Viac

  Opadá Bitcoinová horúčka alebo ďalšie ticho pred búrkou?

  Minulý týždeň klesol objem transakcií Bitcoinu na menej ako polovicu decembrového maxima. Podľa správy spoločnosti Coinmetrics je na najnižšej úrovni od roku 2015. Na základe zistených údajov spoločnosť Coinmetrics konštatuje:

  Minulý týždeň klesol objem transakcií Bitcoinu na menej ako polovicu decembrového maxima. Podľa správy spoločnosti Coinmetrics je na najnižšej úrovni od roku 2015.

  Na základe zistených údajov spoločnosť Coinmetrics konštatuje:

  „Aktíva sa pohybujú pomalšie ako obvykle. (Ľudia obchodujú menej, míňajú menej, atď.)

  Ak je tento jav pozorovaný na štandardných menách, ide zvyčajne o prvý náznak recesie.“

  Pozreli sme sa na to podrobnejšie

  Pravda je, že množstvo transakcií Bitcoin kleslo. Pravda je aj to, že ak ľudia prestávajú menej platiť platobnými kartami, neveští to nič dobré.

  Lenže kryptomeny nie sú fiat meny. Neobstaráte si za ne veci/služby potrebné ku každodennému životu.

  Úplne inak vyzerá informácia o zníženom počte transakcií, keď sa pozrieme na mesačný počet kusov Bitcoinov, ktoré zmenili majiteľa.

  Na grafe /stav k 3. 3.2018/ vidíme, že v januári 2018 sa predalo/kúpilo doteraz najviac – 31,388 milióna kusov Bitcoinov, čo je o 4,7 milióna viac ako v decembri 2017.

  chart (18a)
  Bitcoin graf

  Keď ku februárovým hodnotám pripočítame 3 dni neobchodovania s priemernou dennou hodnotou vo februári /február má o 3 dni menej ako december/, dostaneme o 800 000 kusov Bitcoinov viac, ako v decembri 2017 /oranžová šípka/.

  Porovnanie so spomínaným rokom 2015 : Vľavo a vpravo v zelených krúžkoch je vidieť, že za 3 dni v marci 2018 sa predalo viac Bitcoinov ako za celý mesiac jún 2015.

  A čo z toho vyplýva?

  Iba to, že narastajú presuny Bitcoinov medzi peňaženkami vo veľkých počtoch kusov v rámci jedného presunu, na úkor drobných prevodov. A to je dobrá a nie zlá správa.

  Keby sa slovenskí pekári desili z informácie, že polovicu ich rožkov v hypermarketoch miesto tisícov zákazníkov s igelitkami nakúpili iba desiati s kamiónmi, tiež by vás to pobavilo.

  Vzostup záujmu veľkých investorov o Bitcoin/ kryptomeny je v každom prípade pozitívna správa.

  Upozorňovali sme nedávno, že s údajmi z kryptotrhu treba narábať opatrne. Aplikácia matematicko – štatistických metód z finančného trhu v prípade kryptomien nie je namieste.

  Používajte zdravý rozum

  Inak ľahko uveríte hoci aj tomu, že cena Bitcoinu sa vyvíja v závislosti od dĺžky dámskych šiat.

  Bitcoin2/Obrázok z knihy Moderná štatistika, Dr. Helmut Swoboda, 1971 znázorňoval štatisticky preukázanú /reálne nezmyselnú/, závislosť vývoja kurzu akcií v čase, keď do módy prichádzali minisukne./


  Komentáre

  Najnovšie články

  Podobné články