchodný zástupca v oblasti techniky, procesný inžinier so skúsenosťou s výrobnými procesmi.

  Trh v Trenčianskom a Žilinskom kraji ovplyvňuje konštantný nárast miezd

  V Trenčianskom a Žilinskom kraji je vysoký dopyt po vysokoškolsky vzdelaných uchádzačov z oboru priemyselnej výroby, automobilového priemyslu, konštruktér, IT špecialisti, kvalifikovaní špecialisti vo výrobe, napr. inžinier kvality, procesný inžinier, operátor kvality, konštruktér.

  Trh v Trenčianskom a v Žilinskom kraji odplyňuje najmä konštantný nárast miezd takmer na všetých pozíciach. S tým sa spája väčšie „sebavedomie“ kandidátov a ich väčší apetít pri zmene zamestnania či výbere toho nového,“ uviedol Miroslav Garaj, Country manažér Grafton Slovakia.

  Nitriansky kraj eviduje návrat Slovákov žijúcich v zahraničí

  Zamestnávatelia Nitrianskeho kraja vyhľadávajú pracovné sily z oblasti IT, výrobného sektora a financií, napr. operátor výroby, skladník, nástrojár, technológ, projektový manažér.

  Nezaostávajú ani účtovník, referent odbytu, administratívny asistent, BOZP technik. Z manažérskych vedúcich pozícií sú to finančný riaditeľ, majster výroby, vedúci výroby, manažér prevádzky.

  V súvislosti s Nitrianskym krajom a investíciou Jaguar Land Rover-a boli v roku 2017 dopytované najmä odborné stavebné pozície súvisiace so stavbou závodov v Nitre, ďalej rádové operátorské pozície pre výrobne spoločnosti najmä v sektore automotive, odborné technické a špecializované pozície, ako aj riadiace pozície.

  „Zamestnávatelia v Nitrianskom regióne požadujú od kandidátov znalosť minimálne jedného cudzieho jazyka na úrovni B1, avšak pri technických pozíciách sa vyžaduje vysoká odbornosť cudzieho jazyka.

  Čoraz viac je žiadaná dvojkombinácia jazykov angličtina-nemčina. Práve v Nitrianskom kraji zaznamenávame návrat Slovákov žijúcich vo Veľkej Británii, z Nemecka či Rakúska,“ dodáva Miroslav Garaj.

  Košický a Prešovský kraj eviduje boj o zamestnancov v oblasti výroby

  V Košickom a Prešovskom kraji je vysoký dopyt po vysokoškolsky vzdelaných uchádzačov o prácu v obore informatiky, napr. Java programátor, iOS/Android programátor, ďalej v odbore manažment kvality – inžinier kvality, logista či procesný inžinier.

  Vytvárajú sa taktiež pracovné pozície v odbore ekonomika a financie, napr. mzdový účtovník, účtovník hlavnej knihy, účtovník pohľadávok so znalosťou minimálne jedného cudzieho jazyka.

  Oblasť ľudských zdrojov má otvorené pozície pre recruiterov, HR business partnerov. Veľké uplatnenie si tu nájdu i stredoškolsky vzdelaní uchádzači o prácu, ktorí sa chcú zamestnať ako, napr. technik elektroúdržby, nástrojár, CNC operátor.

  „V Košickom regióne evidujeme tvrdý boj o zamestnancov v oblasti výroby. Budúci zamestnávatelia poskytujú kandidátom rôznorodé nefinančné benefity, napr. možnosť ubytovania a dopravy do zamestnania, príspevky na relokáciu či mobilitu kandidáta.

  Na východe krajiny evidujeme i nárast záujmu kandidátov zo zahraničia, predovšetkým z Ukrajiny – v oblasti IT a engineeringu. Nasledujú sporadickí kandidáti z Blízkeho východu, predovšetkým z Indie, ktorí majú záujem pracovať v IT oblasti,“ dodáva na záver Miroslav Garaj.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články