Viac

  Čo by ste nemali robiť, keď ste dočasne bez peňazí

  Zažili ste niekedy stav, že ste boli bez peňazí? Najčastejšie sa to stáva, keď túžite po niečom, na čo nemáte dostatočné množstvo kapitálu.

  Zažili ste niekedy stav, že ste boli bez peňazí? Najčastejšie sa to stáva, keď túžite po niečom, na čo nemáte dostatočné množstvo kapitálu.

  Miniete si tak všetky svoje rezervy na svoj vysnívaný cieľ a ohrozíte tak svoju finančnú situáciu. Keď už sa však ocitnete v takejto situácii, tak nerobte tieto veci!

  Nerušte životné poistenia

  Keď sa ľudia dostanú do takejto neželanej situácie, tak hľadajú možnosti ako kde priškrtiť výdavky vo svojom rozpočte.

  Smutné však je, že namiesto toho aby sa uskromnili, tak šetria na veciach, ktoré sú dôležité. Jedným z nich je aj životné poistenie, ktoré je potrebné práve pri neočakávaných situáciách.

  Kvôli pár eurám mesačne týmto spôsobom ľudia ohrozia nielen svoju rodinu ale aj splnenie si svojich životných cieľov.

  Pravidelný príjem je veľmi dôležitý v každej domácnosti, poistenie má v prvom rade slúžiť na jeho náhradu v prípade, že sa stane úraz, choroba alebo smrť.

  Pokiaľ nečakaná situácia nastane a životné poistenie chýba tak nielen, že je rodina bez peňazí ale zároveň vznikne aj obrovský finančný problém.

  Hlavnou zásadou človeka, ktorý rozumie zabezpečeniu príjmu by malo byť: Peniaze na poistenie musia byť aj keby na chleba nebolo.

  Nevyberajte svoje dlhodobé investície

  Ďalším dôležitým odporúčaním je nesiahať na dlhodobé rezervy. Keď sa pripravujeme do dôchodku, splatenie hypotéky, či tvorbu aktív pre deti, tak sú to stratégie, ktoré majú jasne definovaný cieľ.

  Akékoľvek zásahy spôsobujú nielen obrovské straty na výnosoch ale najmä oddaľujú klienta od jeho naplánovaných cieľov.

  Pokiaľ šetríme pre deti, tak predsa nebudeme z týchto peňazí financovať dovolenku, či nové auto v domácnosti.

  V konečnom dôsledku na to doplatí vždy samotný klient z pohľadu plnenia si svojich dlhodobých cieľov. Pri investičných produktoch naopak zase môžeme vďaka nesprávnemu rozhodnutiu prísť o tie najziskovejšie obdobia.

  Práve ich vynechanie dokáže spôsobiť obrovské straty na samotnom zhodnotení peňazí.

  Nepožičiavajte si peniaze (kreditky, kontokorenty a spotrebáky)

  Azda tým najhorším, čo môže domácnosť spraviť je v prípade nepriaznivej situácie je zadĺžiť sa.

  Práve takéto nesprávne rozhodnutia dokážu spôsobiť to, že rodina bude lepiť úver úverom a dostane sa tak do ešte väčších problémov.

  Pri kreditkách a kontokorentoch sa úroky pohybujú v desiatkach percent ročne a úroky výrazne navýšia samotné preplatenie.

  Nie nadarmo sa potom hovorí, že tí najchudobnejší ľudia využívajú tie najmenej výhodné produkty. Aj keď peňazí v takomto prípade nikdy nie je dosť, úvery nie sú nikdy tým správnym riešením.

  Pokiaľ môžete snažte sa vždy vyhnúť pôžičkám, vďaka ním vždy bohatne banka a nikdy nie klient.

  Oveľa lepší variant je buď zvýšiť príjem alebo nájsť priestor na optimalizáciu svojich výdavkov.

  Nekupujte zbytočnosti

  Veľakrát sa človeku až rozum zastaví, keď vidí aké výdavky dokážu mať ľudia aj keď sú bez peňazí.

  Veľmi obľúbenými sú práve značkové oblečenie, najnovšia verzia iPhone, či dovolenka v zahraničí.

  V tomto prípade je veľmi silný self image čiže vlastné ego. Kvôli týmto veľakrát úplne zbytočným výdavkom sa nevytvárajú potrebné rezervy a neustále sa tak ohrozuje rodinný rozpočet kvôli nečakaným výdavkom.

  Nie nadarmo sa hovorí, že prikrývaj sa len takou perinou, na akú máš. Vďaka krátkodobému pôžitku následne trpí domácnosť na dlhodobé dôležité veci vo forme prípravy do dôchodku, zabezpečenie detí, či iné potrebné ciele.

  V tomto prípade jednoznačne platí dvakrát meraj a raz rež. Vždy treba prehodnotiť, či danú vec len chceme alebo skutočne aj potrebujeme.

  Vhodne stanovené priority dokážu veľmi pomôcť celej situácii a postupne sa z nej vyhrabať.

  Nevyhýbajte sa svojmu poradcovi

  To najhoršie čo môžete urobiť je neporadiť sa s odborníkom. Vyhýbaním sa mu si situáciu len zhoršíte.

  Keď sa dostanete do situácie, že ste bez peňazí, tak to nie je samozrejme nič príjemné. Ľudia sa za to určite hanbia prípadne si možno povedia: prečo to mám vešať niekomu na krk?

  Uvedomte si, že kvalitný finančný poradca je na tieto veci zvyknutý a veľakrát aj trénovaný, aby vedel presne stanoviť kroky k tomu, aby sa situácia v čo najkratšom čase zlepšila.

  Stanoví postup, urobí dohodu a ukáže cestu. To sú presne tie veci, vďaka ktorým zmení klient nielen disciplínu ale aj vidí svetlo na konci tunela.

  Samozrejme rady odborníka sú len prvým krokom, ďalším oveľa náročnejším je začať samotné odporúčania dodržiavať. Takže to najdôležitejšie má vždy v rukách samotný klient.

  Tak čo treba robiť, keď ste bez peňazí?

  Ako už bolo vyššie napísané, tak v prvom rade je potrebné si strážiť svoje ďalšie výdavky. Zároveň optimalizovať svoje finančné toky a pravidelné doterajšie výdaje.

  Pokiaľ je to možné, tak navýšiť príjem, ktorý výrazne dokáže pomôcť vyhrabať sa z ťažkej situácie.

  Vyhnúť sa všetkým nesprávnym rozhodnutiam, ktoré boli popísané v tomto článku.

  V neposlednom rade nájsť si kvalitného finančného odborníka, ktorý vám pomôže s disciplínou rovnako ako tréner v posilňovni.

  A na záver nezabúdajme, že keď dodržiavame všetky tieto zásady, tak byť bez peňazí je dočasné ale chudoba je večná, pretože je to v prvom rade stav mysle.


  Filozofiou projektu FINANČNÍ ODBORNÍCI je vytvárať DLHODOBÉ HODNOTY prostredníctvom TVORBY zaujímavého OBSAHU a poskytnúť skutočným FINANČNÝM ODBORNÍKOM možnosť sa viac ZVIDITEĽNIŤ prostredníctvom SOCIÁLNYCH SIETI INTERNETU. VÍZIOU je spájať talenty a tvoriť obsah BEZ ROZDIELU na SPOLOČNOSŤ, ktorú vlastnia alebo v nej pracujú a zároveň DLHODOBO zvyšovať FINANČNÚ GRAMOTNOSŤ všetkých ČITATEĽOV ako aj PORADCOV na Slovensku. WEBOVÝ PORTÁL Finanční Odborníci, SPÁJA TALENTOVANÝCH ĽUDÍ s tvorivým potenciálom, ktorí chcú prezentovať svoje MENO ako originálnu a nezameniteľnú ZNAČKU.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články