Pre britského miliardára Richarda Bransona by to bol darček, aký ešte v živote nedostal. Dokončil by svoj azda najväčší životný projekt – súkromných letov na hranicu vesmíru.

Bolo by to, azda úspešné, ukončenie dlhoročnej cesty plnej testovania nových technológií a investovaných peňazí. A to nielen pre Bransona, ale čoskoro aj prvých súkromných letcov do vesmíru.

Branson to uviedol v rozhovore pre stanicu CNN a dodal, že týmto míľnikom si je pomerne istý, napriek tomu, že reálny projekt je v podstate na začiatku.

Podľa Bransona je plán nateraz pre skúšobných pilotov, ktorí dokončia pár prvých sólo letov.

Títo piloti budú pracovať s vesmírnym lietadlom SpaceShipTwo (SS2) a raketou spoločnosti Virgin Galactic, ktorá bude spustená vo výške približne 15 kilometrov a prostredníctvom prúdového motora zrýchli na požadovanú rýchlosť viac ako dvetisíc míľ za hodinu v priebehu ôsmich sekúnd a dostane sa na nízku dráhu na hranici vesmíru.

Branson ako prvý skutočný pasažier

Ak všetko pôjde dobre s testovacími pilotmi. Branson uviedol, že bude prvým skutočným pasažierom spoločnosti Virgin Galactic. Nakoniec sa dostanú na rad aj turisti, ktorí si za služby zaplatili.

Nebude mi to dovolené, pokým skúsení piloti let niekoľkokrát nezopakujú,” povedal Branson. “Máme vynikajúcu skupinu pilotov a kozmonautov, ktorí v projekt úplne veria a dajú do toho všetko.”

Pochybnosti ľudí z celého sveta, ale zrejme prelomia až prvotné úspešné lety, nakoľko projekt má dlhoročné meškanie. Branson totiž predpokladal, že tento míľnik sa podarí dosiahnuť už pred desiatimi rokmi a preto je prirodzené, že mnohí sú stále aj dnes skeptickí.

/data/MediaLibrary/articles/14495/virgin-galactic-branson-christmas.jpgzdroj: Virgin Galactic

“Všetko okolo vesmíru je náročné. Je to pre nás neprirodzené a pomerne nebezpečné prostredie. A rakety sú samotná raketová veda. Aj preto existuje obrovské množstvo premenných a prekážok, ktoré sa nám darilo v ostatných rokoch postupne prekonávať. Samozrejme, že by som rád dokázal, že naši kritici sa mýlia a verím, že pred Vianocami sa nám to aj podarí,” naznačil Richard Branson.

Cieľom je doletieť do výšky minimálne 80 kilometrov. O podobné ciele sa snaží aj Bransonov konkurent a obdivovateľ vesmíru, najbohatší človek sveta a majiteľ spoločnosti Amazon, Jeff Bezos so svojou spoločnosťou Blue Origin.

Tú založil už pred takmer dvomi dekádami. Je známe, že o vesmírne končiny sa usiluje aj Elon Musk. Branson si verí, že jeho projekt bude prvým, hoci to nie je prioritou. Tou je bezpečnosť a aj preto s projektom tak dlho mešká.