test
Viac

  29 % freelancerov preferuje platby v kryptomenách. Sú bežné platby pasé?

  Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil pracovný portál Humans.net, by sa 29 % freelancerov radšej nechávalo vyplácať v kryptomenách, ako cez banky a iné zaužívané platobné spôsoby, ako napríklad PayPal.

  Podľa prieskumu, ktorý uskutočnil pracovný portál Humans.net, by sa 29 % freelancerov radšej nechávalo vyplácať v kryptomenách, ako cez banky a iné zaužívané platobné spôsoby, ako napríklad PayPal.

  Prieskum vykonaný na vzorke 1,100 freelancerov žijúcich v USA odhalil, že 18 % respondentov by chcelo dostávať všetky platby v kryptomenách.

  11 % opýtaných by si zvolilo možnosť dostávať prostredníctvom digitálnych mien aspoň časť svojich príjmov.

  Prečo by freelanceri používali kryptomeny?

  Freelanceri často dostávajú cezhraničné platby od svojich zamestnávateľov, keďže väčšinou pracujú pre zahraničné spoločnosti.

  V súčasnosti existuje len obmedzený počet alternatív, prostredníctvom ktorých môžu freelanceri dostávať svoje platby – platformy ako Western Union, online platformy ako PayPal a bankové prevody.

  PayPal a Western Union si za prevody účtujú poplatky, ktoré sú pre mnohých freelancerov príliš vysoké.

  Napríklad PayPal si účtuje poplatky od 3 % až do 10 % v závislosti od sumy či lokality. Za najmenšie platby do €2,500 sa percentá aktuálne pohybujú na úrovni 3.4 %.

  Znamená to že prevod €1,000 zo zahraničnej firmy na váš účet by stál €34 (plus fixný poplatok €0.35).

  Najznámejšie kryptomeny ako bitcoin (BTC), litecoin (LTC) či ether (ETH) umožňujú freelancerom prijímať platby takmer okamžite a s nízkymi poplatkami, najmä pri veľkých platbách.

  Na zaužívaných systémoch je pomerne ľahké spracovať malé platby. Avšak akonáhle veľkosť platby presiahne $10,000 dolárov, zapája sa do procesu množstvo regulačných orgánov.

  V takomto prípade môže nastať prísna a dlhá overovacia doba, kým skutočne obdržíte svoje peniaze.

  17. novembra spoločnosť Binance, najväčšia burza kryptomien na svete, poslala $600 miliónov v bitcoine za poplatok $7.

  Takú čiastku by pravdepodobne ani nebolo možné poslať cez PayPal a podobné služby. Navyše, aj keby niekto chcel poslať $600 miliónov cez PayPal v rámci USA, poplatok vo výške 2.9 % by znamenal poplatok vo výške $17.4 miliónov, na rozdiel od $7 na Bitcoin blockchaine.

  Tak prečo nie kryptomeny?

  Hlavnou slabinou kryptomien je masová adopcia. Napríklad v našich končinách ešte nie sú kryptomeny akceptované ako platidlo za bežné tovary a služby.

  Niekde, skôr v susednom Česku si už dáte aj kávu či obed a platiť môžete v BTC alebo LTC.

  Stále však vzniká potreba zamieňať kryptomeny za klasické peniaze, čo takisto stojí čas a poplatky.

  V krajinách, ako je Južná Kórea alebo Japonsko, kde sa dá Bitcoin zameniť veľmi rýchlo a lacno, s poplatkom nižším ako $1 sú platby prostredníctvom kryptomien veľmi praktické.

  Avšak v krajinách, ako je India, kde burzy nemôžu operovať kvôli nejasným regulačným zákonom, je zámena kryptomien za fiat takmer nemožná.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články