Atraktívne podmienky a okolnosti na akciových trhoch zvýšili záujem investorov o alokáciu ich kapitálu do akcií. Priemerný investor v USA tak má viac ako 40-percentnú expozíciu voči akciám, čo prekonáva aj vrchol dosiahnutý krátko pred prepuknutím finančnej krízy.

Vyšší podiel akcií mali investori vo svojich portfóliách len v 60. rokoch a pred dot-com bublinou v roku 2000, keď v priemere predstavovali až polovicu alokácií.

Prudký rast od roku 2009 má za následok odrazenie a vzchopenie sa akciových trhov, k čomu prispelo obnovenie dôvery v ich rast vzhľadom na extrémne uvoľnenú monetárnu politiku Fedu.

Tá prispela aj k tomu, že investori nemali veľmi na výber, ak chceli dosahovať vyšší výnos, vzhľadom na nízke výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov, ktoré centrálna banka kupovala.

Pri sledovaní dvojpercentného cieľa rastu cenovej hladiny tak reálny výnos predstavuje len niekoľko desatín percenta. Vzhľadom na pomerne vysoké valuácie sa však investori budú musieť uspokojiť s nižšími výnosmi.

Graf č. 1: Alokácia do akcií priemerného amerického investora

/data/MediaLibrary/articles/11876/graf-1.pngZdroj: Federal Reserve Economic Data, Philosophical Economics

Počas posledného polstoročia sa zároveň drasticky zmenila aj štruktúra akcionárov. Zatiaľ čo niekoľko desaťročí po druhej svetovej vojne dominovali výlučne domácnosti, trend pozmenili inštitucionálni investori.

V posledných rokoch sa zároveň rozširuje trend tzv. pasívneho investovania, ktoré v grafe predstavujú equity traded fund (ETF). Na rozdiel od aktívneho investovania sú však najčastejšie v indexe kupované aj akcie spoločností, ktorým sa nemusí až tak dariť.

Pasívni investori navyše nemusia reagovať na dianie na trhu ani na fundamentálne zmeny v ekonomike. Fondy môžu umožňovať aj odpredaj investície pri poklese o určenú hodnotu.

To však môže spôsobiť kaskádový efekt, pri ktorom aj menší pokles môže spôsobiť výpredaj na trhu. ETF stále tvoria pomerne malý podiel z celkového akciového trhu, ich popularita však rastie najmä pre ich nízke poplatky a porovnateľné výnosy.

Graf č. 2: Vlastníctvo akcií domácnosťami je od konca 2. svetovej vojny na prudkom ústupe. Na druhej strane rastie podiel akcií vlastnených fondmi obchodovanými na burze tzv. ETF, ale aj inými formami podielového investovania.

/data/MediaLibrary/articles/11876/graf-2.pngZdroj: Goldman Sachs Global Investment Research

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?