test
Viac

  Chcete byť bohatí? Začnite pravidelne investovať hoci len 10€ mesačne

  Pravidelné investovanie je spôsob, ktorým dnes zhodnocuje prostriedky obrovské množstvo Slovákov. Dokonca aj tí, ktorí o tom vôbec nevedia.

  Pravidelné investovanie je spôsob, ktorým dnes zhodnocuje prostriedky obrovské množstvo Slovákov. Dokonca aj tí, ktorí o tom vôbec nevedia.

  Pokiaľ si platíte investičné životné poistenie alebo máte druhý a tretí pilier, tak už ste sa stali investorom, ktorý využíva pravidelné investovanie.

  Pravidelné investovanie považujú niektorí ľudia za zázrak a iní si bez neho nevedia už ani život predstaviť. Einstein pomenoval jav, ktorý prostredníctvom neho vzniká ako ôsmy div sveta.

  Prečo dosahuje pravidelné investovanie úspech?

  V prvom rade je to tým, že bežnému človeku je veľmi dostupné. Je množstvo produktov, ktoré umožňujú investovať pravidelne už od 10€ mesačne.

  Táto čiastka v dnešnej dobe predstavuje dva obyčajné obedy s nápojom. Vďaka tomu sa k nemu dostane ktokoľvek a nemusí zarábať tisíce eur mesačne.

  Tak ako bolo už vyššie spomenuté pravidelné investovanie je zahrnuté takmer v každom investičnom produkte na trhu, čo umožňuje výhody pre zapojených investorov.

  Nepopierateľným faktom je aj to, že neexistuje zlá doba na naštartovanie takejto stratégie. Pýtate sa prečo?

  Je to jednoduché, pravidelné investovanie využíva efekt pravidelného nákupu fondov tak v období rastu ako aj v období poklesov.

  Tomuto efektu hovoríme takzvané priemerovanie ceny (tiež aj diverzifikácia), čím si klient minimalizuje svoju stratu a zároveň maximalizuje zisky.

  Najzaujímavejšie však je to, že najviac sa oplatí nakupovať keď trhy klesajú. Platí aj tu pravidlo, že kupujem lacno a draho predám. Kedy by ste vy kupovali nehnuteľnosti, keď sú ich ceny dole alebo hore?

  Žiadne starosti so sledovaním trhov

  Pri priamom investovaní má investor vždy problém vystihnúť ten správny čas na investovanie a z pravidla ho sledovanie trhu stojí aj nemálo času a energie.

  Pravidelné investovanie vás tejto starosti zbaví. Nemusíte odhadovať kedy je najlepšia doba na nákup alebo predaj. Jednoducho len nastavíte trvalý príkaz a necháte trhy pracovať.

  Vôbec vás nemusí trápiť to, či v budúcnosti sa bude trhom dariť viac alebo menej pretože máte nastaveného „autopilota“, ktorý vďaka času a postupnému vývoju trhu spraví celú prácu za vás.

  Nemusíte študovať zložité fundamentálne, či technické analýzy a netreba ani žiadne špeciálne vzdelanie.

  Stačí si len skontrolovať, či platby odchádzajú a v časoch krízy si len zvýšiť trvalý príkaz, nech nakupujete čo najlacnejšie.

  Pokiaľ necháte pravidelnému investovaniu dostatok času, tak sa presvedčíte, že to bolo správne rozhodnutie.

  Postupne budete vidieť ako vaše výnosy raz poklesnú a raz narastú ale pri dlhodobých stratégiách je to úplne v poriadku. To čo je dôležité, je konečný efekt a ten býva z pohľadu dlhodobej histórie vždy pozitívny.

  Niekedy vaša investícia dosiahne výnosy vo výške polovice celkového vkladu, inokedy dvoj a dokonca až trojnásobok.

  Záleží to najmä od dĺžky doby investície a pravidelnosti vkladov. Každopádne to je vždy niekoľkonásobne lepšie ako keď necháte peniaze dusiť na vkladnej knižke, či termínovanom vklade.

  Kľúčom je dlhodobosť (ideálne 20 rokov a viac)

  Práve vďaka dlhodobým stratégiám klienti dosahujú svoje očakávane zhodnotenie. Ľudia a správcovské spoločnosti najčastejšie využívajú pravidelné investovanie na ciele ako sú dôchodok, investovanie pre deti či splatenie hypotéky.

  Môžu byť pochopiteľne aj akékoľvek iné ciele. Kľúčový fakt je, že základom úspechu je dodržať samotnú dobu investovania a nerobiť počas celej stratégie do nej výrazne zásahy.

  Akákoľvek „pauzička“ môže spôsobiť na konci aj niekoľkotisícové rozdiely v porovnaní s tými, čo investovali pravidelne.

  Dôvodom je práve vynechanie období, kedy bolo možné nakúpiť fondy alebo akcie s najnižšou cenou, čím sa premrhala príležitosť.

  Pokiaľ sa rozhodnete začať s takouto stratégiou, tak ste na tej najlepšej ceste k vybudovaniu svojho majetku.

  Samozrejme existujú aj rýchlejšie formy tvorby kapitálu, tam je ale už potrebné zvážiť svoju ochotu riskovať a ísť do väčšieho rizika.

  Pre väčšinu ľudí je pravidelné investovanie skvelý začiatok s oboznámením sa v oblasti investovania a postupne tak niektorí skúšajú aj iné možnosti, ktoré trh ponúka.

  Existujú aj rôzne stratégie pravidelného investovania. Najčastejšie sa stretávame s cost averaging effekt, pri ktorom nakupujú investori za rovnakú sumu peňazí pravidelne alebo aj value averaging effekt, pri tejto stratégií zase nakupujú rovnaký počet podielov.

  O týchto stratégiách sú však iné články, ktoré sa im venujú dostatočne do hĺbky.

  Záver

  Cieľom článku bolo zhrnúť najdôležitejšie výhody a benefity, pre ktoré sa ľudia rozhodujú rozbehnúť vlastné pravidelné investovanie.

  Pre niektorých je to síce príliš jednoduché, pre iných naopak až veľmi zložité. Dôležité je si uvedomiť, že nie každého zaujíma oblasť investovania a radšej využije správcovské spoločnosti alebo odborníkov, ktorí sa o všetko postarajú.

  V tomto prípade sa môže človek venovať tomu, čo ho skutočne baví a má rád, zatiaľ čo jeho peniaze pracujú.


  Filozofiou projektu FINANČNÍ ODBORNÍCI je vytvárať DLHODOBÉ HODNOTY prostredníctvom TVORBY zaujímavého OBSAHU a poskytnúť skutočným FINANČNÝM ODBORNÍKOM možnosť sa viac ZVIDITEĽNIŤ prostredníctvom SOCIÁLNYCH SIETI INTERNETU. VÍZIOU je spájať talenty a tvoriť obsah BEZ ROZDIELU na SPOLOČNOSŤ, ktorú vlastnia alebo v nej pracujú a zároveň DLHODOBO zvyšovať FINANČNÚ GRAMOTNOSŤ všetkých ČITATEĽOV ako aj PORADCOV na Slovensku. WEBOVÝ PORTÁL Finanční Odborníci, SPÁJA TALENTOVANÝCH ĽUDÍ s tvorivým potenciálom, ktorí chcú prezentovať svoje MENO ako originálnu a nezameniteľnú ZNAČKU.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články