Viac

  ZLATO – nečakáme od neho priveľa?

  Investičné zlato som si po prvý krát všimol koncom roka 2007. Od vtedy ma zlato fascinuje.

  V tej dobe bola cena zlata vyššia než 800 USD za jednu uncu (800 USD/OZ) Prečítal som skutočne mnoho článkov a kníh o investovaní do zlata, papierového zlata ale aj o špekulovaní na spotovom trhu.

  Tejto téme som sa venoval aj vo svojej diplomovej práci, kde som rozoberal riziká obchodovania drahých kovov na spotovom trhu. Jednoducho si dovolím tvrdiť, že o zlate už ničo viem.

  Zlato, jeho vývoj a cenu sledujem teda od roku 2007 a viem, že v tej dobe o zlate veľa ľudí nevedelo ale hlavne nebolo tak veľa predajcov ako je dnes. Neboli ani automaty na zlaté tehličky. Zlato bolo pred vrcholom a čo je hlavné, neboli MLM spoločnosti, ktoré predávajú sporenie, životnú investíciu, alebo investíciu s ročným 14% garantovaným výnosom a ďalšie nové produkty s neidentifikovateľnými prívlastkami.

  Posledné 2 ponuky MLM firiem, ktoré predávajú zlato boli tak komplikované, že som nedokázal pochopiť ani len produkt a spôsob odmeňovania. O pridanej hodnote pre klienta pomlčím.

  zlato

  Problém vidím v tom, že mnoho ľudí čaká vďaka predajcom zlata viac, než môžu dostať. Okrem vysokých výnosov až po sporenie. Zlato ale predsa nikdy nebolo nástrojom sporenia ani vysokých ziskov. Pokiaľ chcete špekulovať na rast alebo pokles jeho ceny, choďte obchodovať zlato na spotový trh.

  Pokiaľ chcete sporiť peniaze, tak sporte peniaze a nie zlato! Otvorte si napríklad stavebné sporenie. Je to po prvé garantovaný produkt a viete presne, koľko peňazí ušetríte.

  Zlato je predsa volatilná komodita. Nie len že nemusí zhodnocovať ale dokáže tiež krátkodobo strácať svoju hodnotu alebo celé roky nemeniť svoju cenu. Od roku 1993 až do roku 2005 zlato svoju cenu takmer vôbec nemenilo. Od roku 2005 zlato prudko rástlo nepretržite až do roku 2011. Nič ale nerastie do nekonečne. Od svojho vrcholu z roku 2011 zlato neustále stráca na cene už 4 roky. Ako dlho ešte cena zlata môže padať nikto nevie.

  Budúci rok sa môže opäť všetko zmeniť a cena možno začne opäť rásť. Zlato môže ale aj niekoľko desaťročí ostať na súčasnej cene. Nie je ale vylúčený jeho ďalší pokles.

  Mnoho predajcov tvrdí, že zlato by sme mali vlastniť všetci. 99% populácie ale zlato vôbec nepotrebuje! Zlato tu predsa nikdy nebolo pre všetkých!

  Bohaté rodiny ho vlastnia za účelom uchovania hodnoty. Zlato sa ako uchovávateľ hodnoty dedí z generácie na generáciu a tieto rodiny ho nemajú v pláne predávať po tom, ako zlato spraví 10% nárast svojej ceny. To je podstata držania zlata. Zlato je z dlhodobého hľadiska uchovávateľ hodnoty. Nie je to teda žiadne sporenie, žiadna investícia alebo špekulácia.

  investičné zlato

  Mnoho predajcov zlata šíri strach z toho, že euro padne, dolár padne, USA skrachujú a EU tiež skrachuje. Peniaze stratia hodnotu a jediná hodnota, ktorá tu ostane bude zlato. Prečo sú potom ochotní meniť zlato za peniaze, ktoré už čoskoro nebudú mať žiadnu hodnotu? Žeby tomu až tak veľmi neverili? Viete si predstaviť, že prídete do nákupného centra a budete platiť za potraviny alebo služby zlatými mincami?

  Nestalo sa to ani počas druhej svetovej vojny a nestalo sa to ani počas veľkej hospodárskej krízy. Papierové peniaze, Wall Street ako aj Akcie prežili tieto pohromy. Predajcovia odsudzujú papierové aktíva, bankový sektor, zadlžovanie a podobne. Aká je ale politika nákupu zlata pre bežného smrteľníka?

  Jedna unca zlata (1Oz) čo je asi jedna zlatá minca dnes stojí v dobe písania tohto článku 1.260 USD. Koľko ľudí si môže dovoliť pravidelne investovať do zlata? Pokiaľ na to nemáte, tak na to kašlite. Nekupujte zlato po častiach.

  Zlato tu nikdy nebolo pre všetkých! Ak vlastníte skutočne fyzické zlato, máte ho mať fyzicky dostupné. Stačí ak ho máte doma v trezore, alebo niekde ukryté na záhrade pod zemou. Po prípade zložené v bezpečnostnej schránke ku ktorej máte prístup iba vy a dokážete sa k nemu kedykoľvek v čo najkratšom čase dostať.

  V opačnom prípade máte doma iba papier o tom, že niekto ma vaše zlato. Vy ste na tom mieste osobne nikdy neboli, nevideli ho a prístup k nemu zrejme tiež nemáte. Máte iba papier o tom, že niekde máte uložené zlato.

  investičné zlato

  Je pravda, že zlato je večné, nedá sa vyrobiť a je ho iba obmedzené množstvo. Zlato ale nie je všemocné. Skúste sa pozrieť na vývoj cien zlata z dlhodobého hľadiska a nie len na graf, ktorý vám ukáže predajca.

  Ak teda chcete fyzické zlato z dôvodu uchovania hodnoty, ktoré po vás zdedí potomok alebo v prípade núdze odpredá, kúpte si zlato, doma ho odložte do trezora. Ušetríte na poplatkoch, výpisoch, za úschovu a kto vie za čo všetko ešte.

  Doma máte skutočnú hodnotu kedykoľvek k poruke a teda skutočnú istotu. V takomto prípade vlastníte fyzické zlato. A ak viete presne, čo máte od zlata čakať, zlato vás v takomto prípade nikdy nesklame!

  Ak rád nakupujem, tak od predajcu, čo nezavádza! Nikdy! Ak sa vám cena zlata zdá pridrahá, skúste sa pozrieť na striebro.


  • autor článku: Lukáš Mikulaško
  • zdroj: goldbull.sk
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články