test
Viac

  Ako rýchlo sa mení trh, alebo trpký príbeh menom NOKIA

  Nokia, pôvodne fínska spoločnosť založená v roku 1865, sa stala legendou v oblasti mobilných telefónov. Staršie ročníky si určite spomenú na slávny model 3310, na hranie hada, na prvé polyfónne melódie či na sťahovanie symbianových hier a aplikácií.

  V 90. rokoch a na začiatku 21. storočia Nokia dominovala so svojimi robustnými a spoľahlivými telefónmi. Táto éra je označovaná ako “dobré časy” pre značku. Avšak potom nastal obrat. S nástupom smartfónov a nových operačných systémov sa Nokia ocitla v ťažkej situácii, keďže sa zdržiavala pri svojom operačnom systéme Symbian a neskôr aj pri MeeGo, zatiaľ čo konkurencia ako Apple s iOS a Google s Androidom prevzali vedúce pozície.

  legendárny herný smartfón N-Gage

  V roku 2011 prišiel zlom, keď Nokia uzavrela dohodu so spoločnosťou Microsoft na používanie Windows Phone ako operačného systému pre svoje smartfóny. Nokia Lumia, séria smartfónov so systémom Windows Phone, bola vytvorená v nádeji, že toto partnerstvo obnoví jej postavenie na trhu. Napriek niektorým pozitívnym ohlasom sa však nepodarilo zlomiť dominanciu Androidu a iOS.

  V roku 2013 Nokia predala svoje divízie mobilných zariadení Microsoftu, čím sa snažila sústrediť na rozvoj telekomunikačných technológií a infraštruktúry. Táto zmena viedla k vývoju nových technológií, ako je 5G, no zároveň bola symbolickým koncom éry, keď bola Nokia synonymom pre mobilné telefóny.

  V rokoch 2016 až 2020 sa spoločnosť HMD Global, ktorá získala licenciu na používanie značky Nokia na mobilné telefóny a smartfóny, snažila značku obnoviť a priniesť na trh nové modely s operačným systémom Android. Výsledkom bolo niekoľko zaujímavých modelov, no konkurencia na trhu bola už veľmi silná.

  Celkový príbeh Nokia je príkladom toho, ako rýchlo sa technologický priemysel mení a ako dôležité je prispôsobovať sa novým trendom a inováciám, aby si udržali konkurenčnú výhodu.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články