test
Viac

  Aké využitie nám v skutočnosti ponúka Bitcoin, kryptomeny a blockchain?

  Je zjavné, že masívny nárast hodnoty digitálnych aktív v priebehu roka 2017 a začiatkom roka 2018 spôsobil to, že sa o Bitcoine dozvedela širšia verejnosť.

  Snaha o čo najmasovejšiu adopciu kryptomien siaha až na absolútne počiatky Bitcoinu spred vyše dekády.

  Je zjavné, že masívny nárast hodnoty digitálnych aktív v priebehu roka 2017 a začiatkom roka 2018 spôsobil to, že sa o Bitcoine dozvedela širšia verejnosť.

  Viac používateľov značí viac potenciálnych zákazníkov, a tak nastal rozmach mnohých odvetví či služieb, ktoré integrovali kryptomeny ako možnosť platby, prípadne vytvorili úplne špecifický sektor.

  Aké využitie nám ponúka Bitcoin, kryptomeny a blockchain?

  Platba kryptomenami

  Jednoznačne najjednoduchší spôsob ako integrovať kryptomeny do svojho biznisu. Síce ešte nemôžeme tvrdiť, že ich vlastní veľká časť populácie, no mnohé malé firmy.

  Dokonca aj technologickí giganti neodolali potenciálu novovznikajúceho odvetvia. Microsoft, Shopify či Alza prijímajú rôzne meny založené na technológii blockchain.

  Niektoré však na kryptomeny zanevreli (napr. Steam), či už pre ich nestabilnú hodnotu, prípadne pre extrémne drahé transakcie v časoch najväčšieho boomu.

  Všetko si ale žiada svoj čas a po technických vylepšeniach škálovatelnosti budú tieto firmy určite premýšľať nad znovuotvorením platobnej brány.

  Ťažba kryptomien

  Mining je základom všetkých Proof of Work projektov, čo je príležitosť na vytvorenie úspešnej spoločnosti.

  Nemôžeme si dovoliť nespomenúť Bitmain, ktorý v priebehu prvého polroka 2018 dosiahol zisk 500 miliónov dolárov pri tržbách na úrovni 3 miliárd dolárov.

  V januári minulého roka došlo k nákupu dvoch elektrární v ruskom Perme podnikateľom Alexejom Kolesnikom, ktoré majú byť využívané na účely prevádzkovania miningového a dátového centra.

  Zvyšok sveta však nezaháľa a tri mesiace po tejto akvizícii začali pracovať dve austrálske spoločnosti na premene vyradenej uhoľnej elektrárne na ťažobné účely.

  Obchodovanie/HODL

  Internet je plný príbehov o rozprávkovom zbohatnutí obyčajných ľudí, ktorí jednoducho boli v správnom čase na správnom mieste.

  Nárast hodnoty ich portfólia priniesol čísla s viac ako šiestimi ciframi. Títo šťastlivci vo valnej väčšine prípadov konali ako jednotlivci. To už však v súčasnosti nie je najjednoduchšou cestou k vytúženým ziskom.

  V sektore pribúdajú inštitúcie ochotné investovať desiatky miliónov dolárov ako súčasť diverzifikácie ich portfólia, prípadne ako špeciálnu ponuku pre investorov ochotných riskovať.

  Prílev ďalších peňazí však stojí na regulácii zo strany vládnych predstaviteľov, ktorí v prípade liberalizácie povolia investície väčšiemu počtu právnických osôb v nemalých čiastkach.

  Sprostredkovateľ výmeny

  Kryptomeny by určite nedosiahli svoju súčasnú úroveň bez existencie búrz, ktoré umožňujú realizáciu priamej výmeny medzi kryptomenami či medzi kryptomenami a fiat menami.

  V celosvetovom meradle pribúdajú mnohé centralizované či decentralizované burzy, no na vzostupe je aj inštalácia bankomatov určených na nákup a predaj kryptomien.

  Binance, najpopulárnejšia burza súčasnosti, rozširuje pole svojej pôsobnosti. Založila Binance Labs, inkubátor pre novovznikajúce startupy, rovnako ako spustila Binance Charity Foundation, ktorá už vyzbierala vyše milióna dolárov na pomoc v najchudobnejších oblastiach sveta.

  Je možné, že časom budú burzy poskytovať omnoho viac ako len obyčajnú výmenu aktív.

  Priestor na experimentovanie?

  Blockchain môže slúžiť na väčšie množstvo účelov ako len priestor na transakcie.

  Na to poukazuje rastúci počet dApps, ktoré môžu mať aj formu hier (CryptoKitties), prípadne môžu slúžiť ako obrovská databáza určená na ochranu osobných údajov jednotlivých používateľov (S4FE), či dokonca ako „kataster“ pre virtuálnu realitu (Decentraland).

  Celá sféra robí obrovské pokroky v rámci stability a použiteľnosti jednotlivých sietí. Práca s veľkým množstvom dát, ktoré je nutné overovať, je presne to, čo blockchain zvláda na jednotku.

  Budúcnosť odvetvia tak tkvie v odhaľovaní nových možností jeho využitia vo veľkom množstve sfér vrátane každodenného života.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články