Viac

  4 najväčšie chyby, na ktoré môžete doplatiť pri poistení nehnuteľnosti

  Máte poistenú svoju nehnuteľnosť? Ste si istý, že zmluva kryje všetko tak, ako má? Pre overenie máte dve možnosti. Prvou je počkať na poistnú udalosť, druhou je prečítať si tento článok a zistiť, či sa vo vašej poistnej zmluve nenachádzajú medzere...

  Máte poistenú svoju nehnuteľnosť? Ste si istý, že zmluva kryje všetko tak, ako má? Pre overenie máte dve možnosti. Prvou je počkať na poistnú udalosť, druhou je prečítať si tento článok a zistiť, či sa vo vašej poistnej zmluve nenachádzajú medzere.

  Nedostatky sú veľakrát viditeľné až potom, čo sa škoda vykonala a treba vyplniť oznámenie o poistnej udalosti.

  Takto môžete ľahko zistiť, že kvôli malej chybe sa vyplatenie poistnej sumy neuskutoční, alebo, že poistka v skutočnosti nekryje riziko, ktoré by mala. V tomto článku sa pozrieme na detaily, ktoré by ste mali mať pri poistení nehnuteľnosti overené.

  Poistenie nehnuteľnosti ≠ poistenie domácnosti

  Poistenie nehnuteľnosti a poistenie domácnosti nie je to isté a kryje rôzne poistné riziká. Ak dôjde ku krádeži vášho televízora či počítača, poisťovňa nie je povinná vám túto škodu uhradiť.

  Poistka sa v tomto prípade týka podlahy, dverí, okien a múrov doma. Zvyšné časti vášho domova patria pod poistenie domácnosti. Riešenie? Využiť komplexné poistenie, akým je poistenie majetku ERGO.

  Výluky z poistenia

  Ešte predtým, než podpíšete akúkoľvek zmluvu, preštudujte si všetky detaily, ktoré obsahuje.

  V prípade poistenia nehnuteľnosti totiž existujú výluky týkajúce sa ľudí žijúcich v oblastiach, ktoré bývajú postihnuté živelnými pohromami. Obyvatelia žijúci v týchto oblastiach si žiaľ musia za poistenie priplatiť.

  Nepresná výmera domu

  Výmera vášho domu v poistnej zmluve musí byť presná na štvorcový meter tak, ako je v skutočnosti. V opačnom prípade hrozí, že poisťovňa nepreplatí úplný rozsah škody.

  Treba myslieť aj na to, že výmera vášho domu sa zmení v prípade rekonštrukcie, prestavby alebo prístavby. Taktiež sem patrí garáž, letná kuchyňa, záhradný domček, rôzne dielne, schodisko a aj vydláždený prístupový chodník.

  Nepresná hodnota nehnuteľnosti

  Tento bod súvisí s predchádzajúcim odsekom. Pokiaľ ste na svojom dome vykonali rekonštrukciu, prestavbu alebo prístavbu, hodnota vášho domu sa zvýšila. Poistenie nehnuteľnosti už teda nemusí byť dostačujúce.

  Ak stará poistka kryje iba 90 % z hodnoty nehnuteľnosti, poisťovňa vám vyplatí iba 90 % škody. V prípade, ak to je opačne, a vy máte nadhodnotenú poistnú sumu za nehnuteľnosť, poistku iba zbytočne preplácate.

  • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články