Viac

    Kedy sa pre živnostníka oplatí prejsť z osobného účtu na podnikateľský?

    Ako SZČO, resp. živnostník nepotrebujete vlastniť podnikateľský účet. Zákon vám dovoľuje používať aj svoj vlastný bankový účet. Toto je vhodné na začiatku podnikania, kedy svoju vlastnú živnosť rozbiehate...

    Obchodný zákonník definuje podnikanie ako sústavnú činnosť uskutočňovanú podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť s cieľom dosiahnuť zisk. Zamerajme sa na poslednú časť definície, a to dosiahnuť zisk.

    Každý podnikateľ musí dosahovať zisk. Je to nevyhnutné, pokiaľ chce svoje podnikanie uskutočňovať dlhodobo.

    A kde je hlavným cieľom zisk, je potrebná počiatočná investícia a s ňou spojené výdaje. Platba za nájomné, marketing, webhosting alebo telefón si vyžaduje určité peniaze. Pôžičky pre každého len tak jednoduché získať nie je.

    Po vykonanej námahe konečne prichádza moment, kedy vystavujete svojim klientom faktúru, na ktorej je potrebné uviesť bankový účet. Ako živnostník máte na výber – používať vlastný osobný účet, alebo si založiť podnikateľský účet. Ktorá voľba je vhodná pre vás?

    Kedy použiť osobný účet

    Ako SZČO, resp. živnostník nepotrebujete vlastniť podnikateľský účet. Zákon vám dovoľuje používať aj svoj vlastný bankový účet. Toto je vhodné na začiatku podnikania, kedy svoju vlastnú živnosť rozbiehate a ešte neviete (ale dúfate), či sa vaše podnikanie rozbehne naplno.

    Po čase si však už získate pravidelných klientov a počet platieb sa mesačne zvyšuje. V tomto období začína byť už čoraz viac neprehľadnejšie oddeliť súkromné peniaze od firemných.

    Neprehľadnejšie je to najmä z účtovných dôvodov, kedy vášmu účtovníkovi trvá dlhšiu dobu správne zaúčtovať jednotlivé účtovné operácie, kvôli čomu bude pre vás cena za účtovníctvo vyššia.

    Vtedy nastáva čas, aby ste si založili svoj podnikateľský účet.

    Čo treba vedieť pri založení podnikateľského účtu

    Každá banka ponúka rôzne služby, ktoré cieli na rôzne skupiny podnikateľov. Pri výbere banky je potrebné zamerať sa na náklady spojené s vedením a využívaním podnikateľského účtu. Ide najmä o:

    1. cena za vedenie podnikateľského účtu
    2. počet mesačných transakcií (trvalé príkazy, inkasá, platby cez internet banking)
    3. typ platobnej karty, ktorú banka ponúka
    4. SMS správy, poprípade e-maily o transakciách vykonaných na podnikateľskom účte

    Všetky tieto údaje majú banky zobrazené na svojej webstránke. Pre otvorenie podnikateľského účtu, akým je napr. mBank podnikateľský účet je zvyčajne potrebné predložiť iba občiansky preukaz spolu s kópiou o živnostenskom registri.

    • Zdroj titulného obrázka: pixabay.com
    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články