Viac

  Zlato a striebro sa tvária zatiaľ pozitívne

  Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov...

  Pravidelná analýza vývoja fundamentov zlata a striebra z hľadiska dopytu a ponuky hlavných hráčov – veľkých bánk a inštitucionálnych investorov.

  Ceny na trhu

  Minulý týždeň drahé kovy pekne rástli. Druhý januárový deň sa neobchodovalo a mali sme tým pádom kratší týždeň. Avšak ostatné dni týždňa si zlato pripísalo viac ako 30 USD. Striebro posilnilo rovnako a z 15,90 USD sa dostalo až nad 16,60 USD.

  Cena zlata nakoniec uzavrela koncom minulého týždňa na úrovni 1172,2 USD, čo bolo o 21,3 USD viac ako predminulý týždeň. Cena striebra bola na úrovni 16,43 USD, čo bolo nakoniec o 55 centov viac ako predminulý týždňom.

  Pomer cien zlata a striebra týmto klesol na úroveň 1 ku 71,35, čo znamená, že striebru sa minulý týždeň darilo menej ako zlatu. HUI index (index najdôležitejších zlatých ťažobných spoločností) bol na úrovni 196,56 a stúpol. XAU index (index zlatých a strieborných ťažobných spoločností) uzavrel na úrovni 85,31 USD.

  Dianie na trhu

  Posledný komentár minulého roku (19.12) sme si písali, že zlato sa bude do konca roku pohybovať okolo hodnôt 1140 USD s tým, že nízka likvidita okolo sviatkov ho môže poslať ešte nižšie a že striebro bude naopak niekde pod 16 USD, viac k 15,5 USD.

  O zlate sme hovorili, že jeho potenciál poklesu nie je tak veľký, ako pri striebre. V princípe sa daná predpoveď aj naplnila. Zlato prepadlo z 1138 na 1125 USD, ale už začiatkom roku sa vrátilo nad 1140 USD. Striebro padlo k 15,6 USD a pod 16 USD sa v princípe pohybovalo skoro do konca roka.

  Minulý týždeň už oba kovy rástli. To, čo samozrejme popri týchto pohyboch sledujeme sú reálny dopyt a ponuka – nie špekulatívne pohyby, resp. upozorňujeme na to, či hýbu trhom špekulácie a či reálny dopyt a ponuka. Čo sa teda počas sviatkov stalo s fundamentami na trhu? Zmenili sa?

  Minulý týždeň sme mali kratší obchodný týždeň, je preto predčasné hovoriť o nejakých zásadných zmenách. Faktom však je, že po zlate bol omnoho väčší dopyt – fundamentálne. Pri stúpajúcej cene sa dopyt po zlate zvyšoval. Nie sú za tým len špekulanti.

  Contango na trhu sa zmenšuje. Dobrá správa pre všetkých, ktorí sa tešia na vyššie ceny. Striebro posilňuje podobne, avšak vyšší cenový pohyb nie je sprevádzaný až takým dopytom po fyzickom kove ako pri zlate. To aspoň trh zatiaľ ukazuje.

  Výhľad

  Pri oboch kovoch treba chvíľku ešte počkať. Treba pamätať, že obchodovanie sa ešte len rozbieha – predsa len máme začiatok roku. Ale zlato zatiaľ vykazuje, že je na tom z hľadiska stúpania ceny lepšie ako striebro.

  Možno sa teda zopakuje situácia z minulého roku, kedy zlato rovnako pekne stúpalo; avšak nezabudnime na to, že minulý rok bola na trhu backwardácia – stres na trhu po fyzikom kove. Dnes máme len pomaly znižujúce sa contango pri rastúcej cene. Striebro sa ťažko odhaduje. Skôr by som mu moc neveril.

  Ako odhaliť a spoznať zmeny na trhu so zlatom a striebrom z hľadiska fundamentov sa dozviete v mojej knihe „Mrcha zlato“.

  Vývoj cien drahých kovov

  1_ceny_drahe_kovy_01_17 striebro_cena_01_17 zlato_cena_01_17

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  matus-posvancMatúš Pošvanc

  je riaditeľ Nadácie F.A. Hayeka. Dlhodobo sa venuje problematike drahých kovov. Od roku 2012 píše pravidelne svoj blog o aktuálnom dianí na trhoch s drahými kovmi www.viagold.sk. Autor sa rovnako zaujíma o kryptomeny – technológiu budúcnosti.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články