Viac

  Ako dosiahnuť finančný dôchodok skôr a nepracovať pre peniaze celý život

  V poslednom období som stretol jedného veľmi zaujímavého človeka. Pri stretnutí s ním bol môj plán finančnej slobody nastavený nasledovne:

  V poslednom období som stretol jedného veľmi zaujímavého človeka. Chce ostať v anonymite, preto budem jeho prianie rešpektovať. Volajme ho teda Igor.

  Pri stretnutí s ním bol môj plán finančnej slobody nastavený nasledovne: Naše (ja + manželka) mesačné výdavky sú cca 1.900 EUR t.j. ak chceme byť finančne slobodní, náš ročný pasívny príjem musí dosiahnuť 12 x 1.900 = 22.800 EUR.

  Na dosiahnutie takéhoto príjmu potrebujeme buď 7 splatených investičných nehnuteľností alebo investície vo výške 22.800 x 25 = 570.000 EUR.

  To je VEĽMI, VEĽMI veľa peňazí, a preto zarobiť túto sumu mi bude trvať veľmi, veľmi dlho. Igor sa ma však spýtal jednu zásadnú otázku – rovnajú sa peniaze šťastiu?

  Peniaze = šťastie?

  Mohli by sme o tom dlho polemizovať, ale jednoduchá odpoveď je, že po naplnení základných potrieb (jedlo, pitie, strecha nad hlavou, rodina/priatelia, možnosť sebauplatnenia) viac peňazí nerobí človeka viac štastným!

  Druhá otázka od Igora znela – moje mesačné náklady sú 200EUR. Koľko by ti trvalo stať sa finančne slobodným, ak by si mal mesačné náklady ako ja?

  Krátky medzi-vstup. “Žiť z 200EUR mesačne sa na Slovensku nedá! Ak tak niekto žije, je to určite bezdomovec alebo žije na vifonkach. Ja by som tak žiť nedokázal, musím si dopriať, čo má človek z toho života. Mám dve deti, nech si to skúsi vyžiť z 200EUR. ”

  Tote je len krátky sumár prvých mojich reakcií (pri tomto prvom stretnutí) ako aj ľudí, ktorým som o tomto koncepte rozprával.

  A zo skúsesnotí viem, že tento koncept nepochopí 99% ľudí. Prosím berte 200EUR mesačne ako koncept, nie ako jediné správne riešenie.

  Len pre zaujímavosť – momentálne je tento človek na 2 mesačnej dovolenke v Chorvátsku a neskôr ide do Dominikánskej republiky opäť na pár mesiacov.

  Zmysel tej druhej otázky nie je žiť z dvesto eur, ale zamyslieť sa nad tým, koľko človek naozaj potrebuje k životu.

  Koľko potrebujete obetovať pre finančný dôchodok

  Následne sa spýtajte sami seba koľko rokov práce navyše ste ochotný obetovať napr. kvôli tomu aby ste mohli v “dôchodku” chodiť na dovolenku za 2.000 eur (zaplatenú z pasívneho príjmu).

  2.000 EUR ročne znamená, že musíte mať 2.000 x 25= 50.000 EUR v aktívach. To znamená, že najprv musíte tých 50.000 EUR ZAROBIŤ.

  Ste ochotní stráviť v práci X rokov (doplňte svoj počet), aby ste si mohli dovoliť na “dôchodku” dovolenku za 2.000EUR ročne?

  Otázkou teda je, čo si vyberiete – váš ŽIVOT alebo vaše PENIAZE? Tá logika je celkom jednoduchá – čím nižšie sú vaše mesačný výdavky, tým viac dokážete mesačne ušetriť a tým skôr možete byť finančne slobodný!

  Teraz sa pripravte na druhú bombu. Faktor, ktorý má najzásadnejší vplyv na to, kedy budete mocť odísť do dôchodku, je vaša miera sporenia tj koľko % z mesačného príjmu dokážete usporiť (savings rate).

  Finančný poradcovia vám povedia, že sporiť by ste mali 10% zo svojho príjmu. Toto je absolútny §bullshit§. Viete koľko vám potrvá kým sa dostanete do dôchodku pri tomto tempe sporenia? 55 ROKOV!!!!

  Zdroj: www.networthify.com

  Finančná sloboda o mnoho skôr

  Skúsme teraz iný príklad. Čo ak by ste ušetrili cca 64% svojho platu – koľko bude trvať kým budete finančne slobodný? Približne 10 rokov! Ušetriť 64% je nemožné? Čo tak 80% a ste slobodný za 5 rokov!

  Toto je šokujúco jednoduchá matematika skorého odchodu do dôchodku! A už počujem druhú várku výhovoriek – 64% sa na Slovensku nedá, nie ak má človek deti, len pri obrovskom plate bla, bla bla.

  Dá sa to (osobne som na 67%, budúci rok na 70%) a je to vo vašich rukách – ostatné sú vyhovorky. Jeden dôležitý bod. Je obrovský rozdiel čo získa za 100eur efektívny človek (napr. čitateľ tohto blogu;) a čo získa za 100eur bežný “spotrebiteľ”.

  Neoddeliteľnou súčasťou tohto konceptu je schopnosť využívať peniaze 2- 3 x efektívnejšie ako iní ľudia tj vynakladať 25eur za to, za čo ostatní zaplatia 100eur.

  V tomto článku nechcem hovoriť o tom, ako sa dostať na túto úroveň savings rate, ani o tom, ako dosiahnuť požadovné výnosy z vašich ušetrených peňazí, tomu sa budem venovať v ďalších článkoch.

  Zmyslom tohto článku je predstaviť vám koncept, ktorý funguje (viď. tento blog a tento blog) a ktorý vás nasmeruje správnym smerom tj oproti davu.

  Cesta k finančnej slobode je jednoduchá avšak nie ľahká: Mínajte VÝRAZNE menej než zarábate! Ušetrený peniaze Investujte! Nikdy si neberte zlé dlhy!

  Do ktorej skupiny chcete patriť vy – 55 rokov či 5 rokov do dôchodku?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články