Viac

  Alternatívne spôsoby krátkodobého financovania

  Odberateľ vám nezaplatil niekoľko posledných faktúr, ďalší sa permanentne omeškáva a vy potrebujete nakúpiť nový tovar, no nemáte za čo. Aké alternatívne spôsoby krátkodobého financovania môžete využiť? Ktoré sú najvýhodnejšie?

  Odberateľ vám nezaplatil niekoľko posledných faktúr, ďalší sa permanentne omeškáva a vy potrebujete nakúpiť nový tovar, no nemáte za čo. Aké alternatívne spôsoby krátkodobého financovania môžete využiť? Ktoré sú najvýhodnejšie?

  Krátkodobý bankový úver

  Bankový úver je klasika, ktorá vám v prípade financovania náhlej potreby napadne ako prvá. Rozumie sa pod ním úver poskytovaný rôznymi bankami ako veriteľmi rôznym podnikom = dlžníkom, na krytie obežného majetku a financovanie jeho prírastku.

  Splatnosť úverov je väčšinou do 1 roku a firma musí k schváleniu čerpania úveru splniť niekoľko podmienok, ako je bonita či ekonomicky odôvodnená potreba úveru.

  Krátkodobá pôžička od nebankového subjektu

  V prípade pôžičiek od nebankových subjektov sa kladie oveľa menší dôraz na preverenie klienta a ich poskytnutie sa často krát vyrieši veľmi rýchlo. Niektoré spoločnosti ako Pôžičkomat dokonca umožňujú vybaviť všetko online.

  Úrok je však u pôžičiek od nebankových subjektov vyšší, nakoľko bývajú výdavky spojené s vymáhaním splátok častejšie a vyššie. Ak však požičané peniaze vrátite do niekoľkých dní či týždňov, zvyčajne sa veľmi nepreplatíte.

  Faktoring

  Tento alternatívny spôsob riešenia vašej náhlej a krátkodobej finančnej núdze spočíva v predaji krátkodobých pohľadávok z obchodného styku vášho podniku pred dobou ich splatnosti bankám či špecializovaným finančným inštitúciám, ktoré zaistia ich vymáhanie a administratívnu správu.

  Faktor (banka alebo iná spoločnosť) obvykle klientovi poskytne okamžitú zálohu (max. 85 %), za ktorú faktor následne inkasuje úrok a poplatok. Výhodou však je, že máte finančné prostriedky okamžite k dispozícii a s vymáhaním pohľadávok si nemusíte robiť starosti.

  Európske fondy, granty

  Netradičná možnosť, ktorá sa samozrejme nehodí pre všetkých. No ak podnikáte v spoločensky prospešnej oblasti alebo máte zaujímavú inováciu, stále môžete skúsiť využiť niektoré z mnohých ponúk Európskej únie či rôznych slovenských ministerstiev na financovanie nejakého vášho zaujímavého projektu.

  Predaj nepeňažného majetku

  Ak všetky ostatné spôsoby krátkodobého financovania zlyhajú, v zálohe máte vždy storočia známu možnosť predaja nepeňažného majetku. Vyradené počítače či firemné auto vám poskytnú žiadané financie.

   

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články