test
Viac

  Obchodovanie na burze a investovanie nie je to isté

  Aj keď tieto dva pojmy pre mnohých pôsobia podobne, ide o odlišné činnosti. Mnohí si myslia, že keď špekulujú, tak sú investormi. Nie je tomu tak. Hlavným rozdielom je čas, ktorý obchodník alebo investor ostáva v pozícii. Kým obchodovanie môže byť aj o minútach či hodinách, tak na investovanie sa treba dívať v rokoch. Pri obchodovaní je štýlov viacero – scalping, swingové a pozičné obchodovanie či intradenné obchodovanie. Najznámejším investičným štýlom je hodnotové investovanie.

  Aj pri obchodovaní aj pri investovaní treba tráviť nejaký čas a treba sa neustále vzdelávať. Obchodovanie vyžaduje viac času a väčšina obchodníkov/traderov ho má na full-time. Investovať môžete popri zamestnaní alebo môžete osloviť špecialistov, ktorí váš majetok zhodnotia čo najviac. Môžete si tak zabezpečiť financie napríklad na dôchodok.

  Ďalším rozdielom sú daňové úľavy. Oslobodenie od dane sa týka investovania do cenných papierov, obchodovaných na regulovaných trhoch a sú držané viac ako jeden rok. V tomto má oproti obchodníkovi investor výhodu. Obchodník musí trhom venovať viac času a ešte k tomu odvádzať aj dane.

  Scalping – obchodný štýl, kedy sa obchodník snaží zarobiť za pár sekúnd alebo minút. Chytá malé pohyby a ide po rýchlych peniazoch.

  Intradenné obchodovanie – snaha zarobiť na pohyboch v rámci jedného dňa. Ide o najčastejší spôsob obchodovania. 

  Swingové obchodovanie – zachytenie pochybu, ktorý trvá niekoľko dní. Ide o najmenej stresujúci štýl obchodovania.

  Pozičný trading – trvá aj niekoľko týždňov či mesiacov a narozdiel od vyššie spomínaných štýlov, ktoré sú založené skôr na technickej analýze, je pozičný trading o fundamentálnej analýze.

  A na záver sme si nechali použitie finančnej páky.

  Pri hodnotovom investovaní sa páka nepoužíva, pretože nechceme kvôli jednému väčšiemu výkyvu prísť o všetko. Pri krátkodobých investíciách a špekulovaní je to však spôsob, ako pri dobrom načasovaní extrémne získať.

  Čo sa týka obchodovania, tak v minulosti bolo možné zdvíhať páky ako sa len dalo. To však zmenili pravidlá agentúry ESMA a v EÚ už nie je možné s takými vysokými pákami obchodovať. Mimo EÚ sa týmito limitmi brokeri riadiť nemusia. Platí, že čím vyššia páka, tým väčší potenciálny zisk, ale aj strata.

  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články