Viac

  Pasívny príjem – menej známe možnosti ako si ho vybudovať

  K napísaniu tohto článku ma inšpirovala kniha “Passive income freedom: 23 passive income blueprints” od Gabrielle Gundi. V tejto knihe popisuje 23 spôsobov, ako získať pasívny príjem.

  K napísaniu tohto článku ma inšpirovala kniha “Passive income freedom: 23 passive income blueprints” od Gabrielle Gundi.

  V tejto knihe popisuje 23 spôsobov, ako získať pasívny príjem. Online aj offline. O chvíľu sa pozrieme na pár z nich, no predtým jedna krátka odbočka ku konceptu – biznis ako pasívny príjem.

  Je biznis aktívny či pasívny príjem?

  Mnoho ľudí vníma biznis ako inú formu zamestnania, navyše bez všetkých zamestnaneckých “výhod”. O pasívnom príjme sa teda nedá vôbec hovoriť.

  No títo ľudia zabúdajú na jednu vec – páku. Určite ste počuli o finančnej páke (napr. hypotéka na kúpu investičnej nehnuteľnosti), ale to je len jedna forma páky.

  Ďalšie, omnoho zaujímavejšie z pohľadu biznisu, sú napríklad komunikačné páky či páka vo forme systémov. Ukážme si pár príkladov z môjho blogu Realityinvestor.

  Na blogu mi systém automaticky zbiera mailové adresy. Chcete si stiahnuť DEAL ANALYZER na analýzu nehnuteľností? Žiadny problém, za vašu mailovú adresu.

  Tento systém beží 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Ak mi dáte svoju mailovú adresu, ďalší systém vám automaticky zašle mail s informáciami o tomto blogu a kde môžete pokračovať. Opäť úplne automaticky, bez toho aby som ja čokoľvek spravil.

  Predaj produktov online – stačí ak si vytvoríte eshop (v súčasnosti je to už otázka jedného dňa) a predávate produkty (napr. eknihy či online kurzy) bez toho, aby ste čokoľvek museli spraviť. Všetko beží automaticky v pozadí a vy len získavate príjem.

  Komunikačná páka. Ak uverejním svoj článok na inom blogu či webstránke (napr. investujeme.sk), využívam publikum tejto stránky, bez toho aby som musel dané publikum vybudovať ja sám.

  Toto sú príklady online pák, no funguje to aj vo fyzickom svete. Stránky ako jaspravim, fiverr či virtuálne asistentky vám umožnia outsourcovať väčšinu vašich biznisových povinností.

  Spracovať objednávku, poslať produkt, dohodnúť stretnutie, rezervovať letenky… Vašou úlohou v biznise je pracovať na vašom biznise, nie vo vašom biznise.

  Znamená to, že vašou úloho je vytvárať systémy a procesy, aby váš biznis fungoval bez vás. Čím viac sa snažíte o pasívny príjem, tým viac budete musieť outsourcovať na iných.

  Takže je biznis pasívny či aktívny príjem?

  To závisí od vás. Ak ho nastavíte súprávne, môže byť takmer úplne pasívny.

  Vráťme sa teraz ku knihe Passive income freedom: 23 passive income blueprints

  Pasívny príjem – iné možnosti

  Vyberiem len zopár možností z knihy, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli.

  Nahrávanie krátkych videí

  Asi ste už počuli o predaji fotografií za odmenu, no videá sú omnoho výnosnejšie. A všetko, čo k tomu potrebujete je váš telefón. Nehovoríme tu o dlhých videách.

  Hovoríme o 10-30 sekundových videách bežných činností – umývanie rúk, varenie, upratovanie, skrátka čokoľvek.

  Profesionálny marketéri potom takéto zábery používajú vo svojich reklamách, prezentáciách atď. Samozrejme za poplatok vám ?

  Predaj reklamného miesta na Youtube

  Cieľom tejto kampane, je dostať vaše krátke video na prvú stránku Youtube a tým pádom aj Google. Nebude to však hociaké video, ale video s témou napríklad pizzeria Bratislava.

  Ak dostanete toto video na prvú stránku, potom stačí ak do videa uvediete niečo v zmysle – ak máte záujem mať tu reklamu, kontaktujte ma na email xzy.

  Ak si teda vaše video všimne majiteľ pizzerie v Bratislave, bude ochotný vám za toto prvé miesto zaplatiť.

  Appreneur – vývojar aplikacií

  Nebojte sa, žiadne programovacie schopnosti k tomu potrebovať nebudete. Všetko sa dá outsourcovať.

  Ak máte dobrý nápad, alebo viete čo je momentálne v trende, môžete vytvoriť aplikáciu, ktorá sa na tomto trende povezie.

  Čo je v trende viete získať napríklad z Google podľa toho, čo ľudia momentálne najčastejšie vyhľadávajú.

  Odporúčania na produkty/ knihy

  Ak ste klikli na link k tejto knihe vyššie a kúpite si túto knihu, ja z toho dostanem províziu (len pár centov;).

  Takto môžete odporúčať na svojej stránke produkty, služby, knihy, čokoľvek. Ak vytvoríte stránku v oblasti, v ktorej ste odborník a budete písať recenzie o zaujímavých produktoch, môžete začať tvoriť svoj pasívny príjem.

  Písanie článkov sa samozrejme tiež dá outsourcovať.

  Záver

  Tou najväčšou príležitosťou je samozrejme online predaj produktov – prostredníctvom Amazon, Ebay alebo Shopify. V knihe nájdete veľmi dobrý návod ako na to s odporúčaniami na kurzy.

  Ak uvažujete o svojom biznise a potrebujete pár nápadov, určite vám túto knihu odporúčam.

  Jedna poznámka na záver. To čo vám neodporúčam, je začať akýkoľvek biznis (online či offline), ak nemáte k danému predmetu podnikania žiadny vzťah a budete to robiť len kvôli peniazom.

  Hľadajte skôr kombináciu niečoho, v čom ste odborník, čo vás baví a čo ľudia potrebujú. Tak máte základný recept na možný biznis. Samozrejme, potom nasleduje tvrdá práca.

  Aké formy pasívnehop príjmu používate vy? Budem rád ak sa podelíte o váš komentár.


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články