Viac

    Americké akcie pokračovali v rekordoch

    Výnosy na dlhopisových trhoch napriek všeobecnej akceptácii rizika napriek tomu klesali, keď ďalej vypchávajú očakávania toho, že v USA budú rýchlo prijaté probiznisové reformy, ktoré by zrýchlili ekonomický rast a tým aj infláciu, čo stálo za ďalším oslabovaním dolára.

    V priebehu prvého augustového týždňa pokračovali americké akciové trhy v prepisovaní historických maxím, pričom rástli aj európske vďaka zverejneniu solídnych firemných hospodárskych výsledkov.

    Výnosy na dlhopisových trhoch napriek všeobecnej akceptácii rizika napriek tomu klesali, keď ďalej vypchávajú očakávania toho, že v USA budú rýchlo prijaté probiznisové reformy, ktoré by zrýchlili ekonomický rast a tým aj infláciu, čo stálo za ďalším oslabovaním dolára.

    Ropa WTI sa neudržala nad 50-dolárovou hranicou, keďže na trhy sa vrátili obavy z ďalšieho rastu produkcie členov OPEC. Zlato kleslo o necelé percento vďaka zverejneniu silného júlového nonfarm reportu z amerického trhu práce.

    AKCIOVÉ TRHY

    Hlavné svetové akciové trhy pokračovali v raste, pričom americké prepisovali historické maximá, keďže nahor ich ťahalo pokračovanie solídnej kvartálnej výsledkovej sezóny firiem.

    Eufóriu brzdilo pretrvávanie politickej nervozity v Spojených štátoch, kde naďalej pokračuje vyšetrovanie ruskej stopy v ostatných prezidentských voľbách, čo zhoršuje perspektívu skorého prijatia daňovej reformy a ďalších opatrení, ktoré trhy očakávali po zvolení Donalda Trumpa do Bieleho domu.

    Celkovo za uplynulý týždeň pridal paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 1,1 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 1,1 percenta, francúzskeho CAC 40 o 1,4 percenta a britského FTSE 100 o 2,0 percenta.

    DLHOPISOVÉ TRHY

    Napriek vyššej akceptácii rizika klesali výnosy na dlhopisových trhoch, keď ďalej vypchávajú očakávania toho, že v USA budú rýchlo prijaté probiznisové reformy, ktoré by zrýchlili ekonomický rast a tým aj infláciu.

    Navyše dynamika rastu spotrebiteľských cien v ostatných mesiacoch v Európe aj v Spojených štátoch sa spomaľuje napriek tomu, že sa zrýchľuje tempo rastu hospodárstiev.

    Americký 10-ročný výnos tak na týždennej báze klesol o tri bázické body na 2,26 percenta a nemecký 10-ročný výnos o sedem bázických bodov na 0,47 percenta.

    trading obchodnici

    KOMODITNÉ TRHY

    Zlato v ostatnom týždni pokleslo zo sedemtýždňových maxím, na ktoré sa ešte začiatkom týždňa dostalo vďaka oslabeniu dolára.

    Cene žltého kovu pomohlo aj ďalšie stupňovanie geopolitického napätia medzi Spojenými štátmi a Ruskom pre zavedenie nových sankcií, po ktorom nasledovalo vyhostenie časti americkej diplomacie z Ruska.

    Pred víkendom však všetky plusy pre bezpečný prístav rozohnal silný júlový report tvorby pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora, tzv. nonfarm payrolls. Vzhľadom na solídnu sériu údajov z trhu práce USA tak zlato kleslo o 0,9 percenta a obchodnú seansu pred víkendom uzavrelo na úrovni 1 259 amerických dolárov za trójsku uncu.

    Ropa pri takmer minimálnej volatilite ostala v minulom týždni takmer nezmenená. Na začiatku týždňa sa pritom krátkodobo dostala na dvojmesačné maximá, ktoré však nedokázala udržať.

    Americký benchmark WTI sa v utorok navyše po prvý raz od konca mája dostal nad úroveň 50 dolárov za barel. Nahor ťahalo cenu zavedenie sankcií Spojených štátov voči Venezuele, ktorá nie je členom OPEC.

    V nasledujúcich dňoch obchodníci zvažovali dôležitosť správ o klesajúcej disciplíne členských krajín OPEC v dodržiavaní obmedzenej ťažby a o rekordne vysokom dopyte po palivách v USA.

    Ku koncu týždňa rope navyše mierne pomohli aj solídne dáta z trhu práce. Severomorský Brent však nakoniec klesol o 0,2 percenta na 52,40 dolára a americký WTI o 0,3 percenta na 49,60 amerického dolára za barel.

    akcie ropa zlato

    DEVÍZOVÉ TRHY

    Americký dolár v minulom týždni zosilnel voči košu hlavných zahraničných mien v reakcii na júlový nonfarm payrolls report tvorby pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora USA.

    Dolár tak v piatok zaznamenal najväčší jednodňový rast voči košu hlavných zahraničných mien v tomto roku. Zelený dolár ťažil aj z komentára šéfa Národnej hospodárskej rady, poradného orgánu prezidenta USA, že korporátna daň v USA na úrovni 35 percenta by sa mala priblížiť k priemeru OECD, ktorý je na úrovni 24 percent.

    Euro však aj napriek týmto dolárovým pozitívam zosilnelo o 0,19 percenta a pred víkendom sa obchodovalo na úrovni 117,70 dolárového centa.

    Dolár totiž stále ťaží politická neistota vo Washingtone, či už tá priamo v Bielom dome týkajúca sa kontroverzií Donalda Trumpa, alebo nejednotnosť vládnucich republikánov v Kongrese. Voči euru klesla na deväťmesačné minimá britská libra potom, čo Bank of England nezvýšila úrokovú sadzbu a súčasne znížila projekciu rastu HDP, inflácie a miezd.

    Euro voči britskej mene zosilnelo o 0,89 percenta a pred víkendom sa obchodovalo za 90 britských pencí.


    • zdroj: jet.sk
    • zdroj titulného obrázku: pixabay
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články