today-is-a-good-day
Viac

    Kryptomeny budú porazené – večná je iba štátna moc

    Prívrženci bitcoinu sú si často istí, že kryptomeny budú večné. Neuvedomujú si, že večná je iba štátna moc. Akákoľvek snaha o rezolútnu slobodu musí byť zničená. Štátny nátlak neobíde ani bitcoin.

    Prívrženci bitcoinu sú si často istí, že kryptomeny budú večné. Neuvedomujú si, že večná je iba štátna moc. Akákoľvek snaha o rezolútnu slobodu musí byť zničená. Štátny nátlak neobíde ani bitcoin a kryptomeny budú porazené.

    Smrť, dane a peniaze

    Benjamin Franklin je autorom výroku, že na svete sú dve veci isté: smrť a dane. Keď prvýkrát túto myšlienku vyslovil, písal sa rok 1789. Odvtedy sa svet posunul ďalej k posilneniu štátnej moci.

    Od Franklinových čias vzal štát do rúk tvorbu a riadenie peňazí. Kým za jeho života mala Amerika strieborný a neskôr zlatý štandard, o 150 rokov neskôr bola sloboda peňazí úplne zničená vyvlastnením zlata a zavedením jediného oficiálneho platidla – amerického fiat dolára.

    Evolúcia štátu rozšírila Franklinove istoty o tretiu – výhradný monopol na peniaze.

    Ignorancia má svoje hranice

    To, že väčšina štátov doteraz ignorovala kryptomeny, malo svoje dôvody. Bol to malý a nezaujímavý trh; štát rieši pálčivejšie problémy. Avšak bola by chyba si myslieť, že to tak aj ostane.

    Rast hodnoty kryptomien presiahol prah bolesti vládnej moci. Pokiaľ by pokračoval, mal by pre štát množstvo negatívnych následkov – oficiálne peniaze by dostali silnú konkurenciu.

    Kryptomeny ponúkajú veľké množstvo výhod, ktoré znižujú atraktivitu bežných peňazí. A navyše cena kryptomien tak prudko rastie, že sa stávajú všeobecne zvažovanou investičnou alternatívou.

    Všetko to podrýva moc štátu. Od zdaňovania kapitálových príjmov (zdaňovať sa predsa musí každý zisk) až po potenciálne obmedzenie fungovania monetárnej politiky centrálnych bánk.

    Predsa si nemyslíte, že centrálne banky rozmýšľajú nad zrušením hotovosti preto, aby umožnili peniazom útek do inej destinácie? Rozhodne nie. Ďalšie kolo monetárnych stimulov pri najbližšej kríze bude o záporných sadzbách, a tie bude musieť znášať každý, kto peniaze vlastní.

    Ako zničiť bitcoin

    Politici si uvedomujú, že je veľmi ťažké obmedziť fungovanie tak globálneho inštrumentu, akým je bitcoin. Ale to neznamená, že sa to nedá – odpoveďou je globálna regulácia.

    Tak, ako sa krajiny OECD dohodli na spoločnom postupe proti daňovým rajom, dohodnú sa aj na spoločnej regulácii kryptomien. Cez víkend to naznačil francúzsky minister financií, keď povedal, že na najbližšom zasadnutí budú krajiny G20 hľadať riešenie ich spoločnej regulácie.

    A tak si môžete byť istí, že prichádza zdaňovanie kapitálových ziskov kryptomien – ak na nich zarobíte, zaplatíte daň. Zároveň príde k priamej identifikácii všetkých väčších transakcií – každý subjekt, ktorý bude zamieňať kryptomeny za peniaze, bude musieť kontrolovať identitu protistrany.

    Ak to nepomôže a nájdu sa nové riešenia (ako napríklad anonymné kryptomeny), tieto meny sa jednoducho zakážu. Ich použitie sa stane ilegálnym. Ako v Rusku. Je to jednoduché.

    A tak bitcoin, na rozdiel od myšlienky blockchainu, nemusí byť večný. V apríli, keď zasadá G20 v Buenos Aires, už budú vypracované plány a dohody, čo s kryptomenami. Ak budú štáty raziť tvrdú líniu, anonymní vlastníci kryptomien začnú panikáriť.

    Ale dovtedy je času dosť a kryptomeny môžu spraviť ešte veľké divadlo.


    trim kapital bannerRonald Ižip stojí za spoločnosťou TRIM Kapitál. Má viac ak 20-ročné skúsenosti s obchodovaním a investovaním na finančných trhoch.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články