Viac

    Elon Musk a jeho taktika, ako sa už nikdy nebáť zlyhania

    Väčšina z nás sa bojí zlyhania. Nie je to nič nové a taktiež niečo, za čo by sme sa mali hanbiť. Nikto nechce zlyhať v tom, čo robí.

    Väčšina z nás sa bojí zlyhania. Nie je to nič nové a taktiež niečo, za čo by sme sa mali hanbiť. Nikto nechce zlyhať v tom, čo robí.

    Elon Musk má veľmi jednoduchý spôsob, ako nedovoliť šanci na neúspech stáť mu v ceste.

    Nevyhýba sa neúspechu ani nedúfa, že sa nestane – namiesto toho ho očakáva.

    Ako je to užitočné?

    Je to trochu ako príprava na najhorší scenár, než sa odvážite do džungle. Niektorí ľudia by sa do nej neodvážili vstúpiť kvôli strachu z toho, že sa stratia.

    Ak však už očakávate, že sa stratíte, potom si pravdepodobne zoberiete dodatočné zásoby a zaistíte si spôsob, ako niekoho oboznámiť o vašej polohe.

    Teraz máte väčšie sebavedomie vyraziť do džungle, pretože máte plán pre prípad najhoršieho scenára.

    Rovnaké pravidlá platia pre všetko ostatné v živote. Prijatie, že zlyhanie môže nastať a vytvorenie plánu preň je ako inštalácia vlastnej záchrannej siete.

    Budete sa oveľa menej báť skočiť do niečoho nového, ak viete, že existuje záchranná sieť, je tak?

    Spomínate si na príbeh prvých zlyhaní Elona Muska so SpaceX?

    Po založení spoločnosti v roku 2002 mal víziu, že umožní ľuďom stať sa vesmírnou civilizáciou. Rakety by boli cenovo dostupné na stavbu a v konečnom dôsledku by prevážali ľudí, aby vytvorili na Marse sebestačné mesto.

    Nie je to niečo, čo by v srdci mnohých investorov dosiahlo úplnú dôveru, ale Elon Musk tomu v plnej miere veril a mal pohotovostný plán, ak by sa doslova všetko zrútilo.

    V rozhovore pre agentúru Esquire vyhlásil:

    „Ak nebudeme mať úspech s prvým štartom rakety SpaceX do doby, keď nás to už stálo 100 miliónov dolárov, spoločnosť zastavíme.“

    Jeho predpoveď na zlyhanie sa takmer splnila. Prvý štart stál 30 miliónov dolárov a zlyhal. Druhý stál 60 miliónov dolárov a tiež zlyhal. Tretí a posledný štart bol úspešný a získal miliardovú zmluvu od NASA.

    Mal Elon Musk strach z neúspechu? Pravdepodobne. Stálo to v ceste za jeho cieľmi? Určite nie.

    Zmieriť sa s myšlienkou zlyhania nie je jednoduché. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť, aby ste vytvorili dobre premyslený pohotovostný plán v prípade, že dôjde k zlyhaniu:

    1. Vezmite si pero a papier a napíšte si projekt, ktorý ste vždy chceli rozbehnúť, no kvôli strachu zo zlyhania ste tak nespravili.
    2. Teraz napíšte scenár absolútne najhoršieho prípadu pre daný projekt. Môže to byť strata peňazí, stratený čas, zosmiešnenie sa na verejnosti…
    3. Ďalej rozoberte príčiny tohto najhoršieho scenára. Potom preškrtnite tie, ktoré sú mimo vašej kontroly.
    4. Nakoniec spíšte pohotovostný plán pre každú príčinu, ktorú môžete ovládať. Ak sa obávate, že nikto nebude chcieť kúpiť vaše dizajnové ponožky, váš plán by mohol byť opätovné použitie týchto návrhov na iné produkty, ako sú tričká alebo dokonca notebooky.

    Dôležité je vždy očakávať zlyhanie a byť naň pripravený. Iba potom prestane byť dôvodom, prečo sa neposúvate v živote ďalej.


    Oliver Olejník

    www.stavamesauspesnymi.sk

    Mojim cieľom je ľuďom pomáhať prostredníctvom zdieľania rád, myšlienok a tipov tých najúspešnejších ľudí, ktorých sám sledujem a od ktorých sa sám učím a inšpirujúcich príbehov úspešných ľudí, ktorí zmenili tento svet k lepšiemu.

    Verím, že tieto veci ľuďom dokážu pomôcť naštartovať ich vysnívaný život, pretože všetko začína túžbou niečo dosiahnuť.

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články