Viac

  Dividendové ETF

  Pre investorov, ktorí majú obavy z vývoja ekonomiky a trhov sú vhodným potenciálnym investičným nástrojom stratégie zamerané na dividendy. ETF v tomto ohľade často ponúkajú nižšie riziko v porovnaní s nákupom jednej akcie...

  Pre investorov, ktorí majú obavy z vývoja ekonomiky a trhov sú vhodným potenciálnym investičným nástrojom stratégie zamerané na dividendy. ETF v tomto ohľade často ponúkajú nižšie riziko v porovnaní s nákupom jednej akcie, ktorá vypláca dividendy, pretože ETF majú diverzifikovanú skupinu cenných papierov.

  Bez diverzifikácie môžu investori dosiahnuť napriek dividendovému výnosu nízku návratnosť v prípade, ak negatívny vývoj poškodí konkrétnu spoločnosť alebo sektor, v ktorom sú investície sústredené.

  Navyše, pokúšať sa ručne obchodovať alebo nakupovať viac akcií za účelom diverzifikácie často vedie k oveľa vyšším poplatkom ako ETF a taktiež zaberá oveľa viac času.

  Ako zaujímavá možnosť sa núkajú rôzne ETF ako napríklad Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM). Podľa spoločnosti Vanguard sa toto ETF pokúša sledovať a porovnávať investičné výsledky indexu FTSE High Dividend Yield.

  Fond používa pasívne stratégie riadenia, ktoré využívajú metódu plnej replikácie, ako aj pohodlné spôsoby sledovania akcií, na ktoré sa fond zameriava. Ide predovšetkým o tituly, ktoré majú predpoklad nadpriemerného výnosu z dividend.

  VYM bol spustený v novembri 2006 a prichádza s výnimočne nízkym pomerom nákladov 0,08 %. K 31. marcu 2017 VYM vykazuje od svojho založenia priemernú ročnú výnosnosť 7,58 % (predstavuje zmeny v NAV). Na porovnanie cieľový index titulu – FTSE High Dividend Yield vykazuje priemernú ročnú výkonnosť 7,68 %.

  Kumulatívna celková výnosnosť spoločnosti VYM k 31. marcu 2017 dosahuje od založenia fondu 113,49 % (predstavuje zmeny v NAV). Nižšie sú uvedené podrobnosti o ročných výnosoch z investícií (zmien NAV) za posledných päť rokov, ktoré uvádza skupina Vanguard:

  • Ročné výnosy z investícií v roku 2012: 12,68 %
  • Ročné výnosy z investícií v roku 2013: 30,26 %
  • Ročné výnosy z investícií v roku 2014: 13,47 %
  • Ročné výnosy z investícií v roku 2015: 0,33 %
  • Ročné výnosy z investícií v roku 2016: 16,87 %

  VYM poskytuje veľmi zaujímavú možnosť ETF s expozíciou voči akciám, ktoré majú nadpriemerné výnosové charakteristiky. Obľúbenosť VYM je tiež spôsobená veľmi nízkym pomerom nákladov.

  Pri zvažovaní investovania do tohto fondu by však investori mali pred samotným rozhodnutím posúdiť predovšetkým vlastnú toleranciu voči riziku.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Autor: Juraj Kišák
  • Zdroj: ako-investovat.sk
  • Zdroj titulného obrázka: flickr.com
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články