today-is-a-good-day
Viac

    Ako zničiť sporiteľov a boháčov

    Tento týždeň ECB zrušila vydávanie nových 500-eurových bankoviek. Už dávnejšie, v článku Cesta do otroctva sme písali, že ak sa to stane, bude to začiatok snahy centrálnych bankárov o potrestanie sporiteľov a postupné zrušenie hotovosti.

    Tento týždeň ECB zrušila vydávanie nových 500-eurových bankoviek. Už dávnejšie, v článku Cesta do otroctva sme písali, že ak sa to stane, bude to začiatok snahy centrálnych bankárov o potrestanie sporiteľov a postupné zrušenie hotovosti. Tí však nie sú jediní na rade.

    Kvantitatívne uvoľňovanie nefunguje. Túto myšlienku prezentuje aj Deutsche Bank, podľa ktorej budú musieť centrálne banky Európy a Japonska prísť s omnoho radikálnejšími krokmi.

    Nákupmi cenných papierov centrálnou bankou sa síce podarilo znížiť výnosy na dlhopisoch a aj úrokové sadzby, no nestačí to. Deutsche Bank si myslí, že efektívne úrokové sadzby sú záporné. A tak, pokiaľ budú chcieť centrálne banky rozhýbať ekonomiku, musia stlačiť úroky ešte omnoho nižšie.

    A to nielen úroky pre komerčné banky. Záporné úrokové sadzby musia prísť aj pre bežných ľudí. Strach zo záporných úrokových sadzieb bude vyvažovať radosť zo záporných úrokov na krátkodobé hypotéky a úvery.

    Už teraz sa vo viacerých európskych krajinách objavujú záporné úroky. Bohužiaľ slovenské banky sú v tomto opäť pozadu.

    Aby ľudia neutekali k hotovosti, objavujú sa prvé náznaky jej obmedzenia. Je to pravdepodobne iba test toho, ako budú ľudia reagovať pri väčšej snahe o digitalizáciu peňazí. A tak tí, čo majú peniaze, by mali začať pomaly rozmýšľať, kam ich bezpečne uložiť.

    Mohlo by sa zdať, že akcie, dlhopisy či zlato sú tie správne aktíva. Výnosy možno nebudú veľké, no sotva budú záporné. Treba však byť na pozore. Zdaňovanie úspor zápornými úrokovými sadzbami nemusí byť zďaleka najväčšia hrozba pre svoj majetok.

    Kvantitatívne uvoľňovanie okrem iného pomáha zvyšovať sociálne nerovnováhy. Od jeho spustenia zaznamenávajú silný rast majetku najmä superboháči – najbohatších 0,1% populácie.

    Hodnota ich majetku, aspoň v Amerike presiahla majetok chudobnejších 90% obyvateľstva. Tieto nožnice sa roztvárajú už 40 rokov a nezdá sa, že by sa čoskoro uzavreli. Naopak.

    Chudobní chudobnejú. Len za posledných 10 rokov stratili tretinu svojej životnej úrovne. Tento problém s krízou ešte narastá. Práve preto tu máme volebné víťazstvá radikálov a socialistov.

    Existujúci trend sa sotva zastaví, naopak – príde k ešte radikálnejším riešeniam. Medzi tie politicky najschodnejšie bude patriť veľké zdaňovanie majetku.

    A o tom hovorí aj Deutsche Bank. Okrem nízkych záporných sadzieb, ďalším spôsobom ako rozhýbať ekonomiku, bude zdanenie tých čo majú a transfer tohto majetku k tým, čo potrebujú.

    V súčasných časoch rastu sociálnych nerovností to nebude až také ťažké presadiť. Chce to len ešte trocha viac zradikalizovať politickú scénu…

    AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články