Viac

  Máte strach z rizika investovania? Investujte!

  Investovanie je téma, ktorá u väčšiny ľudí vzbudzuje rešpekt. Jedným z hlavných dôvodov je najmä málo informácii o danej problematike.

  Investovanie je téma, ktorá u väčšiny ľudí vzbudzuje rešpekt. Jedným z hlavných dôvodov je najmä málo informácii o danej problematike.

  Strach z investovania (neznámeho) je takmer vždy silnejší ako túžba po objavovaní alebo skúšaní niečoho nového.

  Je to aj kvôli tomu, že keď človek príde o peniaze, tak je s tým spojená zvyčajne aj silná emócia.

  STRACH z rizika investovania prekonáte jedine investovaním

  Tak ako pri väčšine strachov, tak aj pri strachu z rizika pri investovaní je potrebné si uvedomiť, že prekonať ho môžeme jedine tým, že budeme riziko podstupovať a zároveň ho riadiť.

  Najlepšie je začať investovať s menšími pravidelnými alebo jednorázovými čiastkami.

  Vďaka tomu sa nielen odhodláme do toho pustiť ale zároveň sa aj zoznámime s danou problematikou.

  Dnes je už viacmenej štandardom, že správcovské spoločnosti umožňujú online prístup k vývoju klientovej investície, či už prostredníctvom webu alebo mobilnej aplikácie.

  Pri uzatváraní zmluvy sprostredkovateľ informuje klienta, že histrorické výsledky nie sú zárukou budúcich.

  Veľakrát aj tieto malé písmenka klienta zneistia pri naštartovaní svojej prvej investície.

  Tento pojem neznamená však, že sa investícii nebude dariť, môže to byť aj kľudne opačne, že sa peniaze zhodnotia ešte lepšie ako v minulosti.

  Predpovedať to nevie nikdy nikto, inak by musel byť prorokom.

  Dodržte investičný horizont

  Kľúčové je však si uvedomiť alebo vedieť, že s dodržaním doby investovania sa zvyšuje pravdepodobnosť, že investícia dosiahne svoj cieľ – vytúžené zhodnotenie.

  Je to podobné ako keď sa spýtam: aké bude počasie v Egypte 31. júla?

  Nevieme to síce predpovedať presne ale určite vieme, že nebude snežiť a podobne je to aj pri dodržaní investičného horizontu.

  Nevieme predpokladať aký bude presný výnos ale vieme, že budeme mať viac peňazí ako predtým, pretože historicky v každej (päť, desať, pätnásťročnej…) perióde daný fond dosiahol očakávané priemerné zhodnotenie.

  Diverzifikujte

  Samozrejme ani horepísané argumenty nemusia vždy výjsť podľa predstáv. Preto finanční odborníci vždy pre zníženie rizika odporúčajú diverzifikovať. Čo to znamená?

  Nič iné ako rozložiť investíciu do viacerých nástrojov, čím zároveň zvyšujeme predpoklad vyššieho alebo očakávaného výnosu. A ako to funguje?

  Najlepšou formou je rozložiť investíciu do rôznych odvetví (farmaceutika, IT, energetika…). Rôznych mien (euro, dolár, frank…) a regiónu (Amerika, Európa, Ázia).

  Taktiež je veľmi vhodné kombinovať s jednorázovými investíciami aj tie pravidelné.

  V konečnom dôsledku vďaka vhodnému rozdeleniu dokážeme priemerovať výnos.

  Keď aj jedna investícia nečakane poklesne a tie ďalšie vďaka vodnému rozloženiu narastú, tak dosiahneme očakávané zhodnotenie (napr. 5% p. a. – ročne).

  Takéto namiešanie investičnej stratégie je vhodné nechať vždy na odborníka, ktorý s tým má skúsenosti.

  Je to podobné ako keď by ste chceli ísť jesť na SVK veľmi obľúbené halušky – keby vám donesú zvlášť len halušky alebo len bryndzu, tak by to určite nebolo ono.

  Ale keď dostane človek všetko na jednom tanieri spolu aj so slaninkou, tak je to kulinárska pochúťka. (tiež záleží, kto a kde vám ju pripraví).

  Pri dodržaní vyššie spomenutých pravidiel aj ten najväčší skeptik môže svoj strach z rizika postupne minimalizovať a užívať si investovanie v podobe zhodnotenia svojich investícii.

  Zo skúseností môžem konštatovať, že najťažšie ako vo všetkom je začať.

  Preto neváhajte vyhľadať finančného odborníka, ktorý má nielen skúsenosti ale dokáže vás sprevádzať nielen tými dobrými ale aj tými ťažšími obdobiami pri investovaní na finančných trhoch.


  Filozofiou projektu FINANČNÍ ODBORNÍCI je vytvárať DLHODOBÉ HODNOTY prostredníctvom TVORBY zaujímavého OBSAHU a poskytnúť skutočným FINANČNÝM ODBORNÍKOM možnosť sa viac ZVIDITEĽNIŤ prostredníctvom SOCIÁLNYCH SIETI INTERNETU. VÍZIOU je spájať talenty a tvoriť obsah BEZ ROZDIELU na SPOLOČNOSŤ, ktorú vlastnia alebo v nej pracujú a zároveň DLHODOBO zvyšovať FINANČNÚ GRAMOTNOSŤ všetkých ČITATEĽOV ako aj PORADCOV na Slovensku. WEBOVÝ PORTÁL Finanční Odborníci, SPÁJA TALENTOVANÝCH ĽUDÍ s tvorivým potenciálom, ktorí chcú prezentovať svoje MENO ako originálnu a nezameniteľnú ZNAČKU.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články