today-is-a-good-day
Viac

    Kedy je lepšie vyhnúť sa vysokej škole?

    Uvažujete o vysokej škole alebo vás takéto rozhodnutie bude onedlho čakať? Poviem vám, prečo môžete niekedy urobiť lepšie, ak sa namiesto vysokej školy vrhnete priamo do práce.

    U mňa neprijatie na vysokú (13 rokov dozadu) odštartovalo sled udalostí, vďaka ktorým dnes žijem slobodne, po svojom.

    Pracujem sám pre seba, bez stanovenej pracovnej doby. V tomto článku nájdete dôvody, prečo a kedy je lepšie neštudovať, ale pracovať a zbierať skúsenosti.

    Hýbte sa s dobou – vysoké školy to nestíhajú

    Dnešná doba sa mení veľmi rýchlo. Táto rýchlosť si vyžaduje flexibilitu. Kedy ste si naposledy spojili pojem škola s flexibilitou?

    Počas ostatných 10 rokov sa svet zmenil na nepoznanie. Internet otvoril dvere – také veľké, garážové dvere k informáciám. Nájdete tu takmer všetko, čo potrebujete vedieť na prácu v špecifických odvetviach súčasnej, modernej doby – napríklad marketing, IT, predaj – či už vo forme kurzov, alebo aj zadarmo vo forme manuálov a blogov.

    Tieto informácie sa dopĺňajú a aktualizujú denne – návody ako predať, získať zákazníkov, konvertovať, programovať efektívnejšie atď. Rastú ako huby po daždi.

    Na druhej strane existujú vysoké školy, ktoré fungujú podľa dlhodobo stanovených noriem, učia z vytlačených kníh, ktoré sú zväčša už zastaralé a ich aktualizácia nie je žiadna rýchla záležitosť.

    Týka sa to hlavne oblastí ako marketing, IT (programovanie, dizajn, development) alebo online obchod. To, čo minulý mesiac platilo, môže byť už zajtra neefektívne. S nástupom nových softvérov alebo technológií sa mení správanie zákazníkov a konkurencie.

    Facebook raz za 6 mesiacov prinesie na trh nový produkt, ktorý drasticky mení trh reklamy. Online predaj je dnes dostupný pre každého, kto má 20 EUR na webstránku, a preto staré pravidlá predaja nemusia platiť.

    Ak sa niečo naučíte na vysokej škole, kým to uplatníte v praxi, bude to zastaralé. Dobre poznáme situáciu zo strednej alebo vysokej školy, kde IT študenti vedia viac, ako ich profesor. Načo stráviť 5 rokov života študovaním niečoho, čo bude za krátku dobu neplatné?

    vysoka skola

    Skúsenosti, flexibilita a schopnosť učiť sa

    Spravíte oveľa lepšie, ak si skúsite rôzne práce a samoštúdium predtým, ako sa prihlásite na štúdium na výške. Pretože nie každý, kto má titul, je dobrý – no každý, kto má dobré skúsenosti a vie ich podložiť dokázateľnými výsledkami, už zrejme dobrý je.

    Radšej získajte 2 roky praxe v reálnom živote a v pracovnom prostredí, hoci aj za nízky plat, ako 5 rokov štúdia „v skúmavke“ – v škole študujete tak trochu odtrhnutý od reálneho sveta. Ozajstné skúsenosti z biznisu zavážia oveľa viac.

    Moderné firmy dnes uprednostnia flexibilitu a schopnosť rýchlo sa učiť a reagovať na nové trendy, ako titul z včerajších postupov a múdrostí.

    Vrhnúť sa hneď do práce môže mať za výsledok aj ďalšie pozitíva, okrem neoceniteľných skúseností:

    • Zistíte, čo chcete v živote naozaj robiť, čo vás naozaj baví. Veľakrát to nie je to, čo chcete študovať ako 18-ročný. Na výšku môžete ísť aj neskôr – po nájdení toho, v čom ste naozaj dobrí.
    • Realita vám ukáže, či výšku naozaj potrebujete. Možno prídete na to, že chcete ísť vlastnou cestou – začnete vlastný biznis.
    • Ušetríte. Tým, že niečo najprv vyskúšate a potom to (možno) pôjdete študovať. Za školu platíte vy (či titul nakoniec využijete alebo nie), no za prax platia vám, hoci aj málo (na začiatok).

    Samozrejme, neplatí to vo všetkých odvetviach. Niekedy sa tomu nevyhnete kvôli zákonom, alebo vyššie uvedené zmeny v danom odbore neplatia:

    • práca v danom odbore je podmienená titulom / oficiálnou kvalifikáciou zo zákona
    • spoľahlivé študijné informácie sa nedajú nájsť ľahko mimo školy
    • prax sa nedá získať mimo štúdia

    Napríklad doktor, jadrový fyzik, pedagóg a pod.

    Čím skôr sa vrhnete do reálneho pracovného prostredia v odvetví, ktoré vás baví, tým skôr sa v ňom vypracujete. Pri dnešnej presýtenosti trhu ľuďmi, ktorí by to podľa papiera mali vedieť, biznisy uprednostňujú ľudí, ktorí to skrátka vedia.

    Toto je nový stav – niečo, čo tu predtým nebolo. Nikdy sme nemali toľko voľných informácií dostupných u nás doma – kurzy, školenia, manuály, blogy, fóra. Všetko môžeš študovať popri práci a zároveň to v nej uplatňovať.

    Nie každý to ale vidí a vie túto možnosť využiť. Nie každý je odhodlaný skúsiť tento nový spôsob vzdelávania sa. Staré návyky a zaužívané spôsoby sa potláčajú ťažko. Ľudia stále veria, že im titul zaručí niečo, čo sa neodhodlajú reálne dosiahnuť tvrdou prácou.

    No inovácia a úspech sa často skrývajú práve za potlačením týchto starých návykov a za tvrdou prácou a skúšaním vecí v praxi.


    Lukáš Čech

    Cestovateľ, vegán a podnikavec. Svoj život si zariadil podľa seba. Vybudoval si kariéru v londýnskom Amazone, no po ôsmych rokoch odišiel, rozpredal svoj majetok a vydal sa na cestu. O jeho dobrodružstvách sa dočítate na jeho blogu posveteposvojom.com

    zdroj: websupport.sk blog

    Komentáre

    Najnovšie články

    Podobné články