Viac

  10 šokujúcich predpovedí Saxo Bank pre rok 2016

  Saxo Bank zverejnila svoje pravidelné “šokujúce” predpovede na nasledujúci rok. Ide o desať udalostí, ktoré sú málo pravdepodobné a preto podceňované, avšak ak by k nim došlo, mohli by mať závažné dôsledky na celé finančné prostredie v roku 2016.

  Ako obyčajne idú predpovede naprieč trhmi a zemepisnými oblasťami, od návratu drastických cien ropy vo výške nad sto dolárov za barel, až po jednorožce zo Silicon Valley, ktoré sa vrátia do rozprávok.

  Pozornosť si zaslúžila aj myšlienka vzostupu ruského rubla o 20 percent, Olympijské hry, ktoré naštartujú brazílske oživenie, ale aj kolaps firemných dlhopisov.

  Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank, povedal:

  “Blížime sa ku koncu paradigmy paralýzy, ktorá v politických vyhláseniach dominovala od čias globálnej finančnej krízy. Kvantitatívne uvoľňovanie a iné formy intervencií zlyhali. Čína sa začína meniť a geopolitická situácia nebola už dlho tak napätá. Hraničné náklady peňazí stúpajú, rovnako ako volatilita a neistota. Avšak naše tohtoročné predpovede idú opačným smerom.”

  “Šokujúce predpovede Saxo Bank predstavujú desať pomerne kontroverzných a nesúvisiacich myšlienok, ktoré by mohli obrátiť váš investičný svet hore nohami. Cieľom týchto predpovedí je prinútiť k zamysleniu sa smerom proti prúdu a upozorniť na podceňované”,

  dodal S. Jakobsen.

  Šokujúce predpovede Saxo Bank na rok 2016 sú nasledovné:

  1. EURUSD pôjde smerom k 1,23…

  Európa má masívny prebytok bežného účtu a spolu so slabou infláciou by to malo v makroekonomickej logike znamenať nie slabšiu, ale silnejšiu menu.

  Euro sa odrazí od dna, čo znamená, že sa navrátime k časom slabšieho dolára, čo bude priamym dôsledkom americkej monetárnej politiky.

  1. Ruský rubeľ stúpne do konca roka 2016 až o 20%

  Nárast dopytu po rope a nevhodne nastavené pomalé zvýšenie sadzieb FED spôsobí, že do konca roka 2016 sa ruský rubeľ voči košu dolár/euro zdvihne o takmer 20 percent.

  1. Jednorožce v Silicon Valley

  Rok 2016 sa bude v Silicon Valley podobať na rok 2000. Viaceré startupy budú odkladať svoju monetizáciu a budú mať v rukách relevantné obchodné modely ako získať nových používateľov a dosiahnuť kritickú masu.

  1. Olympijské hry budú turbo motorom brazílskeho zotavenia

  Stabilizácia, investičné výdavky na Olympijské hry a skromné reformy budú spolu s lacnejšími menami, ktoré pomáhajú vývozu z rozvíjajúcich sa krajín, znamenať obnovenie sentimentu pre Brazíliu.

  Výsledok: akcie rozvíjajúcich sa krajín zaznamenajú dobrý rok, takže prekonajú dlhopisy a iné akcie.

  olympic games

  1. Demokrati si udržia prezidentské kreslo a v roku 2016 drvivo dobyjú kongres

  Republikánska strana, dosahujúca v posledných rokoch úspechy, dramaticky oslabne, pretože na povrch preniknú detaily vnútorného boja o jej budúcom smerovaní.

  Spôsobí to drvivé víťazstvo Demokratickej strany, ktorá úspešne zburcuje mladých voličov frustrovaných z patovej politickej situácie a zo slabých pracovných vyhliadok v posledných ôsmich rokoch.

  1. Zmätok v OPEC vyvoláva na krátko návrat cien ropy až na 100 dolárov za barel

  Cenový kôš ropných produktov OPEC klesol na najnižšiu hodnotu od roku 2009. Súčasná situácia nedá spávať tak slabším producentom, ako aj bohatším producentom čierneho zlata neustále pokračujúcim v súčasnej nadprodukcii.

  Dlho očakávané znamenie spomalenia produkcie mimo OPEC je konečne na obzore. S tou správnou podporou ovládne OPEC vďaka nižším výrobným kvótam trh.

  Cena sa rýchlo zotaví, nakoľko investori sa budú usilovne snažiť opätovne vstúpiť na trh kupovaním ropy. Na obzore tak bude návrat k sto dolárom za barel.

  ropa

  1. Striebro prelomí zlaté okovy a stúpne o 33%

  Rok 2016 bude rokom obnovenia dôvery k striebru. Politická snaha znížiť emisie oxidu uhličitého prostredníctvom podpory obnoviteľných zdrojov energie bude príčinou zvýšeného priemyselného dopytu po kove, z ktorého sa vyrábajú solárne články. Vďaka tomu stúpne striebro o tretinu a zanechá za sebou ostatné kovy.

  investičné striebro

  1. Agresívny FED spôsobí krach globálnych firemných dlhopisov

  V druhej časti roka 2016 sa šéfka FEDu Janet Yellen vydá jastrabou cestou sériou agresívnych zvýšení sadzieb, čo vyvolá obrovský výpredaj na všetkých hlavných dlhopisových trhoch a výnosy začnú stúpať.

  Dlhopisy z portfólií obchodníkov takmer vymiznú. Jedna z najdôležitejších súčastí fungujúceho trhu tak jednoducho zmizne. Uvedomíme si to až príliš neskoro a všetci nakupujúci podľahnú panike a začnú predávať.

  FED

  1. El Niňo odštartuje nárast inflácie

  Budúcoročné El Niňo bude najsilnejšie v histórii a spôsobí deficit vlahy v mnohých oblastiach juhovýchodnej Ázie a suchá v Austrálii. Nižšie výnosy naprieč poľnohospodárskymi komoditami obmedzia dodávky v čase rastúceho dopytu vyvolaného globálnou ekonomickou expanziou.

  Výsledkom bude 40 percentný nárast indexu Bloomberg Agriculture Spot, čo vyvolá vysoko potrebné inflačné tlaky.

  1. Snaha o rovnosť položí odvetvie luxusného tovaru

  Tvárou v tvár rastúcej nerovnosti a zvýšeniu nezamestnanosti o viac ako desať percent, bude Európa zvažovať zavedenie základného univerzálneho príjmu, ktorý zabezpečí, aby si všetci občania mohli dovoliť zabezpečiť svoje základné potreby.

  V stále viac rovnostárskej spoločnosti, kde sú podporované iné hodnoty, bude dopyt po luxusnom tovare prudko klesať a odvetvie sa zrúti.


  • zdroj: Saxo Bank
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články