Viac

  Ultimatívny luxus: Vision Mercedes-Maybach 6

  Stretnutie na najvyššej úrovni najušľachtilejších klasických automobilov je ideálnym miestom na premiéru pre exkluzívny Vision Mercedes-Maybach 6, kupé luxusnej triedy, ktoré vzbudzuje pozornosť...

  Každý rok v auguste sa v kalifornskom Pebble Beach stretáva celosvetová komunita fanúšikov veteránov na mimoriadnej súťaži krásy.

  Stretnutie na najvyššej úrovni najušľachtilejších klasických automobilov je ideálnym miestom na premiéru pre exkluzívny Vision Mercedes-Maybach 6, kupé luxusnej triedy, ktoré vzbudzuje pozornosť.

  Vozidlo so sedadlami 2+2 je poctou slávnej ére vozidiel aero kupé a túto tradíciu sebavedome prenáša do budúcnosti. Kupé extrémnym spôsobom nanovo poníma klasicko-emocionálne dizajnové zásady a napĺňa tak dizajnovú filozofiu zmyselnej čistoty značky Mercedes-Benz.

  Vision Mercedes-Maybach 6 dlhý takmer šesť metrov je koncipovaný ako elektromobil. Výkon pohonu predstavuje 550 kW (750 k). Plochý akumulátor v podlahe umožňuje dojazd viac ako 500 kilometrov podľa NEFZ (viac ako 200 míľ podľa EPA).

  Svoju premiéru oslávi veľké kupé na podujatí Monterey Car Week, ktoré sa koná od 16. do 21. augusta 2016 na polostrove Monterey. Zavŕšením bude podujatie Pebble Beach Concours D\’Elégance, ktoré sa uskutoční dňa 21. augusta.

  Mercedes-Maybach 6

  Vision Mercedes-Maybach 6 svojím zmyslovo-emocionálnym dizajnom (vášeň) a inteligentnými detailmi (rozum) stelesňuje ultimatívny luxus. Klasicky estetické proporcie predvádzacieho vozidla – extrémne dlhá kapota motora, nízka strešná línia a dozadu posadená kabína – pripomínajú vozidlá aero kupé z dávnych čias.

  Nejde však ani tak o retro dizajn ako o nové poňatie klasických estetických princípov. Dizajn je zároveň niečím nečakane novým – je moderný, technický a minimalistický. Príkladom je aerodynamicky inteligentný základný tvar.

  Prúdenie vzduchu prilieha dlho k telesu vozidla aj bez pomocných prostriedkov ako spojler a odtrháva sa až neskoro na konci vozidla. Rovnako prekvapujú technický charakter úzkych svietidiel, sčasti transparentné disky a zadné sklo rozdelené na dve časti.

  „Naše fascinujúce kupé, Vision Mercedes-Maybach 6, uvádza na scénu ultimatívny moderný luxus. Vyžaruje vášeň a inteligenciu,“

  vysvetľuje Gorden Wagener, šéfdizajnér spoločnosti Daimler AG.

  „Pretože inteligentnou krásou a redukovaným, technickým výstupom dokonale stelesňuje našu dizajnovú filozofiu zmyselnej čistoty, ako aj naše nároky na aerodynamickú efektívnosť.“

  Nové poňatie klasických estetických princípov: dizajn exteriéru

  Čisto navrhnuté plochy a organicky tvarované blatníky kontrastujú s presnou, predĺženou hranou. Táto ostrá charakterová línia na každej strane definuje vrchnú časť vozidla od masky chladiča cez kompletnú dĺžku vozidla až po jeho zadnú časť.

  Atletický objem pod ňou, ktorý sa tiahne po celom boku, vdychuje základnému tvaru jeho športovo klenutý charakter. Pútavá je aj súhra červeného laku v odtieni „Maybach Red“ a pochrómované lišty hore na hrane blatníka, v strede na kapote motora a na veku batožinového priestoru.Mercedes-Maybach 6

  Nové poňatie masky Mercedes-Maybach s jej ušľachtilými zvislými výstuhami vdychuje čelu nezameniteľný vzhľad. Pri návrhu masky sa dizajnéri inšpirovali oblekom s jemnými prúžkami. Maska chladiča sa opiera o dve aerodynamicky stvárnené vodiace plochy vpravo a vľavo vonku v nárazníku.

  Nápadné 24-palcové disky sú zdokonalením aerodynamicky optimalizovaných diskov modelu Concept IAA (inteligentné aerodynamické automobily). Transparentný kryt vo farbe karosérie umožňuje pohľad na hliníkové lúče nachádzajúce sa pod ním.

  Ďalším dizajnovým prvkom sú krídlové dvere, ktoré boli ako typický dizajnový prvok značky Mercedes-Benz prevedené do moderny. Okrem toho zdôrazňujú športový charakter pri pohľade zboku, doplnený o inovatívne stvárnené hliníkové kryty. Kamery vo funkcii vonkajších zrkadiel sedia na takzvaných krídelkách.

  Zadná časť modelu Vision Mercedes-Maybach 6 v tvare zadnej časti člnu pripomína luxusnú jachtu. Vo vonkajších hranách predĺženej, okrúhlej zadnej časti člnu sú integrované úzke zadné svietidlá, zdôrazňujúce šírku vozidla.

  Nad nimi sa nachádzajú obe extrémne ploché zadné sklá (split window). Ďalšími výraznými prvkami na zadnej časti sú difúzor s hliníkovým rámom, ako aj vývody vzduchu za podkoliami.

  Luxusný 360° salónik s novými materiálmi: dizajn interiéru

  Interiér modelu Vision Mercedes-Maybach 6 je syntézou inteligencie a emócie, ktorý zároveň spája tradičné hodnoty značky Mercedes-Benz so zážitkom novej špičkovej techniky.

  Prístrojová doska ako ľahké krídlo prechádza ponad obloženie dverí do scény sedadiel a vytvára tak 360° salónik. Osobitnou finesou je nový druh povrchovej úpravy „zvnútra smerom von“. Sedacia plocha tak tvorí horizontálu, ktorá prechádza do vertikály vo dverách a napokon sa z nej stane spodná strana krídla prístrojovej dosky.

  Zážitok z luxusu na najvyššej úrovni vytvára okrem plynulých tvarov aj kompozícia materiálov. Autentické materiály a farby ako ružové zlato sú používané ako luxusné zvýrazňujúce prvky.

  Mercedes-Maybach 6

  Interiér potiahnutý ušľachtilou kožou sa vnára do pôvabného sveta farieb, ktorý dokonale dopĺňa digitálne inovácie. Sedacie plochy majú vzhľad anglických sedačiek Chesterfield. Tradičný ozdobný prvok z dreva vo dverách a v prístrojovej doske zjemňuje povrchy digitálnych ovládacích a zobrazovacích prvkov.

  V oblasti podlahy sa ako protipól digitálneho sveta displejov používa brest, ktorý vytvára dojem ušľachtilej jachty. Brest je najsvetlejšie drevo s otvorenými pórmi, ktoré sa značka Mercedes-Benz práve usiluje uviesť do sériovej výbavy.

  V prednom batožinovom priestore modelu Vision Mercedes-Maybach 6 sa nachádza dvojdielna súprava kufrov, navrhnutá exkluzívne pre vozidlo. Aj v tomto prípade sa dizajnéri pridržiavali zmyselne čistej reči tvarov značky Mercedes-Benz.

  Okrem toho bol navrhnutý dostatok miesta na ďalšie príslušenstvá ako napríklad piknikové príslušenstvo alebo osobné predmety.

  Ponorenie sa do budúcnosti: fúzia analógového a digitálneho zážitku

  Od vynálezu automobilu automobilkou Mercedes Benz pred 130 rokmi prináša jazda vo vozidle potešenie i nadšenie. S rastúcou digitalizáciou však vzniká aj potreba hodnotovo stálych, analogických riešení, ktoré v prípade koncepčnej štúdie vynikajú svojím dizajnom a sčasti sa prekonávajú.

  V modeli Vision Mercedes-Maybach 6 sa to odráža najmä v „hyperanalógových“ prístrojových indikátoroch, v ktorých sa ručičky pohybujú nad okrúhlym displejom s krištáľovým vzhľadom.

  Klasické okrúhle prístroje sú vybavené hlbokými displejmi, čím pripomínajú jedinečnú históriu značky Mercedes-Benz. S nimi kontrastujú ďalšie zobrazovacie prvky digitálne integrované do olemovaného skleneného ozdobného prvku. Takto možno zobraziť napríklad informácie o sedadle na digitálnom páse.

  Okrem toho sa v prednej oblasti plochy zobrazujú kartografické informácie. Obsahy ponúk sa predlžujú prostredníctvom digitálnej línie. Tá na boku siaha až po pasažierov, ktorí si môžu ergonomicky dotykom nastaviť svoje obsahy.

  Čelné sklo slúži ako priehľadný displej: po celej šírke sa zobrazujú jazdné údaje, ako aj geografické informácie. Takto sa vonkajší svet obohacuje o doplňujúce informácie. Tieto informácie možno riadiť a prispôsobiť vďaka gestám cestujúcich.

  Mimoriadnou prednosťou je luxusné spracovanie kože Capitonné. Táto tradícia sa tu spája s technológiou budúcnosti, pretože gombíky, ktoré by inak boli kašírované do kože, sú nahradené minimalistickými zobrazovacími plochami s integrovanými senzormi – tzv. „Body Sensor Displays“.

  Tie skenujú cestujúcich a sledujú napríklad ich vitálne funkcie. Takto možno aktivovať povedzme komfortné funkcie ako klimatizácia sedadiel prípadne masáž, alebo funkciu na prispôsobenie tvaru sedadla telu cestujúceho.

  Snímače integrované do čalúnenia snímajú aj dopad svetla, farbu odevu a teplotu prostredia. S týmito informáciami možno v interiéri inscenovať nové emocionálne svetelné atmosféry.

  Ultimatívny luxus, ktorý predstavuje koncepčné vozidlo, je zdôraznený tým, že vzniká možnosť prepnúť do digitálne autonómneho režimu. Ďalší vrchol predstavuje vznášajúci sa priehľadný stredový tunel, ktorý umožňuje pasažierom zažiť tok elektrickej energie pohonu.

  Jazda bez emisií: elektrický pohon s výkonom 550 kW (750 k)

  Bočné obloženie prahov, ktoré je osvetlené svetelnými pásmi s LED, to signalizuje vizuálne: Vision Mercedes-Maybach 6 je navrhnutý ako elektromobil. Vďaka svojim štyrom kompaktným synchrónnym elektromotorom s permanentným magnetom má pohon všetkých kolies.

  Výkon pohonu predstavuje 550 kW (750 k). Plochý akumulátor v podlahe má využiteľnú kapacitu približne 80 kWh. Umožňuje tak okrem športových jazdných výkonov (zrýchlenie z 0 na 100 km/h pod štyri sekundy, maximálna rýchlosť elektronicky obmedzená na 250 km/h) dojazd podľa NEFZ viac ako 500 kilometrov (podľa EPA: viac ako 200 míľ).

  Vision: iba päť minút nabíjania stačí na pridanie ďalších 100 kilometrov dojazdu

  Vizionárska je aj funkcia rýchlonabíjania: systém vďaka nabíjaniu jednosmerným prúdom na báze štandardu CCS umožňuje pozoruhodný výkon nabíjania až 350 kW. Iba päť minút stačí na dotankovanie množstva prúdu, ktoré stačí na zvýšenie dojazdu približne o 100 kilometrov.

  Akumulátor možno nabíjať pomocou kábla na verejných nabíjacích staniciach, bežných domových zásuvkách alebo ešte pohodlnejšie indukčne, kedy sa nabíjací prúd bezkontaktne prenáša cez elektromagnetické pole.

  Fantastické: vizionárske predvádzacie vozidlá s dlhodobou perspektívou

  So svojimi veľkorysými rozmermi (dĺžka/šírka/výška: 5 700/2 100/1 328 milimetrov) je Vision Mercedes-Maybach 6 prvé luxusné kupé v rade vizionárskych dizajnových predvádzacích vozidiel značky Mercedes-Benz.

  Medzi ne zatiaľ patria Vision EnerG Force (Los Angeles, november 2012), AMG Vision Gran Turismo (Sunnyvale, 2013) a Vision Tokyo (Tokio 2015).

  Vďaka dizajnu značky Mercedes-Benz vyvíjanom na celom svete zachytávajú tieto štúdie miestne dizajnové a kultúrne trendy, ako aj trendy v rámci mobility a uvádzajú ich do centra pozornosti mobilitných koncepcií. Súčasne poskytujú tieto predvádzacie vozidlá náhľady do vzdialenej budúcnosti.

  Mercedes-Maybach: dokonalosť sa spája s exkluzívnosťou

  Mercedes-Maybach je symbolom najvyššej exkluzívnosti a individuality. Cieľovou skupinou sú zákazníci, pre ktorých je dôležité postavenie. Medzi aktuálne vozidlá patria modely uvedené vo februári 2015 Mercedes-Maybach S 500 a S 600, v ktorých sa dokonalosť Triedy S značky Mercedes-Benz spája s exkluzívnosťou značky Maybach.

  Mercedes-Maybach S 600 Guard ako verzia s osobitným stupňom ochrany je prvé osobné motorové vozidlo na svete, ktoré poskytuje najvyššiu balistickú triedu ochrany VR10 pre civilné vozidlá.

  Najnovším modelom je Mercedes-Maybach S 600 Pullman, uvedený začiatkom roka 2016, ktorý vzájomným usporiadaním sedadiel proti sebe preberá úlohu absolútne špičkového modelu.

  AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?


  • Zdroj: www.media.mercedes-benz.sk
  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články