today-is-a-good-day
Viac

    12 strategických krokov efektívneho myslenia, ktoré posilnia našu osobnosť

    Pracovať s vlastným myslením a využívať jeho potenciál nás naučí efektívne zvládať akékoľvek životné situácie. Naše myslenie, sme my. Tak, ako myslíme, tak aj prežívame a následne konáme...

    Pracovať s vlastným myslením a využívať jeho potenciál nás naučí efektívne zvládať akékoľvek životné situácie. Naše myslenie, sme my. Tak, ako myslíme, tak aj prežívame a následne konáme.

    Ak potrebujeme čokoľvek v našom živote zmeniť, najprv musíme začať meniť seba. Svoje uvažovanie, kontrolu nad prijímanými informáciami, vnútorné prežívanie, správanie sa a konanie.

    Ako na to?

    Oboznámte sa s niektorými najzákladnejšími stratégiami nášho myslenia.

    Začiatok myslenia

    Možno ste si doposiaľ neuvedomili, že vaše myslenie má začiatok aj koniec. Nemusíte vôbec nad ničím premýšľať, ak si myseľ vytrénujete. Začnete premýšľať iba vtedy, ak budete chcieť vy sami.

    Chce to však trochu tréning, aby ste sa naučili na všetko hneď nereagovať, nielen verbálne, ale aj myšlienkovo. Vytvoríte si v sebe akýsi kľud a harmóniu, ktorú budete sprístupňovať iba na váš povel.

    Ak budete chcieť začať nad niečím premýšľať, tak začnete. Ak nie, tak to rýchlo ukončíte. Myslenie je závislé iba od vás a vašich pokynov. Je pravdou, že v dnešnom precivilizovanom svete máme toľko podnetov, že myslenie je neustále niečím atakované a nevie vypnúť.

    Koncentrácia myslenia

    Aby bolo vaše myslenie efektívne, musí sa vedieť koncentrovať. Je dôležité, aby ste vedeli sústrediť vaše myslenie iba na jednu jedinú vec, alebo situáciu tak dlho, ako si to okolnosti budú vyžadovať.

    Dobrým tréningom na koncentráciu myslenia sú dlhodobé drobné a pedantné práce, prípadne vytrvalostné cvičenia, pri ktorých vykonávate monotónne jednu činnosť, ale dlhodobo.

    Myseľ sa naučíte koncentrovať, ak ste vytrvalí. Vaše myslenie potrebuje harmóniu a kľud. Potrebuje oddych od všetkých podnetov, ktoré počas dňa načerpalo. Koncentrácia myslenia vaše myslenie utíši, dovedie do stavu prítomnosti.

    Aj keď budú ľudia a dianie okolo vás rozbúrené a nepríjemné, vaša myseľ, čiže VY SAMI ostanete v kľude a v najväčšom pokoji. Môže to byť pre okolie komické, ale vy budete mať situáciu pod kontrolou, pevne v rukách.

    Efektívne myslenie

    Vedieť kvalitne a zmysluplne žiť v civilizovanom svete, nám pomôže práve efektívne a praktické myslenie. Všetko nepotrebné treba ihneď zo svojej mysle vypúšťať von. Náš život je veľmi vzácny a krátky na to, aby sme sa zaoberali so všetkým, čo sa o nás obtrie.

    Efektívne myslieť znamená netrápiť sa nad niečím, čo momentálne nevieme vyriešiť. Vedieť vypustiť z mysle všetko, čo nás trápi, zaťažuje a zraňuje naše vnútro. Efektívne myslenie chráni náš život, naše zdravie a pohodu.

    Cieleným tréningom si vieme posilniť a zdokonaliť naše myslenie tak, aby pracovalo v prvom rade pre nás.

    Myseľ zameraná na cieľ

    Koľkokrát sa vám stalo, že ste si predsavzali určitý cieľ a výsledok neprichádzal. Všetko je iba otázkou vášho myslenia. Tak, ako si naprogramujete váš cieľ v mysli, tak sa k nemu aj dopracujete.

    Čím bude vaša myseľ na cieľ sústredenejšia, tým rýchlejšie sa k cieľu dopracujete. Efektívnym myslením už budete vedieť, čo vašu myseľ ruší, čo ju odháňa a demotivuje od dosiahnutia cieľa.

    Akékoľvek vonkajšie okolnosti sú častokrát výhovorkou. Naučte sa myseľ sústrediť iba na svoj cieľ a verte, že ho dosiahnete. Musíte to však chcieť.

    Resetovanie mysle

    Resetovanie mysle je dôležité hlavne vtedy, ak vaša myseľ pracuje ako motor, neviete ju vypnúť, prípadne ju máte úplne preplnenú negatívnymi a problémovými myšlienkami. Tak, ako vysypeme smetný kôš keď je plný, tak isto sa zbavíme všetkých nepotrebných myšlienok v mysli.

    Tí skúsenejší vedia, že hlboká meditácia, prípadne jogové cvičenia nám pomôžu k tomu, aby sa naša myseľ úplne zastavila, vyprázdnila a dostala sa do čistého stavu prítomnosti. Myseľ je vtedy číra, prázdna, žiaden podnet z okolia ju nevyruší.

    Tento stav sa treba naučiť a zažiť ho, aby ste s ním ďalej vedeli pracovať. Potom si viete kedykoľvek počas dňa navodiť stav, kedy je vaša myseľ úplne čistá. Samozrejme aj počas najrušnejšej a najnepríjemnejšej situácie.

    Nezabúdajte, že všetko sa odohráva iba v našich mysliach. Pre tých, ktorým robí problém meditácia, odporúčam vedome sústredenie sa na nejakú činnosť, cvičenie, hudbu, knihu a pod., pri ktorých myseľ úplne odpútate od problémov.

    V tejto príjemnej situácii vydržte, čo možno najdlhšie. Kedykoľvek budete potrebovať resetnúť myseľ, použite opäť tú istú situáciu.

    Doping pre myseľ

    Občas sa nám stáva, že nám myseľ prestala pracovať. Je lenivá, apatická, nepočúva naše pokyny. Doprajte jej vtedy to, čo je pre ňu najpríjemnejšie a pozorujte, ako sa behom malej chvíle vzpruží.

    Pustite si príjemnú hudbu, pozrite si pekné fotografie, film, alebo choďte do prírody na vaše obľúbené miesto. Vaša myseľ sa začne prečisťovať od toho, čo ju dostalo do stavu apatie. Vyhľadávajte čo najviac pozitívnych a príjemných aktivít, ktoré vašu myseľ vzpružia a naštartujú.

    Nepríjemným situáciám sa určite vyhýbajte, ak sa to bude dať. Ak sa už predsa len musíte zaoberať nepríjemnou situáciou alebo nepríjemnými ľuďmi, ihneď potom začnite vykonávať vašu obľúbenú, pozitívnu činnosť. Robte to pravidelne, určite to pomáha.

    Tréning mysle

    Tréning mysle je ako tréning svalov v posilňovni. Ak sval netrénujete, nie je pevný. S mysľou je to tak isto. Myseľ treba trénovať a neustále učiť novým veciam. Nestačí, že o niečom viete. Musíte to začať aplikovať do praxe.

    Hovorí sa, že po pravidelnom opakovaní a trénovaní čohokoľvek, sa nám stane z toho návyk. Vyskúšajte to, určite to funguje. Je pekné, keď o niečom vieme, alebo o tom rozprávame. Dôležité však je začať to praktizovať.

    Relaxácia mysle

    Správna relaxácia vašu myseľ omladí, ozdraví a posilní. Sami si zvoľte, čo je pre vašu myseľ najlepšia relaxácia, a tú vykonávajte minimálne jeden krát počas dňa. Vaša myseľ sa potrebuje zrelaxovať každý deň.

    Ak sa vám kopia problémy a stále niečo iba riešite, vaša myseľ síce pracuje, ale príde zlom, kedy povie „dosť“. Prejaví sa to tým, že môžete ochorieť, dostať sa do depresie, vyvolať hádku, byť podráždení a pod.

    Pravidelnou každodennou relaxáciu vytvárame prevenciu pred skratovými situáciami. Viem, že je to náročné pri našom hektickom živote, ale tak isto viem, že to je možné.

    Denne stačí 10 až 15 minút relaxovať, najlepšie v samote, s príjemnou hudbou, knihou, kávou a pod., ničím a nikým sa nenechať vyrušovať. Ak máte na relax viac času, určite vám to odporúčam.

    Vaša myseľ vám to trojnásobne vráti hlavne pri náročných situáciách. Bude kľudná, pohodová a trpezlivá.

    Ako nemyslieť

    Ako nemyslieť? Určite si poviete, že sa to nedá. Dá sa to, a je to perfektný relax pre vašu myseľ. Povedzte si, že prestanete nad všetkým rozmýšľať. Všetky vaše starosti aspoň na krátky čas vyprázdnite z vašej mysle.

    Ak aj musíte vykonávať nepríjemné činnosti, urobte ich, ale nedržte ich ďalej vo vašej mysli. Možno si to neuvedomujete, ale vás zaťažujú. Ak ich je veľa, prejdú na váš chrbát, krčnú chrbticu, prípadne kríže. Tak, či tak, vás zdravie prinúti prestať sa trápiť nad vašimi problémami.

    Samozrejme za predpokladu, že to tak chcete. A ak už chcete stále nad niečím premýšľať, tak určite odporúčam nad príjemnými a pozitívnymi situáciami. Občas, v priebehu dňa sa sami seba spýtajte „nad čím práve premýšľam?

    Je to pre mňa príjemné a prínosom? Potrebujem nad tým premýšľať?“ Postupne sa naučte uvedomovať si vaše myšlienky, mať nad nimi kontrolu a vytvárať si filter pre vaše myšlienky.

    Ochrana mysle

    Ochrana mysle je veľmi dôležitý strategický krok pri práci s myslením. Tak, ako si chránime naše telo odevom pred slnkom, zimou, naše zdravie pred škodlivými látkami, častokrát zabúdame na ochranu nášho myslenia.

    Koľkokrát sa vám stalo, že ste boli sami na seba nahnevaní, ako vás niekto rozladil, pokazil vám náladu, zobral vám takpovediac celú vašu životnú energiu. V horších prípadoch vás tak zmanipuloval, že ste urobili niečo, čo ste potom oľutovali.

    Kúpili ste nejaký tovar alebo službu, ktorú ste nechceli, prípadne ste dôverčivo niekomu doslova naleteli na jeho milé a lichotivé slová. Častokrát je to zo strany druhých ľudí čistá manipulácia vašej mysle.

    Môžem vám však odporučiť, aby ste si vytvorili akýsi fiktívny obal, ochranu vašej mysle, ktorý nevpustí do mysle nič, čo vy sami nebudete chcieť. Taktiež z nej nevytiahne nikto žiadnu myšlienku ani energiu, ktorá patrí iba vám.

    Tí z vás, ktorí sú senzibilní, vedia rozoznať ľudí a situácie, pri ktorých je potrebné si ihneď vytvoriť ochranný obal vašej mysle. Taktiež je to vec tréningu a pravidelného opakovania.

    Kvalitná ochrana vašej mysle vás ochráni od manipulátorov, tyranov a informácií, ktoré sú klamlivé a zavádzajúce. Nenecháte sa chytiť do žiadnej nastraženej pasce.

    Kontrola nad mysľou

    Ako posledný a dôležitý strategický krok pri práci s mysľou je 100 % kontrola nad vašim myslením. Viem, že mnohí z nás máme radšej kontrolu nad mysľou našich blízkych, či priateľov. To však nie je potrebné. Oni nech si svoje myslenie riadia sami.

    Kontrola nad mysľou je náročná v tom, že musíte byť bdelí, pohotoví a sústredení. Táto bdelosť vás ochráni hlavne pri sociálnych kontaktoch, v spoločnosti, akýchkoľvek pracovných stretnutiach a samozrejme aj v svojich rodinách.

    Je dôležité, aby sme si uvedomovali, ako funguje naša myseľ a podľa toho sa k nej správali. Mali by sme vedome kontrolovať to, čo do mysle vpustíme, čo z nej vypustíme a čo sa rozhodneme v nej uchovávať. Sú to naše myšlienky, nápady, ciele, problémy a pod.

    Ochraňujte si vašu myseľ tým, že začnete vedome selektovať nepríjemné zážitky, problémy, stresové situácie a nepríjemných ľudí a začnite si vkladať do vašej mysle hlavne príjemné záležitosti. To je pre myseľ najväčšia ochrana.

    Vaša nová myseľ bude pozitívna, oddýchnutá a pokojná. Odvďačí sa vám tým, že bude pracovať hlavne pre vás. Vaše príjemné myšlienky vám podporia zdravie, priateľstvá, pracovný aj súkromný život.

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Silvia Macháčková

    www.bohatstvomysle.com

    Nekonečné možnosti a genialita nášho myslenia ma fascinuje natoľko, že sa tejto oblasti venujem profesionálne. Som zakladateľkou projektu Bohatstvo Mysle, lektorkou a autorkou viacerých e-bookov v oblasti osobnostného rozvoja a práce s myslením: https://www.bohatstvomysle.com/e-shop/.

    Podporujem pozitívny životný štýl bez prítomnosti stresu, mám rada vnútornú rovnováhu, individualitu osobnosti, diskusie, náročný filozofický a intelektuálny spôsob myslenia. Myslenie je najdôležitejším nástrojom k nášmu osobnostnému rozvoju, a ak sa nám ho podarí skrotiť a prevziať nad nim plnú moc, až vtedy si začneme vytvárať cestu vlastným životom.

    • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články