Viac

  O tom, čo robia šťastní ľudia pre lepší život

  Áno, žije sa ťažko. A nepridáva tomu ani to množstvo negatívnych správ, valiacich sa z každej strany. Pritom, keď sa tak zamyslíte, koľko z toho zlého, čo vidíte vo večerných správach, sa vás naozaj bytostne dotýka? Čo tak prepnúť program, pustiť si obľúbený film, zapnúť hudbu alebo nejaký obohacujúci webinár?

  Mnohým sa žije ťažko. Sledujú a porovnávajú ceny tovarov, kalkulujú, chodia do práce, ktorú nemajú radi a možno by najradšej boli úplne niekde inde, v inom tele, inom živote, s niekým iným. No aj v tejto dobe sa dajú objaviť mnohé krásy života. A so správnym prístupom k tomu vlastnému životu možno objavíte prekvapivé zákutia svojho “ja”.

  Skúste týchto pár krokov a kto vie, možno si uvedomíte, že ten život nie je až taký zlý. Že to ani z ďaleka nie je čiernobiely obraz.

  Šťastný človek nemá v hlave iba honbu za peniazmi a kariérny rast, pretože vie, čo všetko sa za peniaze naozaj kúpiť nedá. Šťastný človek si cení úprimné vzťahy, ktoré vydržia aj bez materiálnych statkov a postavenia v nejakej hierarchii firmy či spoločnosti. Pretože si nekúpite ani povahové vlastnosti, ani talent, ani zmysel pre česť, priateľstvo, úprimnosť či vernosť. To človek buď v sebe má, alebo nie. No môže na sebe pracovať. A šťastie je vedomie, že je s nami niekto aj bez titulu či ukazovania bankového konta.

  Šťastný človek sa nezameriava na materiálne veci, ale žije pestrý život, zložený zo zážitkov. Čo myslíte, je bohatší človek, ktorý sa lietadlom vyberie na drahú all inclusive dovolenku, kde leží, popíja koktejky a napcháva sa jedlom? Alebo človek, ktorý sa niekam vyberie vlakom, bicyklom alebo stopom a namiesto leňošenia v nejakom rezorte spoznáva krajinu, pamiatky, ľudí a rôzne zaujímavé zákutia danej krajiny? Čo myslíte, je väčší zážitok nakúpiť si niekde drahé šperky, alebo vidieť naživo dychberúce miesta na zemi, poznávať chránené živočíšne druhy, potápať sa pri korálových útesoch alebo si užiť zábavu s miestnymi ľuďmi v ich prirodzenom prostredí, mimo naleštený luxus drahých hotelov?

  Šťastný človek nasleduje svoju vášeň a neignoruje svoj talent. A talent je to, o čo by sa mal človek podeliť s inými ľuďmi. Alebo snáď obraz namaľovaný talentovaným umelcom nevkladá do obdivovateľov umenia príjemné pocity? Je to podelenie sa o šťastie. To platí aj o vášni. Ak sa pre niečo nadchnete, choďte za tým, než aby ste to neskôr ľutovali. Vo svojom tele, so svojimi vlastnosťami a so svojím menom totiž žijeme všetci iba raz. A nikde na svete sa nenájdu dvaja identickí ľudia. Každý človek je jedinečný, má jedinečný talent, predpoklady a nadšenie pre rôzne veci. Netreba to v sebe zabíjať. Aj keby sa vám smiali, zhadzovali vás alebo odrádzali. Ide o váš pocit z nejakého zážitku, aktivity, záľuby, práce. A najväčšie šťastie je nájsť niekoho, kto bude do niečoho rovnaký blázon ako vy.

  Šťastný človek sa neriadi tým, čo si o jeho oblečení, partnerovi, priateľoch, záľubách či práci myslia iní ľudia. Obklopuje sa tým, čo je príjemné jemu. Stýka sa s kým chce, jazdí na čom chce, číta a počúva to, z čoho má umelecký zážitok on a nakupuje kde chce, aj keby to bolo “pod úroveň” nadutcov. Na druhej strane, šťastlivec si dopraje aj čačky, hračky, výstrelky, ak na to má. A ak na to nemá, dokáže si na to našetriť.

  Šťastný človek vníma svet okolo seba. Ochraňuje prírodu, životné prostredie, zapája sa do dobrých myšlienok, prispieva ľuďom v núdzi a v jeho živote nie je priestor pre sebeckosť, bezohľadnosť či ľahostajnosť voči svojmu okoliu.

  Šťastný človek je vďačný za maličkosti. Neberie nápomocné osoby ako samozrejmosť. Vie pomoc prijať ale aj ju poskytnúť niekomu inému. Vie sa podeliť. Váži si, že ho niekto rešpektuje, podporí, trávi s nim čas, venuje mu svoju energiu a záujem. Šťastný človek sa zároveň vyhýba konfliktom, pretože ho to oslabuje. Nikomu totiž zlosť a konflikt s inými ľuďmi neprináša do života radosť. V tom je napríklad rozdiel medzi tancom a bojom. Tanec je o harmónii a príjemných pocitoch. Boj je o úderoch a o zlobe. Videli ste niekedy niekoho tancovať so zlosťou v tvári? A videli ste niekoho pri bitke a úderoch šťastne sa usmievať?

  Nedovoľte nikomu, aby vám vzal váš vnútorný pokoj.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články