Viac

  Aká budúcnosť čaká kryptomeny v roku 2018

  2017 bol pre kryptomeny brutálnym rokom. Každý, kto do nich investoval pred letom, zaslúžene zbohatol. Ešte pred tým, ako sa dostaneme k roku 2018, pozrime sa ako sa im darilo v roku minulom.

  2017 bol pre kryptomeny brutálnym rokom. Každý, kto do nich investoval pred letom, zaslúžene zbohatol. Ešte pred tým, ako sa dostaneme k roku 2018, pozrime sa ako sa im darilo v roku minulom.

  Najlepšia kryptomena roku 2017

  Rozhodne ňou nebol Bitcoin. Ten svoju hodnotu zvýšil iba 11-násobne. O niečo lepšie sa darilo Litecoinu, ktorý vzrástol 55-násobne. Ešte viac vzrástol Ethereum, takmer 80-násobne.

  No najviac rastúcou veľkou kryptomenou sa stal Ripple s takmer 400-násobným rastom. Potiahol ho rast posledných decembrových dní. A to nám hovorí veľa o možných trendoch v budúcom roku.

  Čo nahradí Bitcoin?

  Bitcoin síce dosiahol v decembri nové historické maximá $20,000, no nakoniec za mesiac získal iba 30%. Viac ako dvojnásobne ho prekonal Bitcoin Cash, trojnásobne Ethereum, päťnásobne Litecoin a 30-násobne Ripple. Medzi decembrové hviezdy sa dá zaradiť aj Cardano (+6x) či Stellar (+7x).

  Zdá sa, že obrovské poplatky za prevody Bitcoinu prinášajú jeho samodeštrukciu. V celkovom vyjadrení spadla kapitalizácia bitcoinu voči kapitalizácii celého trhu kryptomien na najnižšiu hodnotu v histórii – pod 40%. Zdá sa, že hľadanie náhradníka bitcoinu je v plnom prúde.

  A predpokladáme, že tento trend bude pokračovať. Na konci tohto roka už Bitcoin nemusí byť 1.

  Regulácia sa sprísňuje

  Dôvod, prečo sa brutálny rast kryptomien bude len sotva opakovať, je prichádzajúca regulácia. Úspech kryptomien si vyžiada vládnu pozornosť a snahu o vyššiu reguláciu. Naznačili to dokonca aj tak priateľské režimy voči kryptomenám ako Južná Kórea.

  Rok 2018 preto bude rokom, kedy uvidíme zavedenie globálnych rámcov na reguláciu kryptomien. Táto problematika sa začne riešiť aj v EÚ. Avšak to očakávame až po polovici roka. Trh kryptomien to však bude držať pod tlakom.

  Ktorý štát príde ako prvý s kryptomenou

  Preteky o najlepšiu kryptomenu nebudú prebiehať iba v rámci slobodného trhu, ale aj v rámci trhu štátnych peňazí. Tento rok očakávame, že jeden zo štátov oficiálne spusti svoju kryptomenu (Rusko?).

  Avšak oveľa dôležitejšie bude, ako sa k nim postaví Fed či ECB. Tí podobnú myšlienku odmietajú, čo však neznamená, že si už čoskoro nebudú chcieť osvojiť výhody blockchainu. Predpokladám, že tento rok začnú obe centrálne banky detailnejšie študovať blockchainovú technológiu.

  Ktorá burza skrachuje?

  Avšak tou najväčšou šedou labuťou môže byť krach nejakej veľkej kryptoburzy. Úspešný hackerský útok, defraudácia, štátny zákaz činnosti. Nevieme. V každom prípade toto by spôsobilo veľký šok.

  A tak rok 2018 môže byť ešte volatilnejší ako rok minulý.


  trim kapital bannerRonald Ižip stojí za spoločnosťou TRIM Kapitál. Má viac ak 20-ročné skúsenosti s obchodovaním a investovaním na finančných trhoch.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články