Už to nie je New York či Hongkong. Investori z celého sveta sa začínajú pozerať po odľahlých miestach. Predaj luxusných nehnuteľností na Havaji vzrástol o 31 percent.

Podľa najnovšej správy realitných maklérov z Havajských ostrovov, sa od začiatku tohto roka predalo viac ako päťdesiat nehnuteľností s cenou vyše päť miliónov dolárov, čo predstavuje 31-percentný rast oproti minulému roku, uvádza spoločnosť Hawaii Life Real Estate Brokers.

Dokonca trh s nehnuteľnosťami nad 10 miliónov dolárov je obzvlášť horúci, uviedol Matt Beall, hlavný maklér spoločnosti, pričom len počas minulého mesiaca makléri predali 23 nehnuteľností s touto cenou.

To je oproti vlaňajšku dvojnásobok. Ako ďalej uviedol M. Beall, počas ostatných dvoch desaťročí sa na Havaji nepredalo toľko nehnuteľností s hodnotou nad desať miliónov dolárov.

/data/MediaLibrary/articles/13914/istock-490914554.jpg

Napriek tomu, že Havaj je už dlho druhým domovom pre bohatých zo západného pobrežia Ameriky, v posledných rokoch zaznamenal určitý príliv kupcov zo Silicon Valley.

Na riedko osídlenom ostrove Kauai, kde si napríklad Mark Zuckerberg, majiteľ spoločnosti Facebook, kúpil pozemok s rozlohou 700 akrov, sa obchody s cenou nad päť miliónov dolárov za ostatný rok dokonca strojnásobili, vyplýva z údajov tamojších maklérov.

„Noví investori zvyčajne nekupujú penthousy v Honolulu, ale investujú do rozsiahlych pozemkov,“

dodávajú makléri zo spoločnosti Wealth-X. Títo klienti totiž preferujú odlúčenosť od ostatných, rozsiahle a bujné plochy ostrova s dostupnosťou k oceánu a s nehnuteľnosťami, ktoré si sami môžu postaviť alebo renovovať.

Ako jeden z pravdepodobných dôvodov nárastu predaja v tomto roku vidí M. Beall aj volatilitu na akciových trhoch, zdravý trh pre druhé domovy, ako aj dôsledok americkej daňovej reformy.

Kvôli aktuálnemu vysokému dopytu sa mnohé nehnuteľnosti z tejto kategórie dokonca ani neuvádzajú v oficiálnych ponukách.