Drahokamy opäť rozvírili pokojné vody

Záujem o drahé kovy naďalej neutícha. Najnovšie dianie nasvedčuje, že drahokamy stále majú svoju cenu. Najmä keď sa s nimi spája dobrý príbeh a krása. Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord...

190

Záujem o drahé kovy naďalej neutícha. Najnovšie dianie nasvedčuje, že drahokamy stále majú svoju cenu. Najmä keď sa s nimi spája dobrý príbeh a krása. Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord.

Do aukcie sa totiž nedávno dostal výnimočný 18-karátový smaragd známy aj ako Rockefellerov smaragd a hneď na začiatku jeho ponuky sa podarilo pripísať rekordnú sumu za jeho kúpu.

V aukčnej spoločnosti Christie’s v New Yorku prsteň s drahokamom vydražil kupec za 5,5 milióna dolárov, čím bol prekonaný doterajší rekord 280-tisíc dolárov za jeden karát.

/data/MediaLibrary/articles/11782/main-the-rockefeller-emerald-an-emerald-and-diamond-ring-33-1-20170606100703.jpgZdroj: Christie´s

DOKONALÝ KAMEŇ

Rockefellerov smaragd bol pôvodne súčasťou brošne. Vzácny smaragd totiž v roku 1930 kúpil John D. Rockefeller Junior ako súčasť brošne pre svoju manželku.

Po jej smrti boli kamene z nej rozdelené medzi ich deti. Tento smaragd dostal David Rockefeller, ktorý ho dal osadiť do platinového prsteňa ozdobeného menšími diamantmi.

Kameň má svoje špecifiká, čo mu tiež pridalo na cene, a je považovaný za výnimočný vďaka kombinácii veľkosti, dokonalého výbrusu, sýtozelenej farby a čistoty. To sú kľúčové parametre tak pri určovaní ceny, ako špecifík.

Podľa gemológov pochádza z náleziska v Kolumbii, ktoré dodáva na svetové trhy tie najhodnotnejšie smaragdy už celé storočie, a radí sa tak ku kameňom, ktoré súviseli s rozmachom tohto odvetvia v Kolumbii.

Najhodnotnejšie a najkrajšie smaragdy pochádzajú z Kolumbie. Niektoré smaragdy obsahujú rôzne inklúzie, mikroskopické dutinky a praskliny, ktoré nemusia byť vždy viditeľné voľným okom. Tie, ktoré majú inklúzií viac, niekedy volajú zelený ľad. Veľkých čistých smaragdov je naozaj veľmi málo. Preto má Rockefellerov smaragd takú vysokú hodnotu,“

uvádza Ivo Weber, odborník na drahé kamene.

HODNOTA SA POTVRDZUJE

Smaragd zároveň potvrdil, že v súčasnosti nie je dopyt len po diamantoch, ale aj po farebných a iných špecifických drahokamoch. Dalo by sa povedať, že tento dopyt sa tiahne dekádami.

Historicky najdrahším vydraženým smaragdovým šperkom je totiž brošňa Elizabeth Taylor s 23-karátovým smaragdom predaná koncom roka 2011 za rekordných 6,6 milióna dolárov (vtedy zhruba 5 miliónov eur).

Brošňa doteraz držala aj rekord v cene jedného karátu. Rockefellerov smaragd prekonal rekord tým, že posunul túto sumu na 305 000 dolárov.

Svetovo najdrahším vydraženým klenotom zostáva jednoduchý investičný prsteň so 60-karátovým ružovým diamantom Pink Star. Nový majiteľ ho tento rok v apríli vydražil v prepočte za 67 miliónov eur.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


PRIDAŤ KOMENTÁR