test
Viac

  Bitcoinova bublina je najväčšia v histórii, prekonala aj tulipánovú horúčku

  Bývalí analytici najväčšieho hedžového fondu na svete Bridgewaters prešli tie najväčšie bubliny v histórii ľudstva a navzájom ich porovnali. Výsledok je jednoznačný – rast bitcoinu o 60-násobok svojej ceny za ostatné tri roky je najväčší v histórii.

  Je to oficiálne – bitcoin je najväčšia bublina v histórii ľudstva. Čo s tým?

  Bývalí analytici najväčšieho hedžového fondu na svete Bridgewaters prešli tie najväčšie bubliny v histórii ľudstva a navzájom ich porovnali. Výsledok je jednoznačný – rast bitcoinu o 60-násobok svojej ceny za ostatné tri roky je najväčší v histórii.

  Prekonal dokonca už aj tulipánovú mániu. Priložený graf porovnáva bubliny a ich vývoj 3 roky pred a po svojom vrchole.

  A tak otázka stojí kupovať, či predávať bitcoinovú bublinu?

  Áno, môžeme na informáciu rezignovať a vybrať z kryptomien svoje zisky. Pre niekoho veľké, pre niekoho malé, no takmer pre každého zisky. Alebo sa skutočne zamyslieť nad tým, či už je rastu koniec. Každá bublina vždy bola a bude o psychológii ľudí.

  Čo nie je bublina

  Typická bublina má svoje fáze.

  Všetko začína významnou inováciou. Tá na začiatku nájde pochopenie iba u pár nadšencov. Napriek tomu sa povedomie o nej dramaticky rozširuje.

  S tým rastie aj jej cena. A rastie veľmi prudko. Všetci, ktorí myšlienke neporozumeli alebo do nej nestihli investovať, ju považujú za bublinu. Pridajú sa nim médiá, ktoré útočia na všetko netradičné.

  Avšak rast pokračuje. A povedomie sa začína meniť – hromadia sa argumenty a dôvody, prečo to nie je bublina. Argumenty naberajú na sile a presvedčujú masy, že sa jedná o nový štandard. Významní ekonómovia a média zhodne tvrdia, že tento krát prichádza zmena paradigmy.

  Väčšina ľudí do aktíva investuje, pretože verí, že cena bude rásť. A práve vtedy, keď všetci uverili, že vysoká cena má svoje odôvodnenie, až vtedy sa ukáže, že sa jedná o bublinu. No vtedy aktívum vlastní už veľká časť populácie. A tá skončí v slzách, keď bublina praskne.

  Takto vyzerá skutočná bublina. Priložený graf ukazuje jej typický vývoj.

  Pozor na porovnania

  Sú dva typy investorov. Jedni takí, ktorí hľadajú hodnotu – hodnotoví investori. Tí sa snažia kupovať lacno. A potom sú to momentoví investori – tí, ktorí naháňajú cenu. Tí ju nechcú prepásť, lebo veria v ďalší rast.

  A čím je viac momentových investorov, tým nebezpečnejšie nákupy sú – tým bližšie k prasknutiu bubliny sme.

  Povedzme si pravdu. Tie najlepšie časy bitcoinu z pohľadu hodnotového investovania sú už dávno preč. To, čo tlačí bitcoin teraz, sú špekulácie momentových investorov. Takže bublina tu rozhodne je.

  Avšak dá sa porovnávať lokálna tulipánová bublina s globálnou bitcoinovou bublinou? Je 60-násobný rast v priebehu troch rokov strop?

  Pri miliardách ľudí na zemi, pri globálnom finančnom trhu a pri neustálom tlačení peňazí centrálnymi bankami by som na to netipoval.

  A tak nech je bitcoin akokoľvek vysoko, stále má šancu ísť ešte omnoho vyššie. Iba dopyt ľudí je strop. A ten sa nezdá, že by už poľavoval.


  trim kapital bannerRonald Ižip stojí za spoločnosťou TRIM Kapitál. Má viac ak 20-ročné skúsenosti s obchodovaním a investovaním na finančných trhoch.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články