Viac

    10 rozhodnutí, ktoré oľutujete o 10 rokov

    V živote robíme dobré aj zlé rozhodnutia. Nanešťastie tie zlé si častokrát uvedomíme až vtedy, keď je neskoro. Tu je zoznam 10 najbežnejších rozhodnutí, ktoré v našich životoch častokrát nedopadnú dobre.

    V živote robíme dobré aj zlé rozhodnutia. Nanešťastie tie zlé si častokrát uvedomíme až vtedy, keď je neskoro. Tu je zoznam 10 najbežnejších rozhodnutí, ktoré v našich životoch častokrát nedopadnú dobre.

    1. Zbierať informácie a neaplikovať ich

    stará múdrosť hovorí poznanie je moc. No to je len čiastočná pravda. Môžete mať všetky informácie sveta, ale ak neviete, čo s nimi robiť alebo ako ich interpretovať, sú vám na nič. Študenti na školách majú poznania habadej. Dáva im to moc? Nie všetkým.

    Študenti z jedného odboru majú prakticky rovnaké poznatky. To, čo urobí zmenu v ich živote je, že sú schopní to poznanie použiť.

    2. Nemyslieť vlastnou hlavou

    ak nebudete premýšľať sami za seba, tak za vás nevyhnutne bude myslieť niekto iný. To nemusí byť nevyhnutne zlé. Ak vám poradí niekto oveľa skúsenejší, môže vám to iba prospieť. Ale čo ak ten niekto iný hovorí vyslovene nezmysly? Ak človek nerozmýšľa sám za seba, ľahko sa jeho nezmyslami nechá ovplyvniť.

    3. Neinvestovať čas a peniaze do vzdelania

    vzdelanie je jedna z najužitočnejších vecí v živote. Pomôže vám byť nezávislejším, samostatnejším a vytvoriť vlastný spôsob zmýšľania namiesto toho, aby ste len nasledovali bez uváženia príkazy ostatných.

    4. Vyhýbať sa zmene

    doba ide neustále dopredu. To čo platilo pred rokom, už nemusí. Môžete ignorovať zmenu, ale ona nebude ignorovať vás.

    5. Vzdať sa, keď to ide ťažko

    život nie je ružová záhrada. V detstve možno ešte áno, keď sa o nás starali rodičia. No neskôr zisťujeme, že ak niečo chceme, až také ľahké to nebude a nie vždy všetko má šťastný koniec ako v rozprávkach, ktoré nám rodičia čítali na dobrú noc. Avšak ten koniec byť dobrý môže. To tak, že sa nevzdáme a budeme sa usilovať prekonať prekážky. Presne ako hlavná postava z tých rozprávok.

    Ako povedal Bruce Lee:

    Nemodlite sa za jednoduchý život,modlite sa za silu, aby ste zvládli ten náročný.

    6. Skúšať venovať pozornosť každej jednej drobnosti

    ak venujete pozornosť všetkému, je to ako keby ste v skutočnosti nevenovali pozornosť ničomu. Kontinuálna čiastočná pozornosť je termín spopularizovaný Lindou Stone v roku 1998. Zistila, že ľudia v dnešnej dobe majú tendenciu venovať pozornosť mnohým veciam naraz, ale iba povrchne.

    Ide o to, že človek vedome nemôže venovať plnú pozornosť mnohým veciam naraz. Buď sa zahltíte všetkým možným naraz a budete mať pocit preťaženia, alebo sa môžete venovať len niekoľkým najdôležitejším veciam.

    7. Donekonečna čakať na dokonalú chvíľu

    aj vy dokola čakáte na tú dokonalú chvíľu, aby ste s niečím začali? Mám smutnú správu. Pravdepodobne nikdy nepríde. Dokonalé nie je nič. Namiesto toho, aby ste začali, budete iba čakať a čakať a čakať. Výsledok?

    Uplynú roky a ešte stále stojíte na mieste, lebo ste to odkladali na dokonalú chvíľu. Potom ale môžete zistiť, že začať s tým, čo ste chceli, už nemôžete. Podmienky sú ešte horšie, času máte ešte menej. Preto sa do toho pustite hneď.

    8. Nebyť schopný si odoprieť okamžitý pôžitok

    človek je tvor emócií a rozumu. emócie nad rozumom častokrát vyhrávajú. Čo je jednoduchšie? Ísť sa zabaviť alebo si zábavu odoprieť a namiesto toho urobiť niečo, z čoho budete mať potešenie až neskôr? V sérií experimentov na Standfordovej univerzite dali deťom možnosť získať cukrík. Povedali im:

    Môžeš dostať tento cukrík okamžite alebo ak vydržíš pokým sa nevrátim, tak dostaneš dva.

    Čo vedci zistili? Deti, ktoré vydržali čakať dlhšie na odmenu, dosahovali lepšie výsledky v živote.

    9. Nerozvíjať svoju kreativitu

    mnoho ľudí si myslí, že nie sú dosť kreatívni. Je to niečo, s čím sa človek musí narodiť. Je to sebaklam, ktorý si sami nahovorili. Samozrejme, že majú problém niečo vytvoriť, keď celé roky na škole prakticky nič netvorili, ale iba pasívne prijímali vedomosti. Ich schopnosť tvoriť bola iba potlačená. No dá sa znovu prebudiť. Navyše mnoho štúdií preukázalo, že kreativita sa dá rozvíjať.

    10. Nestráviť čas od času chvíľu osamote v rozjímaní

    jednou z najväčších výziev je zistiť, čo od života naozaj chceme. Problém ale je, že to nemôžeme zistiť bez premýšľania. V dnešnej dobe sme neustále bombardovaný nárokmi na našu pozornosť. Musíme sa venovať tomu potom tamtomu. Bez prestávky. Lenže nevenujeme pozornosť tomu najdôležitejšiemu.

    Čo chceme od života?


    Volám sa Miro Beňo a som spoluzakladateľ blogu tajomstvaretoriky.sk, kde sa môžete naučiť ako prezentovať pomocou vedeckých výskumov z psychológie. Vďaka nim budú vaše prezentácie ako Ferrari medzi autami.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články