Blíži sa koniec roka, a tak sa objavujú všemožné rebríčky, ktoré ho rekapitulujú. Zaujímavé zoznamy zverejnil aj magazín Forbes.

Podľa nich boli najlepšie zarábajúcimi hudobníkmi v roku 2018 členovia skupiny U2. Medzi youtubermi zas najviac zarobil 7-ročný chlapec!

Írska skupina U2 vydala svoj prelomový album The Joshua Tree.

Patrí k najpredávanejším na svete, predalo sa viac ako 25 miliónov kópií. Vlani si ho pripomenuli na rovnomennom turné, ktoré vynieslo hrubý zisk 316 miliónov dolárov a videlo ho 2,7 milióna fanúšikov.

Koniec tohto turné spolu so začiatkom toho nasledujúceho urobil z U2 najlepšie zarábajúcich hudobníkov tohto roka. Na konto si pripísali 118 miliónov dolárov.

Británia zarobila najviac

Britské ostrovy (Británia a Írsko) kompletne ovládli prvú trojku. Na druhom mieste je kapela Coldplay, ktorej najviac peňazí vynieslo dvojročné turné po piatich kontinentoch. Tretí je Ed Sheeran, zarobil vďaka miliardám streamovaní jeho pesničiek.

Forbes pri zostavovaní rebríčka vychádzal z dostupných zdrojov a zo svojich odhadov. Výsledná suma je pred zdanením a pred odrátaním nákladov na agentov, manažérov či na právnikov.

Prvých 10 najlepšie platených hudobníkov zarobilo za rok spolu 886 miliónov dolárov, čo je približne toľko ako vlani.

Tí na špici si však polepšili. Vlani iba dvaja interpreti prekročili hranicu 100 miliónov, teraz sa to podarilo hneď štyrom.

Samotný Forbes priznáva, že pri inej metodike by rebríček vyzeral inak. Napríklad na jedenástom mieste je Beyoncé so ziskom 60 miliónov dolárov.

Ona aj jej manžel Jay-Z boli hodnotení ako sólisti, mali však aj spoločné turné. Ak by ich rátali dovedna, boli by so ziskom 136,5 mil. dolárov s prehľadom na prvom mieste.

Youtuberom kraľuje chlapec

Tento týždeň zverejnil Forbes aj rebríček najlepšie zarábajúcich youtuberov na svete. Doteraz v ňom dominovali mladí dospelí, ktorí lákajú fanúšikov videami o hraní hier či robením žartov.

Tento rok však všetkým vypálil rybník chlapec Ryan, ktorý má ešte len 7 rokov. Na svojom kanáli zverejňuje videá, kde rozbaľuje hračky, hrá sa s nimi a hodnotí ich.

Vlani bol na 8. mieste najlepšie zarábajúcich youtuberov, tento rok to dotiahol na prvú priečku, keď zarobil 22 miliónov dolárov! Okrem videí k tomu prispela aj jeho vlastná značka hračiek.

Najlepšie zarábajúci hudobníci

  1. U2 – 118 mil. dolárov
  2. Coldplay – 115,5 mil. dolárov
  3. Ed Sheeran – 110 mil. dolárov
  4. Bruno Mars – 100 mil. dolárov
  5. Katy Perry – 83 mil. dolárov
  6. Taylor Swift – 80 mil. dolárov
  7. Jay-Z – 76,5 mil. dolárov
  8. Guns N’ Roses – 71 mil. dolárov
  9. Roger Waters – 68 mil. dolárov
  10. Diddy – 64 mil. dolárov