test
Viac

  Hodinky ako investícia

  Spravili ste veľmi dobre, ak ste si v roku 1980 kúpili akcie Microsoftu za 10 000 USD a dnes ich ešte stále máte (alebo ste ich predali na ich vrchole v roku 1999). Tiež ste spravili dobre, ak ste kúpili pár hodiniek Rolex Daytona za rovnakú sumu v roku 1980. Vtedy, keď ich nikto nechcel.

  Niekedy dokonca rozmýšľam, že by bolo dobré mať akcie spoločnosti Microsoft od roku 1980. Teraz by ste si za zisk z nich mohli kúpiť spomínané hodinky Rolex a ešte by vám väčšina zisku ostala.

  Tu končí investičná časť zberateľov hodiniek. Lepšia otázka v tom prípade znie, či hodinky dokážu udržať svoju hodnotu. Iba pár z nás môže povedať, že vlastní hodinky Rolex Daytona z roku 1970 alebo hodinky Submariner s krištáľovým plexisklom a plným vybavením. Mnohí z nás dokonca tieto starodávne hodinky kupovali, odkedy zvážili, že sa znovu dostanú do módy počas nasledujúcich 10 – 15 rokov.

  Rolex

  Otázka, ktorú často dostávame, je, či hodinky dokážu zachovať hodnotu počas niekoľkých rokov. Pre moderné hodinky je na ňu ťažké odpovedať. Výrobcovia hodiniek zo Ženevy ich v súčasnosti vyrábajú oveľa viac ako vyrábali v minulosti. Samozrejme, už s modernými materiálmi ako keramika, zafír, silikón a pod.

  Takže aj napriek tomu, že nie sú exkluzívne (v porovnaní s počtom vyrábaných hodiniek), ich vzhľad ostáva stále rovnaký aj počas niekoľkých desaťročí. Samotné starodávne hodinky Rolex zarábajú v súčasnosti len na tom, že je po nich obrovský dopyt. Len vďaka tomu, že majú starodávny tvar s hnedým ciferníkom, so šedým rámom a plastovými krištáľmi.

  Ak sa zameriame na tieto fakty, tieto nerezové hodinky môžu byť takým produktom Ženevského domu, ktorý každý rok zvyšuje ich cenu, keďže sa postupne vypredávajú. Takže počas toľkých rokov (aj najmä ich opotrebeniu) je ich cena podobná alebo dokonca ešte vyššia ako pri ich nákupe.

  hodinky Rolex

  Exkluzívna a limitovaná edícia hodiniek

  Samozrejme, že existuje kompletná zbierka hodiniek Rolex, avšak nie sú dobrým príkladom na porovnanie s inými značkami. Ak nie ste fanúšikom hodiniek Rolex, môžete sa zamerať na tie, ktorých množstvo je limitované. Hodinky, ktoré sú exkluzívne, si s najväčšou pravdepodobnosťou hodnotu udržia.

  Avšak na druhej strane môžu kvôli svojej cene pôsobiť ako nechcené alebo neobľúbené. Ale obstaranie hodiniek, ktoré boli vyrobené v malom množstve, môže byť určite zaujímavou kúpou. Dokonca takéto hodinky, ktorých edícia je limitovaná, môžu byť tiež zaujímavé pre ich zberateľov.

  Hodinky, ktoré majú limitovanú edíciu (ale nie sú špecifické v limitovanej edícii) ako napríklad Audemars Piguet Royal Oak 15202 alebo Patek Philippe Nautilus 5711/1A sú známe veľmi vysokou hodnotou pri následnom odpredaji. Najmä po určitom čase. Dokonca „mladé“ modely, ktoré sú vypredané (5 – 10-ročné), môžu mať trhovú hodnotu vyššiu, ako je ich bežná dostupná cena. To je pravdepodobne prípad tých hodiniek, ktorých cena sa v budúcnosti zvyšuje.

  Starodávne hodinky

  Ak sa zaoberáte starodávnymi hodinkami, pamätajte si, že ich ceny sú relatívne vyššie práve v budúcnosti. Hodinky s chronografom, ktoré sa opierajú napríklad o Valjoux 72, privolávajú vyššie ceny vďaka popularite medzi zberateľmi (a nemusia mať ani skvelú značku).

  Pamätajte si, že veľmi dôležitý je technický stav hodiniek. Samozrejme, tiež ich pravosti. Každý môže ísť na Chrono24, eBay alebo podobné stránky a pozrieť si, koľko takéto hodinky reálne stoja. Prípadne dokonca ísť na aukcie hodiniek a vyzistiť, či hodinky, ktoré videl online, sú totožné s tými reálnymi.

  Nie každé staršie hodinky majú cenu zlata. Pravosť je pre zberateľov nesmierne podstatná, pretože ak nekvalifikovaný hodinár vymenil ciferník hodiniek, jednotlivé časti, prípadne náramok hodiniek ešte niekedy v minulých desaťročiach, môže sa to stať pre kupcu najhorším možným scenárom.

  Niekedy netreba do hodiniek investovať zbytočne veľa iba preto, aby sme postupom času zvýšili ich hodnotu, ale najmä si overiť ich pravosť a kúpu originálnych častí.

  Z pohľadu pozitívnej stránky mince, starodávne hodinky sú viac žiadané ako kedykoľvek doteraz. Môže to síce vyzerať tak, že ceny takýchto hodiniek môžu byť aktuálne na vrchole, ale pozrime sa na starodávne hodinky Omega alebo Breitling – ich cena sa smerom nahor nezastavuje.

  Ak sú hodinky skompletizované krabičkou alebo papiermi, môžete ich rozhodne zvážiť kúpiť. So súčasným zameraním na vypredané a starodávne hodinky sa ich cena môže zvýšiť počas nasledujúcich niekoľkých mesiacov, rokov alebo dokonca každým dňom.

  Niektorí dokonca tvrdia, že je rozumné akceptovať najvyššiu cenu hodiniek (pri ich kúpe), pričom v niekoľkých nasledujúcich rokoch môžu byť tieto hodinky už nedostupné.

  Ak pátrate po starodávnych hodinkách alebo hľadáte určitú limitovanú produkciu, presvedčite sa, že máte v tejto oblasti dostatok informácií. Staňte sa expertom už po vašej prvej investícii do hodiniek. Do hodiniek, ktoré budú vaším svetom.

  Breiling Navitimer


  • autor článku: Peter Sagan
  • zdroj: chrono24.com, rolex, breitling,
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články