Alternatívne investície sa minulý rok zhodnotili o sedem percent vďaka výraznému rastu cien umenia a dvojcifernému zisku vín.

Automobilové veterány ako tradičný ťahúň ich rastu len stagnovali. Vyplýva to z Wealth Reportu 2018 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za ostatnú dekádu zhodnotil o 126 percent.

Minulý rok najrýchlejšie rástli ceny umenia, ktoré sa posunuli nahor podľa dát z aukcií analyzovaných Art Market Researchom o 21 percent.

Pokles cien v roku 2016 využili mnohí kupci na nákupy za výhodné ceny, pričom trh hnal hore aj dopyt veľkých galérií, ako napríklad Louvre, ktorý otvoril pobočku v Abu Zabí. Do akých alternatívnych investícii investovať?

Dražobný rekord v umení

Vlani padol aj nový dražobný rekord, keď obraz Spasiteľ sveta talianskeho renesančného maliara Leonarda da Vinci zmenil majiteľov za 450,3 milióna dolárov.

Očakáva sa, že diela starých majstrov by sa mohli zhodnocovať aj v tomto roku popri najlepších dielach z 19. a 20. storočia.

Vína, ktoré boli v roku 2016 najvýkonnejším luxusným aktívom, zaznamenali podľa Knight Frank Fine Wine Icons indexu aj v roku 2017 dvojciferné zhodnotenie, keď rástli o 11 percent.

Pretrváva silný dopyt najmä po burgundských vínach od ázijských zberateľov. Ich ceny tlačí nahor aj séria slabších úrod, ktoré kulminovali predvlani, keď mráz zničil v niektorých regiónoch až 70 percent koreňov. Aj pri vínach sa prepisovali historické zápisy.

Dvanásť fliaš Château Le Pin z roku 1982 z oblasti Bordeaux bolo vydražených za 155,4 tisíca dolárov.

Najdrahšie hodinky vlastní herec

Hoci dáta Art Market Researchu hovoria, že ceny hodiniek v priemere rástli o päť percent, Rolex Daytona, ktoré vlastnil herec Paul Newman, sa stali minulý rok najdrahšie vydraženými náramkovými hodinami na svete s cenou 17,8 milióna dolárov.

Prekonali tak predchádzajúci rekord hodiniek Patek Phillipe ref. 1518 s cenou 11 miliónov dolárov z roku 2016.

Vzácne mince sa podľa indexov Stanley Gibbos zhodnotili v roku 2017 o štyri percentá, hoci ceny zlata rástli na trhu o vyše 10 percent. Atraktivitu mincí znižoval rastúci dopyt po digitálnych menách ako bitcoin.

Napriek tomu bol aj v tejto triede aktív prekonaný dražobný rekord, keď bola zbierka Brenta Poguea obsahujúca vyše 650 mincí vydražená za 107 miliónov dolárov.

Najdrahšia minca z nej, strieborný dolár z roku 1804, bol predaný za 3,29 milióna dolárov, pričom o dva dni neskôr bol opätovne predaný za nezverejnenú vyššiu sumu.

Rekordy boli prepisované aj v kategórii diamantov, hoci agregátne ako trieda aktív stagnovali.

Pink Star, 59,6-karátový diamant, bol predaný za 71 miliónov dolárov, čím zosadil z trónu 51-miliónový Oppenheimer Blue z roku 2016.

Veterány spomaľujú svoj rast

Ceny automobilových veteránov opäť spomalili svoj rast na dve percentá po deväťpercentnom raste v roku 2016.

Nesplnili sa tak obavy z poklesu trhu po raketovom raste v predošlom období, keď na desaťročnej báze ide o najvýkonnejšiu triedu zberateľských aktív s rastom 334 percent.

Pri cenách už teraz vysokých sú však zberatelia viac selektívni. Najdrahšie predaným vozidlom v minulom roku sa stal Aston Martin DBR1 s cenou 22,5 milióna dolárov.

Známky, ktoré podľa Stanley Gibbons indexov rástli o jedno percento, a šperky, ktoré podľa Art Market Reaserchu rástli o štyri percentá, ukazujú, že sú schopné dobre udržať hodnotu v akomkoľvek hospodárskom prostredí bez ohľadu na to, či je rozmach, alebo kríza.

Antický nábytok a podobne čínska keramika skončili znova v strate a potvrdzujú tak pokles popularity medzi zberateľmi v moderných časoch.

Aj v tomto segmente však boli vydražené za závratné ceny niektoré predmety ako čínske huanghuali skladacie stoličky za 5,3 milióna libier.

Zhodnotenie jednotlivých zberateľských oblastí za rok 2017

Poradie Aktívum 1 rok 10 rokov
1. Umenie 21 % 78 %
2. Vína 11 % 192 %
3. Hodinky 5 % 69 %
4. Mince 4 % 182 %
5. Šperky 4 % 138 %
6. Veterány 2 % 334 %
7. Známky 1 % 103 %
8. Diamanty 0 % 70 %
9. Antický nábytok -1 % -32 %
10. Čínska keramika -5 % -3 %
Celkovo Luxusné aktíva 7 % 126 %