test
Viac

  9 bodov, ako sa stať finančne gramotnými

  O finančnej gramotnosti sa toho toľko hovorí. Napriek tomu sa pri rôznych prieskumoch zisťuje, že stále je obrovské množstvo ľudí neznalých, čo sa týka financií, základných pojmov, princípov, služieb či produktov. Ako zvýšiť svoje povedomie o financiách celkovo? Zhrnuli sme to do pár bodov, ktoré vám môžu pomôcť zvyšovať svoju finančnú gramotnosť. Pretože to nie je iba o zarábaní peňazí, ale aj o ich míňaní, udržaní, investovaní, zhodnotení… . O pohľade na peniaze, úspory, dôchodok, dosahovanie cieľov.

  • Učte sa základy o financiách – čo je to rozpočet, investovanie, úvery, dane, úroky … . Čo každý z týchto pojmov znamená a ako sa odzrkadľuje na živote človeka a rodiny. Na jeho prítomnosti a budúcnosti.
  • Keď si osvojíte pojem rozpočet, nastavte si ho a pravidelne ho aktualizujte. Sledujte svoje príjmy a výdavky a skúste ich analyzovať. Čo by ste dokázali urobiť lepšie, čo sa dá obmedziť, zmeniť, racionalizovať, eliminovať.
  • Investujte. Dávajte si však pozor pri rozdiele medzi investovaním a špekuláciou. Zamyslite sa nad tým, aké riziko ste schopní podstúpiť a v akom časovom rozmedzí.
  • Analyzujte svoje výdavky a skúste ich ponížiť alebo celkom odstrániť. Dôkladnou analýzou možno prídete na to, kam zbytočne odchádzajú vaše peniaze.
  • Skúste splatiť svoje dlhy a začnite tými s najvyššími úrokmi.
  • Ponorte sa do sveta finančných produktov a zistite, ktoré sú pre vás výhodné, či už ste jednotlivec, rodina alebo firma. Pomôcť vám v tom môžu odborníci na financie. Nie je hanba využiť ich rady čo sa týka investícií, úverov, poistení, sporenia.
  • Sledujte rôzne semináre a prednášky, zaoberajúce sa financiami. Osvojíte si tak jednotlivé princípy, náväznosti a ostanete v obraze aj čo sa týka aktuálnych trendov a riešení problémov-
  • Kupujte si knihy o financiách. Mnohé z nich sú písané zrozumiteľne a pútavo a kedykoľvek sa môžete k ľubovoľnému textu vrátiť. To platí aj o článkoch, blogoch, webových stránkach.
  • Nebojte sa radiť s odborníkmi a vymieňať si skúsenosti s priateľmi. Získate iný pohľad, skúsenosti iných ľudí a cenné tipy.

  Čo sa týka finančnej gramotnosti, je dobré sledovať rôzne zdroje a vyberať si z nich pre seba to najlepšie. Ak to ale pre vás je príliš nezrozumiteľné a chaotické, poraďte sa s odborníkmi. Od toho tu sú. Alebo navštevujte kurzy, webináre, workshopy. A kto vie, možno sa raz sami stanete odborníkmi na svet financií.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články