Na trhoch panovala minulý týždeň nuda, keď index volatility VIX klesol na najnižšie úrovne od roku 1993 a ony nijako nereagovali na víťazstvo Emmanuela Macrona v druhom kole francúzskych prezidentských volieb, ktoré široko očakávali a už dávnejšie započítali do cien.

Akciové trhy len stagnovali, hoci technicky americké indexy S & P, ako aj Nasdaq Composite marginálne prepísali historické maximá a európske dosiahli 21-mesačné maximá, keď výsledková sezóna firiem prekonala očakávania, čo však investori už zohľadnili.

Dlhopisové trhy sa takisto nikam neposunuli, a teda ani zlato nemalo potrebu na ne reagovať. Euro strácalo voči doláru, keďže ani Macron na čele Francúzska neznamená zásadnú zmenu a sotva urýchli sprísňovanie menovej politiky ECB.

Ropa sa odrazila z tohtoročného dna potom, čo jej zásoby v Spojených štátoch nečakane výrazne poklesli.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy celý uplynulý týždeň len prešľapovali na mieste bez výraznejších výkyvov a index volatility VIX klesol až k jednociferným úrovniam na najnižšie hodnoty od decembra roku 1993.

Trhy akoby už všetko započítali do cien a chýbal im výraznejší impulz na pohyb. Nebolo ním ani zvolenie centristu Emmanuela Macrona do Elyzejského paláca, keď v druhom kole francúzskych volieb jasne zdolal antisystémovú Marine Le Penovú.

Trhy počítali s jeho víťazstvom už po prvom kole volieb. Na burzy nemalo vplyv ani kontroverzné odvolanie šéfa FIB Jamesa Comeyho. Technicky sa široký americký index S & P 500, ako aj technologický index Nasdaq Composite posunuli v priebehu týždňa na nové historické maximá, keď technologický gigant Apple ako prvá americká firma dosiahol trhovú kapitalizáciu 800 miliárd dolárov.

Išlo však o marginálne prepisovanie rekordov. Celkovo na týždennej báze klesol paneurópsky bluechipsový index Euro Stoxx 50 o 0,6 percenta pri raste nemeckého indexu DAX 30 o 0,4 percenta, strate francúzskeho indexu CAC 40 0,5 percenta a pri zisku britského indexu FTSE vo výške 1,9 percenta, čo išlo najmä na úkor oslabenia libry.

Široký americký index S & P 500 klesol o 0,4 percenta, bluechipsový Dow Jones o 0,5 percenta a technologický Nasdaq Composite si polepšil o 0,3 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Podobné bezvetrie ako na akciových trhoch bolo aj na tých dlhopisových. Trhy nateraz už započítali zvýšenie sadzieb Fedom v júni rovnako ako solídny rast svetovej ekonomiky a rast inflačného tlaku pri odznení politických rizík v eurozóne.

Na druhej strane však pomalý rast produktivity, vysoká miera úspor a stále pretrvávajúca opatrnosť pri firemných investíciách, ako aj relatívne nízky inflačný tlak v relatívnom pomere k globálnemu ekonomickému rastu udržujú výnosy na relatívne nízkych úrovniach.

Na týždennej báze americký 10-ročný výnos klesol o dva bázické body na 2,33 percenta a nemecký o tri bázické body na 0,39 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato v ostatnom týždni len mierne vzrástlo a priblížilo sa k 1 230 americkým dolárom za trójsku uncu, stále však ostalo v blízkosti dvojmesačného dna, keď investorov od bezpečných aktív odrádzajú klesajúce politické riziká, očakávanie zvyšovania sadzieb Fedom, solídny rast svetovej ekonomiky či rastúci zisk firemného sektora.

Ropa v minulom týždni zaznamenala mierne oživenie cien, keď pravidelné týždenné dáta ukázali, že americké zásoby čierneho zlata poklesli najviac za posledný rok. Rast ropy však bol limitovaný.

Obchodníci totiž na potenciálnu dohodu členov OPEC o predĺžení zníženia ťažby stále nazerajú skepticky, keďže ťažba v USA, Brazílii, Líbyi či v Nigérii naďalej rastie.

Severomorský Brent tak týždeň uzavrel na úrovni 51,8 a posilnil sa o 3,5 percenta podobne ako americký benchmark WTI, ktorý končil na 48,8 amerického dolára za barel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro počas týždňa prevažne slablo voči americkému doláru, keď trh vytriezvel z výhry Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách. Jeho predvolebný program obsahoval skôr symbolické reformy a je otázne, koľko z nich bude môcť pretaviť do praxe.

Navyše trhy sú skeptické k tomu, že by ECB mohla výraznejšie sprísniť menovú politiku vzhľadom na to, že ju bude musieť prispôsobovať slabým perifériám eurozóny, na rozdiel od Fedu, ktorý by mohol v tomto roku zvýšiť sadzby aj trikrát okrem marcového zvýšenia.

Na konci týždňa zisk dolára mierne okresalo zverejnenie pomalšieho ako očakávaného tempa rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v apríli, ktoré sa však stále nachádzajú blízko cieľovej oblasti Americkej centrálnej banky.

Vzájomný výmenný kurz eura a dolára tak skončil na 109,3 dolárového centa na konci týždňa, čo predstavuje medzitýždenný pokles o 0,6 percenta.

AK SA TI ČLÁNOK PÁČIL, ZDIEĽAJ HO S PRIATEĽMI ?