test
Viac

  Ako (ne)sporiť deťom?

  Myslím si, že každý rodič sa skôr či neskôr začne zaoberať otázkou sporenia pre svoje ratolesti. Motiváciou môže byť napríklad zníženie nákladov na školné, ak by sa dieťa rozhodlo študovať v zahraničí, príprava kapitálu ako vena alebo akýsi odrazový mostík pre jeho samostatnosť...

  Myslím si, že každý rodič sa skôr či neskôr začne zaoberať otázkou sporenia pre svoje ratolesti. Motiváciou môže byť napríklad zníženie nákladov na školné, ak by sa dieťa rozhodlo študovať v zahraničí, príprava kapitálu ako vena alebo akýsi odrazový mostík pre jeho samostatnosť.

  Z bežne dostupných možností vyberám a popisujem týchto pár tipov ako sporiť deťom:

  Detská poistka alias investičné životné poistenie

  Produkty tohto typu majú mnoho názvov a často bežný človek ani poriadne nevie o čo ide. Jednoducho povedané, je to poistenie nejakého rizika (smrť, úraz, hospitalizácia, …) spojené so sporiacou zložkou.

  Naoko to vyzerá super, mať na jednej zmluve rovno dva produkty. Na čo však treba dávať mimoriadny pozor sú skryté poplatky, ktoré zhltnú aj tretinu vložených peňazí. Človek tak často pri dožití sa konca platnosti zmluvy ostane nemilo prekvapený, akú sumu si „nasporil“.

  Navyše, aj krytie rizika v týchto produktoch je drahšie oproti tzv. rizikovke (rizikové životné poistenie), v ktorej sa nesporí nič. Z môjho pohľadu sú takéto produkty nemoderné, lebo sú veľmi málo flexibilné a človek nemá prehľad o stave svojho účtu.

  Ak ide o samotné poistenie rizika dieťaťa, je na mieste zamyslieť sa, aký ekonomický prínos do rodiny má dieťa. V prípade poistnej udalosti je viac škodný rodič, ktorý nie je v tej chvíli v práci, ale doprevádza dieťa.

  Priame investovanie do fondov u správcu

  Toto považujem za veľmi dobrú možnosť ako za dlhý čas naakumulovať slušný obnos peňazí. Ak sú deti ešte malé, t.j. horizont použitia nasporených peňazí je 10 rokov a viac, stačí mesačne odkladať pár Eur.

  Napríklad aj hodnotu prídavku na dieťa 23,52 Eur (v roku 2016). Za 20 rokov pri úročení 6 % vložíte 5 644,80 Eur a na úrokoch získate 5 276,74 Eur, čo je dokopy 10 921,54 Eur. To je už slušná suma, čo poviete?

  Podobne ako v investičnej poistke, aj tu je poplatok, tzv. vstupný do fondu. Avšak je jeden a jasný už hneď na začiatku, podľa zákona maximálne 5 % z navkladanej sumy. V už spomenutej investičnej poistke je poplatkov žiaľ omnoho viac a sú prakticky neobmedzené.

  Navyše k priamej investícii získate online prístup k účtu a tak ho viete manažovať a hoci aj každý deň skontrolovať jeho stav.

  vzorový výpočet – investovaná suma 23,52 Eur/mesiac, úroková sadzba 6 %

  sporiť deťom

  Stavebné sporenie

  Aj toto je výborné riešenie, ak sú deti už staršie a potenciálne budú potrebovať peniažky za takých 5-6 rokov. Alebo je to vhodné pre ľudí, ktorí jednoducho nechcú investovať do fondov.

  Tento produkt síce neponúka vysoké zhodnotenie, ale je tu iná výhoda. Po šiestich rokoch si môžete zobrať tzv. stavebný úver. Na tento úver máte právny nárok, takže nehrozí, že vám ho zamietnu (samozrejme, ak nemáte problémový úverový register a podobne).

  Peniaze sa potom dajú použiť napríklad na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti alebo rekonštrukciu či čokoľvek iné, keďže po 6 rokoch netreba dokladovať účel úveru.

  Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek možnosť, je dobré skutočne porozumieť tým malým písmenkám v zmluve.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články